| Yoshy18 a întrebat:

Am o problema cu o bunica din partea mamei. Pe scurt, ea se crede grozava, se plange ca folosesc laptop-ul ( ironia e ca nu locuiesc cu ea, merg doar in vacanta si ca il folosesc pentru teme cum ar fi atestate la engleza, informatica). E taranca de cea mai formidabila prostie. Are si o sora care e si mai************************** sa nu zic ceva. Eu ma duc la ei pentru ca acolo locuieste fratele meu, si fiindca ne intelegem foarte bine dorim sa petrecem timp impreuna. Acum lucrurile stau in felul urmator, eu am fost educat sa o respect si sa ii dovedesc acest lucru. Foarte bine, dar cu cine sa vorbesti? Cu o sifilitica? Eu sunt in clasa a XII-a, am numai 9 si 10 si stiu materiile de bac pe paine, si celelalte la fel. In simulari am obtinut media 8 in clasa a XI-a, anul acesta la teze am avut romana 9, engleza 10, latina 9, geografie 9 ( sunt la uman). Cum isi permite ea sa zica ca stau toata ziua pe jocuri cand eu citesc, altceva nu fac. Mai mult de 3 clase nu are si totusi isi permite sa insulte usturator cultura pe care o am desi ea nici sa VORBEASCA nu stie. E o inculta cum nu am mai vazut. Cu ce drept moral imi ordona anumite lucruri? De exemplu, in vacanta de vara am fost acolo 1 saptamana, intr-o seara, cred ca era 8...vine imi spune: STINGEREA! Cum dracu iti permiti la ora 8 sa imi urli sa sting, ora 8, e un capat de tara? Stateam doar pe facebook si vorbeam cu un prieten prin scris pe care-l prind doar la 8. Nici nu se simtea ca sunt in camera, fara lumina aprinsa, ca am tastatura iluminata. A venit si mi-a zis: cand ai de gand sa stingi? Hai odata stingerea! Intr-un mod cat se poate de frumos am refuzat sa fac asta. Atunci ea s-a dus la panoul de curent si a oprit curentul si mi-a zis: „Te culci acum? Eu cand eram ca tine nu ieseam din vorba parintilor". Sa ma oblige sa ma culc odata cu ea la ora cand se culc gainile nu mi se pare ok, pe deasupra am si 18 ani. Avemsi camere separate, nici musca nu se aude in camera mea, ea imi spune ca o deranjeaza radiatiile ce le emit cu laptopu ( WOW, incredibil, eu un om de stiinta, cum naiba afirmi ca te deranjeaza radiatiile din camera mea, desi distanta e deatul de mare, ai un aparat cu care masori asta?). Altcineva daca ar fi in locul meu iar stramba gura ca sa stie de frica. Moreover, a avut grija sa se lege de fratele meu si a inceput sa traga de laptopu lui, aruncandu-l pe jos si facandu-l praf. De reparat nu se mai poate, e tandari. Cu pensia ei amarata cu care nu ii ajunge nici sa plateasca intretinerea cum sa achite laptop-ul de 1400 ron? Mai mult decat atat, sora ei care e si ea nebuna, a venit in vizita lsi l-a vazut pe fratele meu la laptop, nu s-a abtinut si i-a zis de ce stai la la laptop, el a tratato cu indiferenta si ea i-a zis sa il stinga, el nua vrut asa ca a inceput sa traga de el, el aparandu-se a inceput sa o loveasca cu picioarele, ea vazand asta, a inceput sa-l bata cu pumnii cu toata puterea ei, daca nu o opream il baga in spital, e mai mic decat mine cu 5 ani, eu avand 18 si e si firav. Ele doua reprezinta intruchiparea prostiei omenesti. Se cred extrem de grozave dar de fapt sunt niste corcituri. Se leaga de mine ca nu stiu matematica ( DATE-N **) eu sunt la UMAN! Mananc franceza si engleza pe paine la fel si istoria, geografia, romana. Cum isi permite ea sa zica ca nu stiu nimic? Am ajuns chiar sa predau eu lectia in locul profesorului care se uita multumit la mine. Ce pot sa fac cu ele? Daca ele sunt normale si eu sunt cel nebun atunci nu mai zic nimic. Ele se comporta normal? Cum ar trebui sa ma port cu ele, cum sa le vorbesc ca sunt handicapate, nu inteleg. Daca ele se purtau cum se purtau la varsta noastra nu inseamna ca trebuie sa fim la fel ca ele. Pe vremea lor nu existau multe, se plang ca folosesc laptopu, dar fac pariu ca daca ar fi existat si pe vremea lor atunci nu ar mai fi zis nimic si ar fi stat in banca lor. Un lucru pe care l-am omis, eu locuiesc cu bunicii din partea tatalui, care sunt mai mult decat ok, sunt chiar foarte culti, cu ei se poate vorbi ca sunt intelectuali dar cu cealalta bunica din partea mamei si cu sora ei nu se poate. Astept pareri.
P.S. Toti bunicii sunt trecuti de 70 de ani

