| onelove12 a întrebat:

Cer un sfat in leg cu o problema. Locuiam de curand cu parintii si fratele meu, dar dupa decesul unuia dintre parinti locuim in actuala casa decat 3. Casa asta nu e detinuta cu acte de tata, ci este a bunicilor mei. Bunicii ne ameninta ca ne da afara ca este casa lor fara ca noi sa avem vreun act de prorietate.Dar nu e normal sa detinem noi prorietatea macar pana la majorat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca proprietatea este a bunicilor inseamna ca voi sunteti doar tolerati si pot sa va evacueze, nu aveti nici un drept asupra ei, daca tatal si mama voastra nu au contribuit la construirea sau imbunatatirea casei.
Nu spui despre care bunici este vorba, cei paterni sau cei materni si nici care parinte a decedat, mama sau tata.
Da detaliile respective si o sa-mi completez raspunsul, nu vreau sa fac ipoteze.

| onelove12 explică (pentru Ioandelasal):

Cel care a decedat este tata, cât despre bunici, ei sunt cei paterni

| Ioandelasal a răspuns (pentru onelove12):

Repet raspunsul: in acest moment voi nu aveti nici un drept asupra casei bunicilor.
La decesul bunicilor sau numai al unuia dintre ei tu si fratele tau veti avea dreptul la mostenire si veti mosteni atat cat ar fi mostenit tatal vostru, daca ar fi fost in viata la data deschiderii succesiunii.

4 răspunsuri:
| crystynyca960 a răspuns:

Tatal vostru are dreptul la o parte din casa.

| marinelmomoratoiu a răspuns:

Cata vreme sunteti minori nu puteti detine proprietati sau acte, poate parintele vostru.