| miraeeeeeeeeee a întrebat:

Am si eu o situatie.
Am avut o relatie cu un coleg in jur de 2 luni care s-a terminat ca naiba. Am trecut peste si acum am pe cineva cu care ma inteleg super bine si pe care il iubesc enorm. Fostul meu mi-a scris un mesaj si mi-a cerut un caiet din moment ce am fost colegi de clasa. Am vrut pur si simplu sa-i dau caietul pentru a face un bine. Mentionez ca nu am pastrat legatura cu el, nu vorbim, insa nici nu am resentimente fata de el. Din moment ce acum sunt intr-o relatie fericita trecutul nu ma mai afecteaza si nici nu mai e relevant. Deoarece stiu ca fostul meu este un subiect sensibil pentru actualul meu prieten, i-am aratat mesajul si el s-a suparat pentru ca m-am gandit sa-i dau caietul respectiv. El spune ca fostul meu incearca din nou ceva cu mine si ca mi-a scris mesajul ala doar pentru ca vrea ceva de la mine, nu pentru ca are nevoie de caiet. Este foarte deranjat de ideea asta. Cine are dreptate si cum ar trebui sa procedez? Este gresit ca m-am gandit sa ii dau caietul respectiv? Are dreptate iubitul meu sa se supere?

18 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce i-ai spus la cel nou despre fostul?

| miraeeeeeeeeee explică (pentru sadrian46):

Pentru ca am promis sa fim sinceri unul cu altul deci am vorbit despre tot, iar eu nu i-am ascuns absolut nimic. Mi s-a parut ok sa pornim pe noul drum ca fiind cat mai sinceri posibil.

| sadrian46 a răspuns (pentru miraeeeeeeeeee):

El pe noul drum s-a dovedit a fi gelos. Dacă nu se vindecă, o să ai probleme cu el toată viața pe noul drum.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Aveti 15 ani, cred, nu? Altfel, daca aveti peste 20, actualul e un imbecil fara vreo urma de siguranta pe propria sa persoana si pe relatia voastra.

| Emma30555 a răspuns:

1.Actualul tau e cam gelos, nu prea imi plac baietii care considera ca iubitele devin proprietatea lor si trebuie sa le ceara voie 2. Nu trebuie sa i spui chiar orice partenerului, stiu cum suna asta, dar asa e realitatea cel putin cand vei fii adult in toata regula vei intelege lucrurile astea, nici ei nu vor spune chiar totul si uneori e mai bine asa. 3. Daca fostul vrea mai mult decat un caiet tu iti vei da seama si il vei respinge, actualul ar trebui sa aiba aceasta incredere. 4. Uneori poate exista prietenie intre fete si baieti dar e adevarat ca pot aparea si unele sentimente.

| Vântulalb a răspuns:

Si eu cred ca "fostul" cauta ceva. Ori sa se impace cu tine, ori mai degraba sa-si bge coada ca sa-ti strice relatia.
Fa asa: da caietul iubitului tau sa i-l duca. Impaci si capra si varza. Iubitul va vedea ca nu vrei sa te intalnesti cu "fostul".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai gresit cu nimic, cu atat mai mult cu cu ai fost transparenta in aceasta situatie. Actualul sufera de gelozie stupida deoarece, repet, ai fost transparenta cu el in ceea ce priveste situatia, chiar daca fostul urmareste ceva. Il poti pune pe el sa ii dea caietul daca este deranjat atat de mult...
Ca sa nu mai spun ca relatia anterioara a fost de 2 fking luni. Abia daca se leaga ceva in intervalul asta.
In plus fi atenta la posibile situatii in care intervine genul asta de gelozie deoarece poate deveni toxica.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Ce se termina,, ca naiba,, nu ramane prietenie.
Fostul tau prieten este imatur,daca a considerat ca ati ramas prieteni atat incat sa-ti ceara ceva.
O relatie poate sa ramana la nivel de prietenie,atunci cand consideri ca te simti bine cu persoana respectiva DAR nu mai merge si nu merita sa continuati.DAR daca se termina ca naiba,nu ramane nici prietenie intre voi.

