| William a întrebat:

Am o problema cu mama, cand incepe sa vorbeasca nu se mai opreste. Mereu gaseste un subiect si vorbeste incontinuu iar cand nu mai stie ce spuna ori o ia de la capat ori gaseste alt subiect. Mie imi place linistea, nu suport nici sa ii aud pe aia de la radio vorbind decat daca dezbat un subiect care ma intereseaza. Ce sa ii fac sa nu mai vorbeasca asa mult? Nu pot sa o ignor, atata timp cat e cu cineva in camera vorbeste, iar daca plec vine dupa mine.

14 răspunsuri:
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
Problema aceasta apare des între partea bărbaţi şi femei. Deoarece ei gândesc şi vorbesc diferit. Cu privire la "vorbeşte mult" asta pentru bărbaţi pare dar pentru femeie e ceva normal. Bărbaţii şi femeile sunt foarte diferite şi e mai uşor când înţelegi aceste deosebiri sau diferenţe. Poate ea are nevoie de o prietenă, cu care ar putea discuta.

| William explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Pai oricum vorbeste la telefon cu toate rudele si cunostintele. Ce propiu sa fac?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru William):

Cel mai probabil va trebui să ai răbdare în majoritatea cazurilor. Dar desigur aceasta poate fi şi o trăsătură de caracter. Încearcă să discuţi cu ea şi să explici cum te simţi, doar să faci asta când înţelegi că e mai potrivit moment(mă refer la dispoziţia ei), spune-i că ţii la ea, te bucuri să petreci timpul cu ea, dar am nevoie de momente de linişte uneori, pot să te rog ca atunci când simt această necesitate să nu vorbim, dar să stăm în linişte,? Poate ceva de genul ăsta. Să fii atent să nu o condamni sau să fie umilitor. Încearcă să vorbeşti pe un ton iubitor, sensibil. Poţi atunci şi să îmbrăţişezi.
Succes. Sper să te ajute.

| William explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Nu sunt o fire rabdatoare. Nu am cu cine sa ma inteleg, i-am explicat ca nu imi place sa vorbeasca incontinuu dar zice ca sunt copilul ei etc. Nu ma bucur sa imi petrec timpul cu ea fiindca mereu imi zice sa invat iar eu am nevoie de liniste in permanenta. Presupun ca nu am ce sa fac decat sa ma mut. big grin

| MiruD a răspuns:

Sa pleci din camera. Sa asculti muzica la casti in timp ce vorbeste. Sa spui da da da, si gandul tau sa fie in alta parte...

| Laura927 a răspuns:

Material defect din fabrica laughing
Ignor-o, o sa se plictisească!

| lollipops a răspuns:

Fa-i cont pe TPU ca aici poate vorbi cat vrea ea.

| Florinaa123 a răspuns:

Incearca sa i spui ca nu ti place sa vorbeasca atata, adevarul conteaza. Chiar daca o sa se supere putin, o sa i treaca, doar ea e MAMA. happy

| William explică (pentru Florinaa123):

I-am spus dar degeaba.

| eli22 a răspuns:

Dar de ce ai nevoie de linista in permanenta...ai vreo problema/boala sau pur si simplu asa esti tu?

| William explică (pentru eli22):

Presupun ca nici tu nu te poti opri din vorbit si te-ai simtit jignit de intrebarea mea.

| eli22 a răspuns (pentru William):

Presupui prost si faci afirmatii pripite. Doar intrebam din curiozitate.

| nescafe720 a răspuns:

Uneori cand oamnenii vorbesc fara oprire e tocmai pentru ca desi au vrut sa vorbeasca nu au avut cum/ cu cine. II poti spune simplu: stiu ca ai vrea sa vorbesti cu mine dar acum sunt foarte obosit si nu te-as putea asculta asa cum ti-ai dori. Lasa-ma te rog sa ma odihnesc si vorbim dupa. Sau poti pleca pur si simplu din acel loc.

| Dollce_Alex_1997 a răspuns:

Ignor-o un timp. Cand incepe sa vorbeasca fa alte lucruri. Da drumul la muzica si fa-te ca nu o auzi. Funawinking?