| Alv4r0 a întrebat:

Am un amic care tot spune că e adoptat deși părinții i-au zis doar că este făcut printr-un tratament, ideea este că a căutat în locul in care se afla actele in casă și a găsit certificatul de naștere, este eliberat într-un interval de câteva zile, are și semnătura de la primărie originala, a găsit și livretul familiei sau ceva de genul, se află și numele lui acolo, are și poze de la botez.
Știe careva unde sa se mai uite că sa fie el mai sigur și să fie adevărat? Are niste probleme de ani de zile de la singurătate, ii apar lucruri în cap sa se intereseze despre lucruri care au deja răspunsul, asta este firea lui, urmează tratament de ani de zile și tot ii apar din acestea.
Haideți să îl ajutăm, va rog spuneți-mi și mie ce sa ii spun, unde sa se uite și să fie totul ok

Răspuns Câştigător
| Vântulalb a răspuns:

"a găsit certificatul de naștere, este eliberat într-un interval de câteva zile, are și semnătura de la primărie originala "
Asa se elibereaza, dupa cateva zile.
Sa nu-si mai faca ganduri ca isi face lui rau. Daca era infiat, nu avea poze de la botez. Infierea s-ar fi facut mai tarziu.
Cati ani are?

Răspuns utilizator avertizat
| Vântulalb a răspuns (pentru Bubico2022):

De mult nu se mai da imediat spre infiere. De asta am intrebat de varsta.

Răspuns utilizator avertizat
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca parintii lui sunt cei biologici, se poate afla doar prin test ADN (foarte scump).
El sa accepte ideea ca, parintii (de suflet) sunt cei care il cresc si nu neaparat cei care il nasc pe un copil.
Daca copilul este abandonat de parintii biologici, atunci ei:
- ori au renuntat la copil, fiindca nu le-a trebuit
- ori le-au luat copilul autoritatile, fiindca n-au asigurat conditii minime pentru cresterea lui
- ori parintii n-au avut posibilitate de a-si creste copilul (de exemplu: daca au decedat)
In toate cazurile: prietenul tau sa nu se framante, fiindca oricare ar fi alta situatie, si-ar face doar rau, daca ar afla.

| Violleta2022 a răspuns:

Mai bine il ajuti sa iasa afara, sa te intalnesti cu el, sa alergati impreuna sau sa faceti un sport impreuna, ca singuratatea asta ii naste mostri in cap.

Din pacate actele nu se pot inventa peste noapte si ceea ce a a gasit este tot ce trebuie sa aiba un om normal: certificat de nastere si eventual de botez, de la biserica. Poze de la botez si de cand era mic, totul confirma ca este deja al parintilor lui.

Daca parintii nu-ti spun ca ai fost adoptat, nu ai cum sa stii acest lucru, decat facand un test ADN.

| blackann a răspuns:

Ar putea face un test ADN. Scump, da, dar din moment ce se consuma atat, cu siguranta va merita.

| Darius50boss a răspuns:

Să facă testul ADN