| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va cer parerea:
Prietenii mei de la scoala si cei mai apropiati si-au creat de multa vreme o parere total gresita despre mine. Adevarul e ca si eu m-am schimbat mult in ultima vreme intervenind in viata mea si niste probleme de familie cum ar fi plecarea mamei pentru a treia oara in strainatate si tatal meu care din cauza faptului ca a fost in armata se poarta la fel cu mine si am inceput sa plang foarte des din cauza problemelor emotionale de acasa si sa-mi schimb comportamentulu fata de colegi mei de clasa la care tin foarte mult! ma enervez usor si nici nu prea mai pot comunica cu nimeni.Iar acum de cand mama s-a intors si a reluat munca in tara m-am simtit tot la fel pentru ca mereu e obosita si nu are timp de mine si ma cert des cu ea.Asa ca colegi au inceput sa ma catalogheze ca fiind o fitoasa pentru ca nu vreau sa vb cu ei si pentru ca ma enervez uneori si imi spun punctul de vedere in problemele clasei. Adevarul e ca eu nu sunt asa cum ma considera ei, sunt o fire sensibila pasionata de mediul inconjurator si mereu gata sa imi ajut prietenii si sunt si o crestina inraita si de aceea nu inteleg ce problema au prieteni cu mine? poate ca mi-am schimbat comportamentul din cauza problemelor de acasa? sa-u ce s-a intamplat? ce parere aveti? funda! multumesc anticipat!
ps: mama imi spune ca sunt din cauza pubertati ceva ca incep sa ma maturizez nu stiu... mersi oricum

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

E totul un cumul de factori. Pubertatea e o problema, intrainarea de mama e o alta problema, faptul ca acest lucru se intampla cu repetitie agraveaza putin situatia si mai e si problema tatalui autoritar, pe care stii ca nu prea ai cum sa il schimbi. Acuma, e important sa poti sa fii sincera cu tot ce iti doresti. Nu ar fi prea greu sa le spui prietenilor, fiecare va gasi poate o solutie, ceva cat de mic care sa te faca sa te simti mai bine si care sa te faca sa vezi ca sunt mai intelegatori decat cred ei. Frustrarile pe care tu le traiesti sunt normale de asta trebuie sa le spui cuiva. Unor persoane pe care tu ii consideri ca fiind prietenii tai. Incearca si tu sa iti stapanesti furia putin mai mult cel putin la exterior, sau nu te descarca pe cei la care tii, e important si e un sfat de viata. Gaseste-ti un hobby, unul creativ, care sa te faca sa refulezi frustrarile si supararile. Te va ajuta mult, crede-ma pe cuvant. O zi minunata iti doresc si cheer up!happy

| Profi a răspuns (pentru TheAce):

Bravo! Sfaturi folositoare, daca chiar vrea sa le ia in calcul happy Baiat inteligent.

| anonim_4396 explică (pentru TheAce):

Mersi mlt

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu ca e o poveste cam lunga dar va rog raspundeti-mi

| strengaritzza a răspuns:

laughing Wow... Asta nu e intrebare. E roman laughing

| Profi a răspuns:

S-ar putea sa aiba dreptate mama ta, dar si tu trebuie sa dai mai mult de la tine. Cu totii avem un autocontrol pe care trebuie sa-l folosim la maxim. Controleaza-te putin sa nu mai fi asa de impulsiva, iar cand superi pe cineva (colegi sau mama), cere-ti scuze k nu doare si asa nu-i pierzi, nu se vor indeparta de tine. Mama ar trebui sa-ti fie cea mai buna prietena, sa comunici mult cu ea. Cu tatal tau, incearca sa discuti odata cand e bine-dispus, spune-i ca te doare ca e asa de sever, k il iubesti si ai vrea sa fiti mai apropiati, k ai nevoie de el. Sigur il va sensibiliza happy Sa-mi spui, te rog daca a functionat :*

| anonim_4396 explică (pentru Profi):

Am incercat de multe ori sa vb cu tata dar nu vrea sa ma asculte si nu pot intelege de ce se comporta asa cu mine cand stie cum e pentru ca si el la randul sau a patit la fel cu tata lui

| WeNrK a răspuns:

rolling on the floor asta e intrebare
fii serioasa straight face