| anonim_4396 a întrebat:

Am o întrebare la voi.
Știu ca poate mulți ma veți judeca pentru a sunt invidioasa pentru ca pot spune ca sunt.Adica mai de graba indignata și poate pe buna dreptate.Dar asta va las pe voi sa decideți alături de un sfat pentru mine.
Problema e ca sunt o persoana destul de muncitoare, cumpatata și nu îmi place sa cer de la nimeni nimic.De aceia indiferent cât de greu o duc trag de mine sau de ce am sa ma descurc ca să nu fac greutăți altora.Doar ca suplimentar mai fac și treburi pentru membri familiei fără sa cer vreo răsplată.Imi caut singura o ocupație din care sa îmi scot bani sau cum am spus, rar îndrăznesc sa le cer celor din jur sa ma ajute cu toate ca de cele mai mult ori as fi îndreptățită.
Dor ca am un membru în familie (membru apropiat din familia restransa) ce primește totul pe tava de la restul membrilor indiferent de situatie.Lui i se găsește de munca,dacă nu are alimente, bani etc nici nu își bate capul le consuma sau folosește de parca mai are acasă încă câteva stive de ele și toate astea pentru ca știe ce ceilalți membrii ii vor sari în ajutor, ii vor da de toate pentru cel mai mic efort de al lui sau cea mai mica plângere și nu mi se pare corect.Pentru ca eu spre exemplu rabd și depun efort poate mai mult decât el.Intind de mine și de ce am ca să nu îngreuneze pe nimeni.Iar dacă cumva îndrăznesc sa spun cuiva apropiat ca am nevoie de N lucru pe care cel mai probabil îl inapoiez sau îl plătesc prin diverse chestii (am specificat ca fac treburi pentru familie, pentru casa etc) aud doar reproșuri.
Adică daca eu rămân fără apa spre exemplu și rog un membru din casa sa îmi ia și mie dacă merge la magazin aud "da ce deja nu ai apa?" (Apa pe care poate întind și doua zile).
Dar daca x rămâne fără țigări, dulciuri sau habar nu am ce chestii toată lumea se face luntre și punte sa ii cumpere.

Poate sa sufere persoana respectiva de vreun handicap de care sa nu fiu informata și atunci fac asta din mila?(e major)
Sau ce metoda de manipulare folosește când nu sunt în preajma de a primi toate asa?
Cum as putea sa le spun atât lui cât și lor ce am pe suflet (ca nu am nevoie de nimic la ei doar ca mi se pare de rahat comportamentul lor fata de mine și comportamentul respectivului e unul de manipulator) fără sa provoc neapărat o cearta? dar totuși sa îmi eliberez mintea și sufletul ca sincer ma macină și ma simt extrem de rau.

19 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu te supăra dar aceste probleme se rezolvă in familie.

| ania a răspuns:

Muta- te singur in chirie și scapi de comparații.

| dullcat a răspuns:

Buna.E vorba de fratele tau? Parintii mereu ii vor neindreptati pe cei mari, iar pe copilul mai mic il vor rasfata,nu vor mai fi asa duri cu ei, ii voi sufla in iaurt. laughing Aceeasi frustrare o are si mama fiind mai mare fata de fratii ei. Ea a trebuit sa aiba grija de ei in loc sa se joace afara cu alte fete, etc s-a asezat prima la casa ei si in prezent bunicii le ofera din gradina una alta doar fratilor ei, ii ajuta pe ei cu orice, etc iar casa ii va ramane celui mai mic. Cred ca mereu va fi aceasta discriminare intre fete si baieti, mai ales din partea mamei.

| Lioana a răspuns:

Totul tine de personalitatea ta. Tu i-ai obisnuit pe ai tai ca nu te bazezi pe ei, ca faci totul singura. Odata ce i-ai obisnuit asa nu-i mai poti dezobisnui. Ei se concentrează mai mult pe copilul care inca nu se descurca singur pentru ca el asa i-a obisnuit: ca are nevoie de ajutorul lor.
Sa le spui ceva membrilor familiei tale ar fi un pas inapoi pentru tine si nu te-ar ajuta prea mult.
Nu e cazul sa fii invidioasa pe fratele tău. Compatimeste-l pentru ca el nu a reusit sa fie ca tine: sa se descurce singur.

