| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema.in familie.parintii mei s-au certat ff tare(nu st casatoriti legal si casa in care stau.deocamdata... e a tatalui).problema e k s-au certat azi-noapte(nu stiu de ce)si azi de dimi tata i-a zis mamei sa-si caute locuinta si apoi a strigat la ea"iesi afara"(eu eram de fata. dar se pare ca nu prea i-a pasat)si a luat hainele mele si ale ei si le-a pus in fata usiicrying...de atunci mama se tot roaga de el sa ne lase sa mai stau macar pana gasim ceva de locuit(dar nu prea avem nici bani caci cardu mamei e la el in portofel si nu vrea sa il deacrying)si el zice ca nu.sa plecam azi...plzzz.ce sa fac? sunt disperatacrying.astept sfatul vostru.multumesc anticipat:*.nu avem nici rude in orassad

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca mama ta nu are acces la card, merge la banca, il declara furat, si folosindu-se de actul de identitate scoate numerar, daca vrea sa ii faca rau tatalui tau poate de asemenea sa il denunte pentru furtul cardului...

15 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Of, ce situatie disperata, eu sunt din Iasi, vino la mine...Este o tragedie, Doamne ce sfat sa-ti dau?

| Silvia a răspuns:

Tatal tau e un ...ma abtin...
Incearca sa vorbesti tu cu el pentru ca esti copilul lui nu poate fi imun...straight face

| lia a răspuns:

Nu ai unde sa stai pana cand se rezolva situatia? Nu are mama ta nici o prietena la care poate apela? Nu prea am cum sa iti ofer sfaturi de teama sa nu gresesc. Imi pare rau pentru situatia ta.

| Mya a răspuns:

Apelati la protectia copilului:08008200200, apel gratuit...as vrea sa te pot ajuta mai mult de atat, dar chiar nu stiu cum! sad pana va ajuta statul, mergeti acolo unde aveti rude, fie si in afara orasului.Incercati sa va imprumutati la niste vecini de bani de drum...numai este nevoie sa zic ce fel de persoana poate fi tatal tau ca va face asta! Macar cardul mamei tale daca i l-ar fi dat, nu are niciun drept sa-l retina! Ce pot sa-ti zic, sad fii tare...si sper din suflet sa se rezolve cumva situatia asta!

| Sara a răspuns:

sad doamne! in oras sigur este un centru maternal, pntr ajutorul mamelor cu copii, maltratate de soti! Daca esti minora, sigur te vor ajuta si protectia copilului din oras. Faza mai rea, e ca ai tai nu sunt casatoriti sad nu ma pricep, dar cere ajutor la Prot copilului, sau la un centru de care iti vb, ei va si pot caza!

| cioco1tweety a răspuns:

Hei.nu prea stiu ce sfat sa-ti dau dar oricum incearca sa-ti vezi de viata ta si daca vezi ca nu ai cum sa te implici.lasa-i pe ei sa-si rezolve problemele. oricum ar fi Dumnezeu va avea grija de tine.nu uita asta.puphappy

| Summer Memories a răspuns:

Treci printr-o situatie foarte grea, imi pare rau pentru ce tii se intampla.
Am inteles ca nu aveti rude in oras, dar nici in afara orasului?
Sau daca esti minora poti merge la protectia copilului, nu stiu, este un caz foarte dificil, chiar imi pare rau pentru tine, dar stai linistita ca o sa se rezolve sad.

Succes.

| canarita a răspuns:

In primul rand daca el este si violent eu zic sa plecati imediat... daca nu-i da cardul mergeti la politie si faceti o plangere... exista adaposturi unde sa dormiti...intrebati la politie pentru ca o sa va dea nr de tel de la Asistenta sociala si sa va ajute... oricum nu puteti sta cu un om ca el in continuare

| Fuxy a răspuns:

Am auzit ca dupa 5 ani de concubinaj femeia are aceleasi drepturi ca si sotie. daca parintii tau stau impreuna mai mult de 5 ani atunci mama ta ar trebui sa se intereseze sau chiar tu. deci si mama ta are drepturi si daca tatal tau nu ii da cardul si cardul e pe numele mamei tale atunci ea poate sa mearga la politie sau la banca sa spuna ca i s-a furat cardul de catre tatal tau iar ei il vor opri. si tot la banca va puteti interesa de o solutie mai simpla.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Situatie delicata si in acelasi timp disperata... DRaga mea sfat ti au dat si ceilalti prieteni suna la protectia copilului daca esti minora sau mama la centru pentru mame maltratate/vedeti ce puteti face si ce sa ti urez sa va fie bine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai dar tatal este tatal adevarat? daca nu, unde-i cel adevarat? sau cati tati ai mai avut pana acum prin bunavointa mamaei tale? si daca e asa, ia vezi ce viata te obliga mama ta sa duci? si vorbeste si cu ea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu e o situatie disperata!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

SIA..multumesc mult pentru sfat:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

.mersi frumos de incurajari elena :*.stateam si ma gandeam.cred ca am mare noroc ca inca sunt copil(am doar 13 ani) si poate nu realizez asa bine gravitatea problemei(in comparatie cu mama pe care nu o pot oprii din plans).si mai am noroc ca am mai trecut prin situatii asemanatoare. dar care parca nu erau chiar asa de grave. dar de f multe ori m-am intrebat din cauza cui toate astea? mda. mi-am raspuns singura ca din cauza a 2 oameni care pretind ca vor sa-i strig "tata"(unul vitreg si unul biologic).in orice ca.mersi ca iti pasa:*happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai de ce nu vrea sa-i dea cardul :X? Fiindca e barbat, crede ca are dreptul sa faca ce vrea el? Zi-i la mama sa mearga la Politie, nu se poate sa nu-i dea cardul. Poate lucrurile se vor calma totusi. Tu nu dispera.Nu ai de ce sa suferi din cauza greselilor altora, stiu ca e greu, dar...incearca sa fii tare.Mereu exista speranta. Daca se vor impaca, te vei intoarce acasa. Daca nu, tu si mama ta puteti lua viata de la capat, mai linistite, fara sa fiti sub tirania nimanui.Va aveti una pe alta si asta conteaza. Sper sa-ti rezolvi curand problema... te pup