| anonim0017 a întrebat:

Astept ca raspunsurile voastre sa fie strict pe tema, am mai primit o data gen de raspuns ca nu e bine ca sunteti mici si altele vreau strict la raspus...acord fundabig grin
Eu am o relatie foarte frumoasa de 2 ani si 2 luni cu o fata care luna ce vine face 17 ani (eu fac 19 in vara),Problema e urmatoarea maicasa o maltrateaza o cearta nu o lasa cu mine la suc numai in casa ea nu are voie la nimic, ea suferind si de spasmofilie facand in prezent crize cu inclestarea gurii, mai are si 2 fratii mai mici cu mult ca ea, maicasa find despartita de tatal prietenei mele a revenit la numele de fata iar pe prietena mea o cheama dupa tatal ei vitreg care dupa un timp a lasat-o pe maicasa ca nu o mai suporta. Problema e ca daca eu o duc la protectia copilului si ii povesteste ca e lovita injurata si altele poate sa o decada din drepturi(maicasa ii trimite bani la concubinul ei care acum e la puscarie si ei sunt mai necajiti adica nu am numai alocatiile la copiii nici un alt venit)
Prietena mea a fost internata la spital in urma crizelor de spasmofilie si toti medici au intrebato daca e supusa la stres nervi maltratare si ea nu lea putut sa le spuna care e situatia a casa pentru ca maicasa era cu ea.Eu am vorbit si cu un unchi de al ei ca daca il poate cauta pe tatal ei sa ii dea aprobare de casatorie sa o iau pe numele meu sa vina la mine sa scape de viata aia de caine.iar unchiul ei mi-a spus ca la starea civila e nevoie numai de semnatura tatalui de pe buletinul ei nu si de a lui maicasa pentru ca nu este pe un nume cu maicasa.As dori unde are trebuii sa ma interesez daca intr-adevar se poate numai cu aprobarea tatalui (in codul civil de cununie la starea civila scrie ca se poate si cu acordul unui parinte).Ea a apelat o data la tatal ei sa o ajuta ddar cand a intervenit a batut-omaicasa de a facut-o vanata ...va rog frumos ajutati-ma acord funda

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Art. 280

Noul COD CIVIL :
Art.280-Declaraţia de căsătorie

(1) Cei care vor să se căsătorească vor face personal declaraţia de căsătorie, potrivit legii, la primăria unde urmează a se încheia căsătoria.

(2) În cazurile prevăzute de lege, declaraţia de căsătorie se poate face şi în afara sediului primăriei.

(3) Atunci când viitorul soţ este minor, părinţii sau, după caz, tutorele vor face personal o declaraţie prin care încuviinţează încheierea căsătoriei. Dispoziţiile art. 272 alin. (5) rămân aplicabile.

(4) Dacă unul dintre viitorii soţi, părinţii sau tutorele nu se află în localitatea unde urmează a se încheia căsătoria, ei pot face declaraţia la primăria în a cărei rază teritorială îşi au domiciliul sau reşedinţa, care o transmite, în termen de 48 de ore, la primăria unde urmează a se încheia căsătoria.

Art.272
Vârsta matrimonială

(1) Căsătoria se poate încheia dacă viitorii soţi au împlinit vârsta de 18 ani.

(2) Pentru motive temeinice, minorul care a împlinit vârsta de 16 ani se poate căsători în temeiul unui aviz medical, cu încuviinţarea părinţilor săi sau, după caz, a tutorelui şi cu autorizarea instanţei de tutelă în a cărei circumscripţie minorul îşi are domiciliul. În cazul în care unul dintre părinţi refuză să încuviinţeze căsătoria, instanţa de tutelă hotărăşte şi asupra acestei divergenţe, având în vedere interesul superior al copilului.

(3) Dacă unul dintre părinţi este decedat sau se află în imposibilitate de a-şi manifesta voinţa, încuviinţarea celuilalt părinte este suficientă.

(4) De asemenea, în condiţiile art. 398, este suficientă încuviinţarea părintelui care exercită autoritatea părintească.

(5) Dacă nu există nici părinţi, nici tutore care să poată încuviinţa căsătoria, este necesară încuviinţarea persoanei sau a autorităţii care a fost abilitată să exercite drepturile părinteşti.

| aryana1991 a răspuns:

Buna! in cazul in care doriti sa va casatoriti idea e ca are nevoie de semnatura tutorelui legal, din cate am inteles aici e mama.Eu cred ca indiferent daca e sau nu de acord cu asta oricum este bine sa apeleze la serviciul de asistenta sociala a copilului. eventual daca sunati la telefonul copiluli ei sunt in masura sa intervina in rezolvarea problemei si chiar sa va usureze accesul la efectuarea casatoriei. daca doriti mi multe detalii lasati un mesaj in privat

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Ii poti recomanda prietenei tale sa ia legatura cu noi. Vrem sa o ajutam.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul ei de discutii sau poate fi prietenul ei atunci cand se confrunta cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care se confrunta reprezinta subiecte delicate si s-ar putea simti in largul sau mai degraba in mediul online, o indrumam sa ne transmita mesajul ei la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa o ajutam!

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau.
Tu realizezi ca nu poti sa te insori din mila cu o fata cu probleme personale nerezolvate?
Oricat o iubesti, ea trebuie sa devina o femeie adevarata, nu o planta crescuta aiurea.
Ea va trebui sa-si infrunte necazurile, nu sa fuga.
Esti tare daca o ajuti sa se gaseasca pe ea, si va doresc numai bine.
Deja, ai primit aici 1 sfat bun :
http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente

Vedeti ce faceti pe acolo, si va doresc sa treceti peste ce este greu si rau.

| Mirrre a răspuns:

Cred ca ar trebui sa te interesezi la un avocat.