| Animeforlifee9921 a întrebat:

Am o problema mare legata tot de matusa mea. Ea se enerveaza foarte repede si ii sare tandara imediat. Eu sunt si foarte mofturoasa si nu imi place de multe ori ce gateste,dar am prostul obicei de a spune daca nu imi convine ceva si dupa realizez ca trebuie sa suport consecintele. O sa ziceti ca sunt rasfatata si obraznica etc.,dar nu stiu ce sa mai fac pentru ca mereu ma cert cu toti si am mari probleme din cauza asta.
Mi-a facut matusa mea mai devreme niste paste si nu imi placea sosul din ele, se vedea ca e vechi si i-am spus chestia asta. Mi-a spus sa ma gandesc la alt fel de mancare si nu aveam nici o idee in cap. Atunci a fost momentul cand s-a enervat pe mine si mi-a zis ca la anul nu ne mai primeste nici pe mine nici pe sora mea ca facem numai figuri si mie mi-a zis ca am numai mofturi si ca stau numai in casa si nu ies deloc(mie nu imi place sa ies din casa). Am sunat-o si pe mama(comportament de 5 ani,stiu,dar nu mi-a trecut altceva in cap) si a inceput sa se planga de mine ca Sofi nu mananca nimic,ca nu iese din casa si alte lucruri prostesti inventate de ea. Bineinteles ca m-a luat plansul si m-a amenintat ca ma trimite acasa daca mai fac asa. Acum ma fac de ras daca ii spun surorii mele de toata situatia asta,dar nu stiu ce sa mai fac si regret ca am facut chestia asta. Am si vrut sa imi tai venele odata,dar nu am mai apucat ca a venit matusa mea in bucatarie si era sa ma prinda. O sa ziceti ca am un comportament de copil mic si ca sunt nu stiu cum, dar am avut niste traume in copilarie si din cauza asta cred ca ma comport asa. Nici la psihiatru nu ma lasa nimeni sa ma duc pe motiv ca imi da pastile si ma fac leguma. Ce as putea face? Sa plec acasa? Am facut toata familia de ras si ma simt foarte prost.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Incearca sa te abtii din comentarii, mai ales ca stii ca o supara pe matusa.La urma urmei, sa faci mancare implica timp si efort, care trebuie apreciate. Daca tu nu apreciezi niciodata, esti libera sa iti gatesti singura, caci sunt multe feluri pe care le poti face fara prea mare dificultate la 12 ani, gasesti o groaza de retete si videoclipuri pe internet.E chiar frumos, sunt sigura ca iti va placea si crede-ma ca iti va prinde foarte bine. Poti sa-ti faci rapid biscuiti sau dulciuri de rontait cat stai in casa si te uiti la filme sau orice faci tu in timpul liber.

Daca simti nevoia de consiliere poti merge la psiholog mai intai. Abia el va decide dupa o serie de sedinte daca ai nevoie ulterior de psihiatru si tratament.Nu te indoapa nimeni pana devii leguma, stai linistita.Psihologul doar te asculta ca un prieten si te ajuta sa te intelegi in ce priveste sentimentele respective, de unde provin ele, ce le-a cauzat, cum le poti controla.El nu iti da medicamente.Si fiindca esti eleva poti merge la psihologul scolii, fara sa platesti nimic.

Tu stai la matusa doar pe perioada vacantei de vara? Sa stii ca e foarte obositor ca adult sa te mulezi pe nevoile si mofturile unui copil.Reactia matusii de a o suna pe mama ta nu este iesita din comun.Vei intelege cand vei mai creste.Dar daca te simti neindreptatita nu vei rezolva nimic actionand astfel, ci mai rau vei pune paie pe foc. Ofera-te sa o ajuti pe matusa la gatit, ea nu are cum sa iti stie toate gusturile si preferintele.Un fel de mancare foarte bun pentru cineva poate fi groaznic pentru altcineva.Nu inseamna ca persoana care a gatit are o problema.Si eu faceam destule mofturi la mancare cand eram mica.laughing Dar mi-am dat apoi seama ca am gresit, iar sincera sa fiu, nu as vrea deloc sa am pe viitor un copil incapatanat la capitolul mancare, asa cum am fost eu.

11 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Se pare că nu tu ai o problemă mare legată de mătușa ta, ci mai degrabă mătușa ta are o problemă legată de tine.

Da, te comporți ca un copil mic și răsfățat. În loc să apreciezi faptul că cineva te primește în vizită și-ți gătește, tu nu știi decât să te plângi.

Și mai termină cu toate bazaconiile astea cu tăiatul venelor și cu traumele din copilărie.

Ce traume ai avut? Că nu ți-au cumpărat părinții echipament de balet și MacBook?

În lumea asta există copii care mănâncă o dată la trei zile și care trebuie să care găleți cu apă de la 10km. Tu ești "traumatizată" că a țipat o profesoară la tine pentru că ai râs la ora.

| DomnulPoliticos a răspuns (pentru johnnny123):

O sa iti dea blocaj pentru ca ai criticato si ea e obisnuita cu mofturile

| Animeforlifee9921 explică (pentru johnnny123):

Mereu am fost certata din motive stupide

| johnnny123 a răspuns (pentru Animeforlifee9921):

Poate sunt stupide din punctul tău de vedere. Nu și din punctul de vedere al adulților pe care-i aduci la exasperare cu pretențiile și mofturile tale.

| DomnulPoliticos a răspuns (pentru johnnny123):

Are 12 ani nu înțelege ce ii spui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cati ani ai?

| DomnulPoliticos a răspuns:

Cred ca o sa iti dau blocaj pentru ca mai irita mofturile tale

| DomnulPoliticos a răspuns:

Ai vrut sati tai venele pentru ca nu ti-a placut mancarea? laughing

| Animeforlifee9921 explică:

Si mi-a mai zis ca la scoala de asta am probleme din cauza comportamentului ciudat pe care il am, dar la scoala nu fac asa, imi e rusine de colegi si de profesori

| Kikiiar a răspuns:

De ce nu-ti gatesti singura?
"mereu ma cert cu toti si am mari probleme din cauza asta." Aha, deci tu esti problema, nu matusa!