Acum sa-ti raspund :
Cine are dreptate si cum ar trebui sa procedez?
Dreptate are prietenul tau actual, in momentul in care te mai cauta fostul prieten, intreaba-l daca e de comun acord ca relatia aia s-a terminat,, ca naiba,, si de ce crede el ca ar ramane o prietenie din asta?(daca iti convine raspunsul si crezi ca merita, accepta o prietenie..nu e grav)

Este gresit ca m-am gandit sa ii dau caietul respectiv?
Doar trebuie sa verifici realitatea relatiei voastre sociale.
Relatie = a fost ca naiba
Prietenie = prietenii sunt si ei ceva, se incadreaza la niste activitati comune, plimbari, discutii, sfaturi...in rest nu e prietenie, e doar o cunostinta care s-a gandit sa te bage in seama, pentru un motiv anume.

Are dreptate iubitul meu sa se supere?
Nu are, ai fost doar de treaba...ai tratat o cunostinta ca un prieten din bunatate happy

| miraeeeeeeeeee explică (pentru HUAWEHUAWE):

Iubitul meu nu accepta ideea de a avea prieteni baieti, mai ales fosti. El sustine ca baietii vor mereu ceva de la fete si ca nu exista prietenie intre un baiat si o fata.

Răspuns utilizator avertizat
| Daz01 a răspuns:

Ai vrut să-i dai caietul doar ca să faci un bine? Sigur acesta este motivul? Fii sinceră cu tine cu privire la motivul pentru care voiai să-i dai caietul și atunci găsești și răspunsul la întrebările tale și o să vezi cine a avut dreptate. Succes.

| VMarceline a răspuns:

Actualul tau daca avea suficientă încredere în tine nu se mai supăra. Mergi împreună cu el sa i duci caietul sau mergi singura. Până la urmă el știe că ai relație și tu l iubești pe actualul, deci n ar avea ce sa se întâmple.

| miraeeeeeeeeee explică (pentru VMarceline):

El zice ca are incredere in mine doar ca stie ce gandesc si ce vor ceilalti baieti si ca de asta se supara.

| Hammurabi a răspuns (pentru miraeeeeeeeeee):

De ce i-ai mai răspunde la mesaje unui fost? N-ai fost singura lui colegă de clasă. De ce tocmai ție ți-ar cere un caiet?
Chiar nu ți se aprinde nici un beculeț? Nimic, nimic?

Cealaltă problemă. "nu acceptă ideea de a avea prieteni băieți"
Cum îți imaginezi tu prietenia cu un alt băiat când ești într-o relație? Să ce?
Dacă un băiat nu îți e coleg de școală, cunoștință din copilărie, coleg de muncă, prieten de familie, vecin, nimic altceva, ce ar înseama să fi prietenă cu el?
Dacă tu ai o explicație logică...

| miraeeeeeeeeee explică (pentru Hammurabi):

Nu vorbesc cu fostul, doar am vrut sa-i dau caietul respectiv. Nu accepta prietenia cu un baiat in sensul ca nu i se pare ok sa vorbesc cu niciun baiat, nici prieten de familie, nici cunostinta din copilarie nici nimic. Doar maxim sa raspund daca sunt intrebata sau daca ar trebui sa le urez la multi ani, sau mai pe scurt sa vorbesc cu un motiv intemeiat.

| Hammurabi a răspuns (pentru miraeeeeeeeeee):

Nu știu care dintre voi nu aveți noțiunea termenilor.
Să vorbești cu o persoană pe care o cunoști deja, nu e acelaș lucru cu a fi prietenă cu acea persoană.
Una e să fi prietenoasă cu cineva, alta e să fi prietenă cu cineva.
Cuvântul "prieten" are o anumită semnificație, nu inseamnă să fi doar politicoasă și să vorbești cu cineva ca orice om normal.
Sunt convins că exagerezi și că nu are cum să fie atât de absurd încât să-l deranjeze pe el că te saluți sau schimbi câteva cuvinte cu un coleg, vecin, etc.
Asta ar presupune că are vreo boală psihică și te sfătuiesc să-l lași și să fugi.

