| lovecats123 a întrebat:

Am o problemă delicata. Iertare sau răzbunare? Mi am dat seama ca prietenul meu da,, ador" la pozele muuultooor fete iar cand i am reproşat acest lucru mi a zis ca exagerez. (in relatia asta eu nu am voie nici macar sa vorbesc cu colegii de clasă, am rupt legătura cu fiecare prieten de genul masculin )si totusi eu exagerez. Adesea imi inchide telefonul, imi ignoră mesajele gasind sute de motive iar eu daca vreodată se întâmplă sa nu ii raspund la telefon, se desparte de mine. Intr o relaţie, trebuie sa ne calcam pe orgoliu si m am saturat sa fac doar eu asta. De ce nu recunoaste niciodată cand greşeşte?
Uneori daca il bag in seama de faţă cu prietenii lui, ma respinge si face glume. Si totusi trec cu vederea peste toate fiindca avem si momente frumoase, momente de slabiciune cand mi a zis ca ma iubeşte. Tin enorm de mult la el dar nustiu daca sa continui... Unde credeţi ca e problema?
Ps:suntem in acelasi liceu

7 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Din ce spui tu, eu trag concluzia ca tu esti doar o marioneta pentru el. Fara suparare. Intr-o relatie de cuplu ambii parteneri au drepturi egale. Al tau prieten nu te iubeste, te tine pana cand va gasi ceva mai interesant. Fii fata desteapta si rupe relatia, pentru ca mai tarziu vei suferi mult. Bafta.

| Violleta2022 a răspuns:

Cat de disperata trebuie sa fii ca sa accepti ca cineva sa te calce in picioare si sa-ti impuna sa faci doar ce vrea el si tu sa rabzi si in plus, sa iti fei frica sa nu-l pierzi?
Eu cred ca tu nu vezi cat isi bate ala joc de tine si nu stii ca pe lume sunt si baieti care te pot trata omeneste si chiar ca pe o printesa, pentru ca, de ai stii asta, i-ai trage un sut in dos astuia si nu ai vrea sa-l mai vezi vreodata.
Sincer, din ce ai descris tu aici mi se pare un idiot care profita de tine, te maniupuleaza si te calca in picioare.
Sfatul meu: rupe-o cu asta acum cat poti de repede, ca sunt inca 3.5 miliarde de barabti pe lumea asta si in gramada aia se mai gasesc vreo 10 macar care sa fie cu mult mai buni ca asta.
Nu suferii dupa un mitocan!
Un om care te iubeste cu adevarat nu te controleaza, nu-ti impune nimic, nu-ti cere nimic, te iubeste neconditionat si nu suporta ideea sa te raneasca sau sa se supere pe tine, dar, dupa cum am spus, doar daca te iubeste cu adevarat, daca el confunda dragostea cu posesiunea, atunci te controleaza si te manipuleaza dupa bunul lui plac.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu ii dai papucii ca e un obsedat de control, asta numai relatie nu se numeste, iti recuperezi prietenii ca aia sunt mai importanti in liceu decat iubitii, si pe urma revii si tu un pic la realitate si lasi dramele generate de like uri pe Facebook.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Azi,sa nu crezi in camarazi, ca te arzi"
Fb-ul distruge relatii, iar iubirea e "Eclipsata" de Internet.
Asta-i adevarul, n-am ce sa argumentez.

| Ana9999 a răspuns:

Mie mi se pare ca individul in cauza se joaca cu tine sau eventual te tine doar asa cat sa aiba si el o relatie. Iti ignora mesajele, ignora-l si tu pe el, daca te ameninta ca se desparte care e problema? Sa plece, il opreste cineva sau ce? Iar ultimul paragraf arata destul de clar cum stau lucrurile, niciun baiat/barbat nu face glume asa pe seama ta in public daca tine cat de putin la tine. Am vazut si eu cazuri de colegi care faceau asa, iar fetele in cauza sufereau mereu cel mai mult. Tii enorm de mult la el? Nu, nu tii, in momentul in care o sa cunosti un baiat care chiar o sa te respecte o sa iti dai seama de asta. Ai doar impresia ca tii la el pentru ca asa te face el sa crezi, ca si cum ar fi un privilegiu ca iti spune ca te iubeste si desi te raneste constant, iti mai face cand si cand cate o surpriza ca sa pastreze aparenta unei dependente fata de el. Nu conteaza ca sunteti in acelasi liceu sau nu, oricum dupa ce termini o sa dai de o groaza de baieti de toate felurile la facultate, si experienta ta pe care ai scris-o aici trebuie sa te invete sa nu te lasi niciodata calcata in picioare de niciun barbat. Si nu, chestiile astea cu a 2-a sansa nu trebuie sa existe, daca si-a batut joc de tine o singura data si a vazut ca nu ai reactionat, dupa o va face mereu.

| Anaad a răspuns:

Eu cred ca problema provine din faptul ca lui ii place sa joace pe doua fronturi. Sa fie smecherasul care face glume, si admira fete, dar si sa te aiba pe tine disponibila oricand, rezervata doar pentru el (din acest motiv ti-a interzis conversatiile cu alti baieti). Cine vrea sa stea pe doua scaune, la un moment dat va cadea intre ele. Pana acum ai rabdat, si a asteptat sa ti se dedice doar tie, dar atitudinea lui arata directia pe care vrea sa o ia. Multa bafta, orice ai decide.

| 123466d a răspuns:

Desparte-te de el.laughing O sa sufere el după. Te asigur. Mai bine să fie el sub papuc decât tu.