| Osana254 a răspuns (pentru Lioana):

Nu vreau sa te superi pe mine dar mie nu mi se pare ca nu a avut șansa să se descurce.Eu am senzația ca e o putoare manipulatoare chiar dacă asta suna urat.
Dacă tot vezi ca te descurci greu sau nu ești apt, nu te comporți ca și când îți permiti de toate.Si mi se pare aiurea ca adult fiind (ambi suntem adulți în toată firea) sa aștepți mereu sa îți dea și sa îți facă familia.
Ca sa nu zici ca sunt rea și sa nu spună și ei i-am găsit și eu de munca pentru a-l ajuta dar nimic nu ii convine. Vrea doar sa muncească când și când part time sau dacă se poate de loc și mereu se plânge ca nu are suficient.Iar când la ani tai stai sa șteargă cineva și mizeria de sub tine mi se pare ca ești ori bolnav ori prefăcut.Cu toate ca e apt psihic din câte știu.
Ție ti-ar conveni sa faci treaba în casa, sa gătești, sa speli, sa te descurci și singura cu problemele tale și altul doar sa stea pe curățenia și mâncarea ta doar pentru ca da o data pe săptămână cu o matura prin casa sau curte?

| Lioana a răspuns (pentru Osana254):

Eu zic ca face mult pentru un barbat daca da o data pe saptamana cu matura. Ai mei nu fac asta. Eu chiar fac singura totul in casa.

| Osana254 a răspuns (pentru Lioana):

Îmi pare rău dacă tu ca femeie consideri ca e mare lucru ca un bărbat sa strângă jegul de pe lângă el.Nu vreau sa te superi cum am mai supus dar nu cred ca e ok sa te gândești ca e normal sa întreții și slugaresti un trantor.
Îmi pare rău de tine dacă și tu ai membri din astea în familie sau poate chiar soț.Eu nu l-am ales dar tu încă poți face ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru AlexHazulThau):

Am văzut întrebarea și comentariile și tu aici o iei pe aratura rău de tot.

Tu faci curat în casa doar o data pe săptămână? Și aia doar dând cu matura?
Tu sti ca în casa se mai șterge și praful,se mai spala și gresia și faianta pe deasupra,printr-e rosturi cu peria,se curata aragazul,cuptorul,frigiderul,se spala geamuri,se lustruiește mobila,se periaza covoarele,se spala wc-uriele,cada,se calcă haine,se face mâncare ca să nu mai spun ca nu toată lume traieste în lux, sunt oameni ce mai spala de mana, ce mai cară lemne și sunt o grămadă de femei ce fac asta frecvent, fac cumpărături, merg la munca și mai cresc și copii.Si tu vi și spui aici ca bărbatul ce crapă lemne o data pe an, și da cu o cositoare electrica o data la câteva săptămâni e mare scula pe bascula.
Înainte sa te aprinzi asa, pune mana și fa ce face o femeie nu o mai asa pe mama și nu mai judeca tu familia nimănui ca nu ai de unde sa ști ce greu pica pe cine.
În familie treburile se împart dacă vrei sa ști și ești curios.Iar daca tot vorbești de egalitate, egalitatea înseamnă sa mai pună și el mana pe matura sau o tigaie ca nu ii pica cinstea.

| dullcat a răspuns (pentru Lioana):

Cum ii inveti asa ii ai.Nu este normal sa faci 1 singura treaba pe saptamana in conditiile in care exista vreo 40.

| dullcat a răspuns (pentru AlexHazulThau):

