| numeNorica a întrebat:

Am un băiat de 39 de ani care de cînd a absolvit facultatea stă mai mult în casă, nu a fost angajat niciodată, nu are niciun prieten, vorbește puțin, este de fel mai tipicar și petrece mult timp studiind cărți, mai bine zis lucrări științifice. Nu are cont pe vreo rețea de socializare dar petrece destul timp și la calculator.
Întrebarea mea este cum să îl fac să iasă din acea lume a lui închipuită și să îl aduc cu picioarele pe pămînt.

4 răspunsuri:
| Noonee a răspuns:

Daca tot ii place sa studieze, baga-l la un curs de ghid turistic. Si apoi se poate angaja ca si ghid turistic... se va plimba mult prin tari straine, cu totul asigurat..tot ce trebuie sa faca e sa studieze orasele si sa povesteasca in engleza sau romana.

| danay72 a răspuns:

Faceți-l sa socializeze. De exemplu,chemați prieteni la voi și asa îl implicați și pe el. Apoi, faceți anumite activități recreative împreună și cu alți prieteni, plimbari, cumpărături. Ar fi bine sa fie persoane cu aceleași preocupări ca și el. Dar înainte de toate, discutați sincer și deschis despre problema lui și spuneți ca sunteți îngrijorată. Dar nu îl acuzați de nimic, eventual va folosiți de scriitorii lui preferați pentru a spune cum gândesc ei despre socializare și izolare. Dar, oricum cred ca ar trebui sa vedeți și părerea unui psiholog. Dar vorbiți cu blândețe și respect profund.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cam greu la varsta asta. Daca el nu-si doreste, impinsul de la spate e o misiune grea.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu prea ai cum. Din ce spui tu are simptome clare de TSA (tulburare de spectru autist), probabil asa a fost toata viata. