| meedanyy a întrebat:

Am o prietena care cand avea ea 9 luni i-a murit tatal. Maicasa s-a recasatorit. de la un timp tatal ei vitreg sta la masa in casa, sta pe bani ei. si vreau sa zic ca pana acum nu era asa nimeni nu statea pe bani nimanui. (Gen pana acum era dragoste. acum e avere.) Si de cand sta ala cu masa si ea in casa mereu certa intre ele. I-am zis lu prietena mea sa vb f serios cu maicasa, dar de fiecare daca masa ori nu are timp, ori tb sa se certea iar ca deschide discutia tata. Ii lipseste si ei cine care sa o protejeze. Mai noi bunicasa baga stange intre ea si masa sa se certe si mai des. Gen ca a lasat vasele in chiuvete cu toate ca prietena mea lea spalat. Cand maicasa o pune sa faca cv si face zice bunica sa ca nu a facut prietena mea ci ea. Cum poate scapa si ea de problemele astea? ea zice ca cel mai bine ar fi sa se omore. I-am zis ca e nebuna si a zis ca normal ca a inbunit dekand sa cu ala in casa. Vrea sa plece sa faca altceva cu viata ei si i-am zis ca sa mai astepte pana la 18 nai si a zis ca inbuneste complet daca mai asteapta 3 ani.

3 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Tu ai 14 ani și prietena ta 15.
Oare pe cine să cred? Pe tine care-mi povestești ce gândeștea cea de 15 ani sau niște adulți care înțeleg cu ce se mănâncă o familie?
Dacă maică-sa s-a recăsătorit unde ai vrea să stea taică-su vitreg la masă? Afară cu porcii? Știu că ăsta e un fetiș în mentalitatea voastră egocentric-feministă dar lucrurile între adulți raționali nu stau așa.
În plus, de unde știi tu (sau prietena ta) că taică-su stă pe banii mă-si? Le evaluează ea ștatele de plată? Ține cumva ea contabilitatea în casă?
Am avut și eu o astfel de prietenă numai că mama stătea pe banii tatălui vitreg și am convins-o să meargă la muncă să producă și ea bani în casă. Știi ce repede s-a rezolvat situația? În 3 luni nu mai era dâră de tensiune în casă.

| Flav a răspuns:

Eu innebunesc deja cand vad ce fel ai scris. Ma, voi chiar nu mai treceti pe la scoala? Ori aveti wireless in jungla?

| justitiarul a răspuns:

Daca la 9 ani m-as fi exprimat asa urat in scris mi-ar fi rupt mainile maica-mea!
N-am inteles mai nimic, doar ca vrea sa se omoare prietena ta(?)
Daca e asa sa nu o faca pentru ca trece printr-o perioada mai delicata numita adolescenta, in care hormonii tuturor sunt cam dati peste cap.La varsta asta toti sunteti niste neintelesi, nimeni nu face nimic bun sau indeajuns pentru voi, toti sunt contra voastra...cunoastem problema.
Deci rabdare, sa treaca adolescenta si pana una alta sa mai spele si ea vasele din cand in cand, ca manichiura se reface fara probleme.