Spot the misogynist? Nu toti romanii stau la casa.O parte semnificativa din populatie sta la bloc si acolo doar femeia face totul, conform statisticilor.Ti-as trimite dar ma indoiesc ca stai sa citesti. Treburile de care spui se fac zilnic, nu o data pe saptamana si daca ai pune mana sa faci ai vedea ca nu dureaza 5 minute.La sfarsitul saptamanii sunt ore intregi adunate si in conditiile in care avem amandoi job de 8 ore, e normal sa facem amandoi ce e necesar in casa, ca doar amandoi mancam, amandoi purtam haine, amandoi utilizam toate camerele in care trebuie sa faci curatenie si ordine. Iar cine pune mana sa contribuie maidegraba face un efort sa pastreze curat si ordonat ulterior, pe cand cine nu, aia e, il doare in fund si asteapta sa faca mama,sotia, menajera. Daca repari chiuveta 2 ore o data pe an sau orice treaba de barbat, in conceptia ta asta e egal cu zecile de ore petrecute de femeie intretinand casa?

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru AlexHazulThau):

Și bărbații bucătari de ce sunt bucatari? Cei ce au un job în curățenie?
Sau dacă nu te însori stai flamand și ne spălat pana vine una sa îți faca,ca asta e treaba de femeie? Dacă ai copii? Tot ea trebuie sa facă? dacă e bolnava,e la munca etc nu mai faci curat și mâncare? Lași copii flamanzi pana "învie"masa?

La ce ai scris tu mai jos deja o dai în frustrare.
Nu e ok sa jignească nimeni pe nimeni.Iar cei jigniți în general sunt cei ce deși au niște "defecte" vizibile de care se pot lua oamenii,ei continua sa se comporte execrabil cu cei din jur,sa jignească sau sa arunce cu acuze sau vorbe aiurea și atunci primește ce oferă.
Tu dacă ai niște kg în plus și mergi pe strada, nu se aduna o leoata de fete sa rada de tine sau sa te măsoare.Dar dacă ai niște kg in plus sau în minus, judeci pe alții, te dai în figuri, te comporți urat.Asteapta-te sa se ia lumea de defectele tale.

| dullcat a răspuns (pentru AlexHazulThau):

Reguli nescrise? Nu. Nu scrie nicaieri ca barbatul trebuie sa castige mai mult ca femeia. Daca nu esti in stare sa faci mancare si apelezi la take out, fiindca e o jignire masiva in orgoliul barbatesc sa gatesti, nu mai zic nimic.Nu stiu despre aceste alegeri, nu am ce sa te lamuresc, fiindca eu nu le fac si nu incurajez aceasta mentalitate plina de ura pentru niste trasaturi fizice pe care nu avem cum sa le schimbam de azi pe maine sau chiar niciodata.Cred ca am scris vreo 5 comentarii pe aici despre cum marimea unei bucati de carne nu conteaza, si totusi la sectiunea adolescenti inca vezi baieti intreband de asta, iar barbatii ofera cele mai penibile raspunsuri, propagand in continuare aceleasi mentalitate toxica. Nu vezi nimic gresit in asta? Eu da. Felul in care spui cuvintele poate rani.Nu te pune nimeni sa iesi cu una care are forma unei jucarii de plus, sau forma unui gard. Dar cand incepi sa le insulti fara nicio treaba cu tine, e o problema uriasa.Cand habar n-ai sa refuzi fara insulti, iar e o problema. De ce nu putem pur si simplu sa nu spunem nimic jignitor, ci doar sa oferim complimente cui consideram noi de cuviinta? Atunci lumea ar fi un loc mai bun.

| raMLesS a răspuns:

Pai probabil esti urata si de-aia laughing) Scuze dar trebuia s-o zic.

| anonim3247 a răspuns:

Este băiat sau bărbat și el este copilul preferat al părinților.

| anonim3247 a răspuns:

Este băiatul mamei sau băiatul tatălui și ei fac orice pentru el

| AdioTPU a răspuns:

Probabil că acest membru de familie ar tău căruia î se oferă mai multe fără a depune mult efort, e posibil să aibă o carisma aparte, să fie mai convingător, mai simpatic sau cum ai zis tu, manipulator. Poate e genul de persoana cu cuvintele la ea, care știe ce și cum să obțină. Ce îți recomand eu este sa te muti de acolo, să-ti cauți un apartament ceva unde să locuiești cu chirie.