Iar în legătură cu fostul, Daz01 are dreptate.
Când ești într-o relație, pe un fost trebuie să îl ți la distanță indiferent de situație, pentru că nu poate fi decât distructiv pentru relația în care ești.
Mai ales că nu a fost un sfârșit în termeni buni.

| miraeeeeeeeeee explică (pentru Hammurabi):

Nu e neaparat ca e absurd, doar ca are o alta parere despre relatia fata-baiat. El crede ca nu exista prietenie intre un baiat si o fata deci daca o fata vorbeste cu un baiat ori ea vrea ceva de la el, ori el de la ea, si sustine ca e obligatoriu ca unul sa aiba sentimente. Si daca considera ca nu exista prietenie intre un baiat si o fata, zice ca ce sa cauti tu sa vorbesti cu un baiat, ce ai avea de vorbit cu el? Ii este ok daca doar salut sau cum ziceam, daca este un motiv intemeiat, doar sa nu discutam diferite lucruri. De exemplu prietenului meu ii place fotbalul. Am trecut pe langa un stadion cu un coleg de munca. Deoarece il auzeam la munca ca vorbeste de fotbal si stiam ca ii place si lui, l-am intrebat ce station este si daca se tin meciuri. Mi-a zis ca o sa joace echipa care ii placea si iubitului meu. L-am intrebat despre bilete si cand se tine ca sa pot sa vad meciul cu iubitul meu. I-am spus mai tarziu iubitului meu despre asta si a fost deranjat ca am vorbit despre fotbal cu colegul meu de munca. M-a intrebat cum de am ajuns noi sa vorbim despre asta. Si asa este cu fiecare baiat, daca dezvolt cu el vreun subiect. Zice ceva de genul: ~Ce vorbesti tu cu nu stiu cine.~ Sau chiar azi m-a sunat un prieten din copilarie cu care nu prea mai pastrez legatura, dar ne cunoastem de 8 ani. Mi-a spus ca i-a murit bunicul. I-am spus iubitului meu ca m-a sunat si ca i-a murit bunicul si mi-a zis ca de ce m-ar suna pe mine sa-mi spuna ca i-a murit bunicul. In orice caz, daca vorbesc cu un baiat sau daca el vorbeste cu mine considera ca ma place baiatul respectiv si nu i se pare normal sa vorbesc cu el. Spune ca el stie mai bine ce cred si ce gandesc baietii si ca sigur vor ceva de la mine si ca de ce as vorbi cu el cand stiu ca ii palce de mine. Mi-a zis ca nu baiat nu-i da mesaj unei fete si nu vorbeste cu ea fara sa vrea ceva de la ea. Ca sunt vecini, prieteni de familie, sau prieteni din copilarie si chiar colegi de munca. De asta este deranjat. Nu-mi interzice sa vorbesc sau sa faca scandal, doar ca i se schimba starea instant si realizez ca este deranjat si ca il supara. Odata mi-a zis ca de ce nu-mi ajunge pur si simplu iubirea lui, de ce trebuie sa mai vorbesc si cu altii.

| Hammurabi a răspuns (pentru miraeeeeeeeeee):

E clar că nu are absolut deloc încredere în tine.
De ce? Habar n-am.
Iar dacă nu faci cumva să stai de vorbă cu el și să-i explici anumite lucruri, probabil n-are rost să continuați. Că nu e absolut nimic roz la orizont în stilul ăsta.

Poate ar trebui să-i explici atunci când comentează, că da, știi că toți băieții urmăresc acelaș lucru. Și?
Dacă vorbești cu un coleg, consideră că o să ajungi cu el în pat? că o să-l înșeli?
Atâta încredere are în tine?
Ce relație e aia în care el se transformă în gardianul sau temnicerul tău pentru toată viața?
Uită-te în ochii lui și explică-i că nu-l înșeli pentru că îl iubești nu pentru că te păzește el. Și dacă se mai poartă așa cu tine, condiționându-ți viața de zi cu zi, și stresându-te cu tâmpenii, e posibil să ajungi să nu-l mai iubești. Deci nu are nimic de câștigat.