| SometimesSomehow a întrebat:

Am o problema destul de delicata... am o prietena care de ceva timp a intrat intr-o usoara, pot sa zic, depresie. S-a izolat in casa si foarte greu o pot convinge sa mai iasa in oras, sau la plimbare sau la film. Refuza orice, imi spune despre problemele ei, nu sunt foarte grave, dar s-a izolat de tot restul lumii. Ce as putea sa fac? Nu are nimic cu mine, ii sunt cea mai buna prietena, ne stim de la 3 ani, imi povesteste tot, dar este deprimata si sufar enorm sa o vad asa, nu ma simt deloc bine. Vreau sa isi revina, sa fie din nou acea fata vesela pe care o stiam. Ce as putea sa fac? Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot ce iti scriu mai jos este doar un punct de vedere care poate fi gresit, dar iti zic ca sa fiu sigur ca iei in calcul si varianta asta : ) Te invit sa privesti situatia mai in ansamblu si sa intelegi ca fiecare are calea lui. Fiecare trebuie sa-si duca luptele singur in viata asta happy numai asa poate cineva sa evolueze. Transmite-i faptul ca esti langa ea oricand are nevoie si ca indiferent cat timp va dura sa-si revina nu e o problema, o sa astepti un semn de la ea. Dar sunt problemele ei pe care numai ea le poate intelege si rezolva. Daca s-a izolat inseamna ca de asta are nevoie acum, eu zic sa lasi omul sa faca ce simte el.Stiu ca tu crezi ca sti ce e bine pentru ea dar poate asa ii e mai bine acum. Datoria ta ca prietena este sa o sustii neconditionat in tot ce face, nu sa ii arati calea pe care trebuie sa o urmeze in viata.De exemplu, un scenariu posibil ar fi ca daca sta izolata si deprimata pana la urma va renaste ca un phoenix din propria cenusa si va fi mai puternica. Ai grija si sa nu fie mai mult interesul tau in toata chestia asta, stiu ca e greu sa renunti la o prietena asa veche, dar nu uita ca e vorba de viata ei, nu de a ta. Ce am mai observat din felul in care ai pus problema este ca tu vrei o solutie rapida, sa pocnesti din degete si sa fie rezolvata problema, poate ar trebui sa privesti problema ca pe una la care ai nevoie de rabdare(poate cateva luni). Tu vrei sa o faci pe prietena ta zambareata si vesela cum era, dar vrei sa faci asta pentru ca asa intelegi tu lumea, dar poate ea nu are nevoie sa fie fericita si zambareata acum, poate are niste probleme pe care tu nu le stii, etc; sunt multe variante, dar e lupta ei.

| rody5 a răspuns:

Mergi tu la ea sa va uitati la un film, sa va faceti unghiile, sa va coafati vezi u... ce va face placere; jucati ceva si apoi scoate-o la un volei sa faceti miscare tongue o sa-i treaca ei cu timpul. ia si niste ciocolata si gasiti cv amuzant de facut. cat o sa stea in starea asta 5ore, 5 zile, 5 luni? depinde de ea cat vrea. happy

| AnaMaria1453 a răspuns:

Spune-mi ce probleme are si te ajut...

| IancuRadu a răspuns:

Pai ar trebui sa vorbesti calm cu ea. Sa poti sa ii spui sa treaca peste aceste probleme. Poate ar ajutao sa cauti o rezolvare la problemele ei

| Moldoweanka a răspuns:

Pai daca-i esti prietena adevarata vei inventa tu ceva.Nimeni nu o sa te ajute in asa caz.Eu tot am fost in asa stare ca si prietena ta, dar nimeni nu a incercat sa ma scoata din bezna aia de suferinte si acum ma simt atit de singura si nimanui netrebuincioasa.Nu repeta greseala celor care ma inconjoara, macar ai grija de ea, fii mereu alaturi, sun-o peste fiacare 30 de minute, intereseaza-te de ce ea e in asa stare, te va refuza de la-nceput, dar fii puternica si ajut-o sa scape de mucegaiul vietii! si ea va intelege ca iata si acea persoana care e cu adevarat prietena ei, dar nu doar o cunoscuta sau o simpla colegahappyhappysfat: nu te enerva pe ea chiar daca o sa te jigneasca, sa stii ca a facut-o neintentionat!happy