10 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Nu ai ce vorbi cu fiinţe d-astea. Mai multe şanse ai cu gardul. Sunt retardate. Nu peiorativ, ci la propriu. Tot ce poţi face e să aştepţi să crape. Dar oricum, mai ai puţin şi pleci la facultate.

| DaftPunk a răspuns:

Ba, cel putin mama ta nu este la fel ca mama ei.Sau este?
In orice caz, explica-le parintilor tai situatia, iar ei la randul lor sa le faca sa inteleaga ca nu este ceea ce cred ele (bunica si sora acesteia).
Daca asta nu merge, fa-le programare la un pshiholog.

| Yoshy18 explică (pentru DaftPunk):

Pe parinti ii doare undeva de ce mi se intampla mie si fratiorului meu. Iar in legatura cu programarea chiar ea spune ca eu nu sunt sanatos si sa mearga parintii cu mine sa imi faca un control, culmea ironiei.

| DaftPunk a răspuns:

Sau mai simplu, nu mai trece pe la ele.Ramai la parintii tatalui tau.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa pricepi ca exista o diferenta enorma intre generatii. Asa cum tu nu esti capabil sa intelegi viata pe care au avut-o ei (fara facebook si smartphone) asa nici ei nu inteleg cum poti tu trai viata in felul in care o faci.

Eu pun pariu ca la fel vei ajunge si tu in viitor nu de alta, dar deja te crezi cel mai tare si mai mare chiar si decat profesorii

| Yoshy18 explică (pentru suntserios):

Eu la varsta de 18 ani stiu ce inseamna internetul si mai ales sa posed un smartphone si etc... Pana la aceasta varsta am citit carti in prostie. Pentru mine televizorul nu exista si contactul cu lumea. Cel putin citeam 10-11 ore pe zi. Terminam si 2-3 carti pe saptamana. Din cauza aceasta port ochelari, am citit atat de mult incat mi-am pierdut si vederea. Inteleg ca este o diferenta mare intre generatii dar sa nu exageram, eu niciodata nu as fi atat de incuiat in orice privinta. Daca nu cunosti, de ce te bagi?

| suntserios a răspuns (pentru Yoshy18):

Daca nu iti plac raspunsurile de ce mai ceri pareri?

| NoName0x0 a răspuns:

Buna! In primul rand te crezi prea grozav si nu ai 10 pe linie, deci se poate si mai bine! M.ai obosit cu faptul ca ai scris de 50 de ori cat de grozav esti tu! De ce sta mai exact fratele tau la ea? De ce nu sta cu tine in partea celalalta? Nu ai putea sa le eviti, adica sa vina cel mic la tine? Fac asa pentru ca sunt de la tara si au clase cat trenul, asa face si bunica mea, se baga peste tot. Nu inteleg la ce folosesc "aparaturile" de astazi. Cand vad un smartphone zic ca vad OZN.ul... Ai decat 2 variante pentru a iesi din situatue: 1. sa eviti sa te mai duci pe la ea si sa ii explici ca nu mai vi fiindca nu te face sa te simti bine acolo sau sa le iei la omor de fiecare data cand fac asa...

| evellinalalala a răspuns:

Pai, si eu am bunici dar nu sunt asa! Ar trebui cat stai la ea sa-i demonstrezi contrariul, adica, fa-o sa se simta prost atunci cand iti reproseaza anumite lucruri, bine nu o insulti dar incearca sa-i dai argumente care sa o inchida si sa iasa din camera! Nu o baga in seama atunci cand iti vorbeste si daca te intreaba de ce nu comunicati, fa-o pe victima si spune-i ca daca nu iti faci acele proiecte va fi vina ei ca le-ai picat! Puneo-o mereu intr-o lumina proasta, aia e ideea!;-) Va ceda! Stiu din experiente, nu cu bunici, dar tot pe-acolo!

| Carapace a răspuns:

Salutare,
E interesanta intr-un anumit fel povestea ta Shy, dar si trista in acelasi fel. Acele doamne, din descrierea ta isi descarca frustrarile pe voi. Eu sunt de acord cu tine, oamenii in varsta trebuie respectati, dar asta nu inseamna ca isi pot bate joc sau sa ii lasi sa se poarte in halul acesta. Solutia pe care o vad eu este constientizarea si oprirea bunicii tale de a mai va trata asa. Acum vine intrebarea grea: cum? Eu cred in forta unui om, daca tu iti vei pune in cap sa le faci sa inteleaga ca nue bine, vei reusi. Cuvantul unui barbat pentru o femeie, in orice situatie indiferent de varsta rezoneaza puternic. Cu fermitate ii poti explica cum stau de fapt lucrurile si ca daca o familie nu este unita, ce pretentii sa mai aibe bunica ta de la cei din jurul tau. Daca cele doamne nu pot accepta sfaturi sau opinii de la un tanar, avand in vedere ca sunteti in familie, va trebui cumva sa va detasati, convietuirea impreuna fiind un chin, nu o placere cum o familie unita ar trebui sa fie. Mult succes.