| adelinauta a întrebat:

Vreau sa ma marit cu un baiat,e de nationalitate albaneza, ei au anumite legi fata de neveste, mi-e frica ca dupa casatorie sa schimbe comportamentul, m-am interesat precum ca ei au un cod numit:``KANOUN``din care este presupus si omor in legea asta...nustiu ce sa fac? el se comporta cu mine de parca as fi printesa, o inima de aur are, dar mi-e frica poate atitudinea lui fata de mine sa se schimbe dupa casatorie...ei presupun ca nevasta trebuie sa fie cu un ton mai jos decit barbatul si onoarea daca nu o va respecta va fi omorita nevasta si un membru de familie
nici nu stiu ce sa cred despre asa traditie, am nevoie de un sfat mai expirimentat...am doar 23 ani

8 răspunsuri:
| DoarImpreuna a răspuns:

E posibil ca el sa nu se schimbe (e o varianta desi cred ca se va schimba) dar chiar daca nu se va schimba vei intra intr-o familie cu o cultura diferita, cu legi diferite, cu dumnezeu diferit, cu maniere diferite, cu principii diferite pe care NU LE VEI PUTEA SCHIMBA ci doar vei fi obligata sa le adopti.

Stiu ca inima te trage sper el dar pune mintea sa lucreze neaparat. Pune in cantar toate lucrurile daca nu vei putea accepta tot ce inseamna el si familia lui NU TE CASATORI. NU TE CASATORI cu gandul ca il vei schimba sau îi vei schimba.

| adelinauta explică (pentru DoarImpreuna):

Ei cred in acelasi dumnezeu deoarece e crestin ortodox ca si mine...
dar am citit o groaza de timpenii pe net de traditiile lor, si am ajuns la concluzia ca poate chiar ei sunt corecti, cind se insoara nu au voie sa plece cu alte femei si nevasta la rindul ei sa faca la fel si daca nu sunt respectate reguliile acestea, nevasta sau barbatul are dreptul de a o ucide.Credeti ca e corect? nici nu stiu ce sa cred, de exemplu un caz...o femeie romanca fiind si prostituata si incurcata cu drogurile a scapa de toate astea cu ajutorul unui albanez, el si-a batut capul pentru 2 ani so readuca aceea ce este, acum fata traieste in albania, are o familie cu el si viata ei s-a schimbat spre bine deoarece el a invatat-o ca daca ai doar un barbat el te va sprijini siti va fi alaturi la bine si la rau, nu gagicii care azi tio baga si miine te lasa si nici nu-i intereseaza de tine... spuneti parerea, am dreptate cu asta?

| eurynomus a răspuns:

Alabanezii sunt cea mai iputita natie de pe planeta si nu ti recomand sa te mariti cu o astfel de peroana. Cunosc f bine cum sunt alabanezii

| adelinauta explică (pentru eurynomus):

Scuze dar unde ai trait?

| eurynomus a răspuns (pentru adelinauta):

Prin mai multe locuri

| juje a răspuns:

Hmm. si eu am fost acum in Albania. si eu am facut in august 24 de ani..deci tot 23 de ani am avut cand am fost acolo si de cand il cunosc din nou de la 23 de ani de anul trecut.Albania e o tara in care se respecta oamenii intre ei, daca nu se respecta se ajung la lucruri f grave. depinde acum si la ce se refera sa se respecte; dar casa si familia e cel mai important. si asa ar trebui si aici; o femeie sa fie mereu protejata de barbatul ei; ca nimeni sa nu se uite la femeia lui chiar daca ar fi frumoasa sau urata; pentru ce sa se uite? ca sa o doreasca? sa faca alt ceva cu ea? nu! sa isi vada de drumul lui fiecare! dar nu... in Romania si cam peste tot zisa Europa "Modernismul", "independenta", acum fiind numit preacurvia, din pacate nu mai respecta nimica, ci fala sa fie cat mai mare, hainele cat mai moderne si rupte si taiate, petreceri cat mai multe, prieteni, prietene cat mai multe.Cam asta e Romania, Europa

| juje a răspuns:

Apropo mai intai ar trebui sa vezi familia.sa stai cel putin o luna in familia lui. exista fel si fel de albanezi si romani si alte nationalitati care spun o multime de lucruri, dar de fapt poate pana la urma au fost si unele minciuni. poate este adevart poate nu. dar cel mai sigur cand esti in familia lui atc vezi si cunosti totul cu adevarat. Mie mi-a placut foarte mult.
ps: scuze ca te intreb dar, el a fost primul pentru tine, sau nu? sa stii ca este o problema mare, chestia aceasta! si e un lucru sfant, si la noi ar trebui sa fie asa!

| Chirnoaga_Monica_1979 a răspuns:

Nu trebuie judecați nu sunt toți la fel.totul depinde și de cum e crescut în familie.eu sunt cu un albanez de 1an de zile și nu a încercat sa ma schimbe cu nimic.este foarte protectiv și intr-adevar își respectafamilia și sotia. Trebuie doar sa nu ii minți și sa nu ascunzi nimic.