| LOLz11 a întrebat:

Am o nelamurire mare in regatura cu gradele de rudenie, parintii mei au divortat si sau recasatorit ambi, tatal meu natural s-a recasatorit iar femeia are din prima casatorie o fata si acuma cu tatal meu un baiat, intrebarea mea este fata imi este ceva grad de rudenie?

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Cu fata nu ai niciun grad de rudenie. Este doar sora ta vitrega.
Baiatul iti este frate consangvin (adica sunteti frati numai după tata)

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Daca tatal tau nu a adoptat fata atunci nu iti este nici un grad de rudenie.
2. Daca a adoptat fata atunci aceasta iti este sora.

| darrio2007 a răspuns:

Iti este sora vitrega ca si baiatul.Frate vitreg.

| AliGab a răspuns:

Tu si fata sunteti frati vitregi iar cu baiatul esti frate dupa tata. Practic, legatura de rudenie spirituala dintre tine si sora ta vitrega este rudenie de gradul 1, chiar daca legaturile de sange nu exista.

| raluk27 a răspuns (pentru AliGab):

De ce spirituala? Si de ce de gradul 1? Fratii si surorile sunt rude de gradul 2.

| AliGab a răspuns (pentru raluk27):

Asa este: de gradul 2. Am gresit gradul, gandindu-ma ca fac parte din aceeasi familie. Daca te gandesti la rudenia de sange, ea nu exista pentru ca sora lui/ei vitrega are doi parinti diferiti de cei ai sai, insa legatura spirituala exista deoarece ei fac parte din aceeasi familie prin recunoasterea casatoriei mamei surorii vitrege cu tatal sau. Bineinteles atata timp cat casatoria parintilor este si de natura religioasa.

| costy20br a răspuns:

Odata ce face legatura cu tatal tau e la mintea cocosului