| SergiuNico a întrebat:

Am o mare problema, cu tatal meu...sad
Eu ma inteleg foarte bine cu tata, cred ca cel mai bine cu el, ma pot baza mereu pe el..asta pana acum...
Eu stand la tara, tata pune foarte mult accent pe agricultura, si la cat am muncit, de nervi, suparare, si oboseala, i-am zis mamei "ce am avut pe suflet" (si ea era suparata si enervata de la atata treaba), si ea s-a dus si a zis asta tatei...
Situatia e cam nasoala, deoarece tata era convins ca mie imi vor ramane toate suprafetele agricole, si acum dupa cele zise de mine, vrea sa le vandasadsad
Ce sa fac acum?
Nu este genul sufletist caruia sa ii pot zice iarta-ma sau ceva de genul, el este mai dur, dar este un tata de nota 10! sad
Cum sa fac sa renunte la ideea cu vandutul?
Cum sa fac sa revina la normal? sad

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Stai linistit --- te sperie doar! Probabil ca te cunoaste foarte bine( stie ca iubesti pamantul asemenea lui) iar, in anumite situatii, o amenintare functioneaza ca-n proverbul" " un sut in spate este un pas inainte".

| harciog a răspuns:

Eu nu m-as mai intoarce in locul lui.Fiecare om e dator sa razbata singur.Nu poate, in mod sigur, va muri si asta este un lucru cit se poate de natural.

| mona a răspuns:

Normal ca vrea sa le vanda daca pe tine nu te intereseaza,, mosatenirea,, omul se zvbate sa iti lase ceva, sa ai si tu din ce trai si l-ai lasat masca cu cuvintele spuse la suparare si nervi, daca iti doresti sa nu vanda nimic vorbeste cu el ca de la barbat la barbat

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna Sergiu,

Te ingrijoreaza ceva?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate ai zis tu, nu prea cred ca este cale de intoarcere. Dar totusi este mai bine sa incerci sa ii explici ca ai spus totul la suparare si oboseala, etc.

| QiCKaaTc a răspuns:

Iti faci treaba dublu?

| TudorLux a răspuns:

Incerci sa pari ca vrei sa detii terenul, de exemplu vorbesti cu un prieten despre asta, sperand ca tatal tau sa auda, si sa se razgandasca:
-Ioane, ce bucuros as fi sa detin terenul tatei, dar acum il vinde!(zici tu)
-Da!(zice Ion)
-Cred ca va trebui sa renunt la dorinta mea de a deveni cel mai faimos om din sat.(zici tu)
-Da!(zice Ion)
-"Ah, bietul meu baiat. Nu voi mai vinde terenul, ci il voi lasa mostenire lui!"(zice tatal tau in gand, auzindu-te)