| Andra_4836 a întrebat:

Buna tuturor, am si eu o problema. De fapt, nu e a mea, e a unu prieten. A cazut sau in depresie din nenumarate motive, s-au strans multe lucruri si e cu moralul sub nisipul de pe fundul marii.

S-a despartit acum 3 luni sau ceva de genu de prietena lui, pe care insa nici nu o cunostea, se stiau de pe mess, nu se intalnisera niciodata, nu stau in acelasi oras, s-au ranit reciproc, a zis ca nu-i mai pasa, nu a trecut peste.

Nu se intelege prea grozav cu parintii, are frati si surori mai mici, cu care se ciondaneste mereu, si il enerveaza. Nu e multumit ca are frati (din cate imi dau eu seama), simte ca nu conteaza prea mult pentru parintii lui, zice ca ai-au bagat picioarele, si chestii de genu.

E frustrat ca nu reuseste sa faca bani, repara calculatoare, pentru ca veniturile familiei sunt mici, dar nu reuseste mare lucru.

E intr-un liceu nu prea grozav, are colegi cu care nu se intelege, pe care ii dispretuieste, si care il streseaza.

Nu exceleaza nici la note, dar niciodata nu a facut-olaughing(Bine, acum nu am zis ca e in situatie de repetentie)

E complexat ca e scund, si zice ca nu o sa-si mai gaseasca niciodata pe cineva, si prostii de-astea

Este in starea asta de mai mult timp, e din ce in ce mai rau. E asa de jos, incat nici nu vrea sa se ridice.

Are prieteni buni, chiar in seara asta sunt o groaza de persoane care sunt la el acasa, incearca sa il faca sa iasa afara, sa mai traiasca si el. Dar refuza sa iasa din casa, nu mai vorbeste (bine, nici o data nu a vorbit prea mult despre problemele lui, nu vrea, dar e si mai rau), nu vrea sa faca nimic. Nu vrea incurajari, se simte obosit si satul de toate.

Incerc, si eu si altii, dar nu stiu ce sa mai fac.

Mai e insa o problema. El, de cand ma cunoaste (Sunt ceva ani) ma place (cred ca inca ma place) dar eu sunt doar o prietena. Noi nu ne potrivim, simt asta.Si i-am spus-o de mult timp. De multe ori a zis ca a renuntat, dar eu am vazut ca mintea. Chiar acum vreo 2 luni, cand mi-a povestit ca s-a despartit de prietene lui, si ca cica nu-i mai pasa, m-a intrebat daca vreau sa fim impreuna si i-am zis ca nu. Ideea e ca mie imi pasa foarte mult de el, imi este ca un frate, imi e drag, dar nu in sensul ala (mie oricum imi pasa in general mult de oameni). Eu sunt acolo pentru el, ii sint alaturi, sa-l ajut sa se ridice, dar nu vrea, ma da la o parte, si pe mine, si pe toti cei care incearca sa ii fie alaturi. Pana si parintii lui au observat, si au incercat sa-l ajute, dar nu vrea.

Ideea e ca, prin ceea ce fac, faptul ca il sun, si nu vrea sa vorbeasca, dar totusi il sun, si il intreb ce mai face, si nu vrea sa vorbeasca, si i-am si zis ca sunt acolo pentru el. Ei bine, asta nu vreau sa le vada ca si cum eu as trine la el mai mult, adica in sensul acela. Nu vreau sa ii fac iluzii, si sa sufere, iarasi, din cauza mea.

Zice ca are nevoie de un miracol, dar eu i-am zis ca nu poate sa plesneasca 1 data din degete si sa fie totul bine, ca trebuie sa incerce sa-si revina, dar nu vrea.

Are 16 ani, daca asta ajuta cu ceva.

Va rog sa ma ajutati, si sa-mi spuneti ce credeti ca as putea sa fac / sa-i zic, sa il ajut!

Multumiri anticipate!

Răspuns Câştigător
| coco514 a răspuns:

Am avut si eu o problema de asta tot din cauza unei fete si in momentele acela adica aprox 3 luni nu prea am vb preferam sa plec undeva dar mergeam cu o persoana de care stiam ca tine la mine ca la un frate pentru depresi ajuta sa vezi porumbei zburand o spun pe propria experienta incearca sa vb cu ceilalti prieteni sa il lasa mai moale si daca tu esti cea mai buna sora a lui si mai sincera prietena incearca u sa vb cu el dar daca sariti toti odata nu va iesi nimic sper sa te ajute acese mici sfaturi si sa ma anunti daca si-a revenit sadwinking

3 răspunsuri:
| ραтяίcία a răspuns:

Important e sa sa fii mereu langa el, si sa stie ca se pote baza pe tine, nu-l lasa singur. poate nu vrea sa accepte ajutor, insa nu te lasa batuta...stai nereu langa el. n-a pierdut chiar tot, may are prietenii.

| pitic13 a răspuns:

Stii tu si nici eu nu pot sa inteleg ce e in sufletul lui si eu am cazutin multe deprestii si credeam ca viata nu mai e pentru mine si ca e maibn sa mor si sa scap de tot ce se intampla in acest moment el se simte inutil traieste ca sa nu moara nu stiu daca ma intelegi importat e sa'i fii aproape si sa'i ridici moralul pentru ca trebuie sa'l ajuti sa iasa la suprafata si sa'i arati si lucrurile bune din viata lui si sa'i spui ca nu meirta sa sufere atat pentru ca el e maiimportant decat toti poate ca tu nu stii cum e sa te simti atat de singur, abandonat, eu am trecut prin asta si faza e ca nu stii ce se ascunde acolo in sufletul sau ai sa vazi ca incet incet o sa'si revina el dar trebuie sa'i dai timp pentru ca atunci cand rana e adanca si mai sucesti si cutitul in ea nu ese vindeca imediat se vindeca in timp seper ca ti'am fost de ajutor daca e vb lasa'mi mesaj cu id tau si vb mess:*

| march a răspuns:

... Imi pare rau pentru el. straight face.

Sper sa isi revina. insa eu x. x nu prea am ideei.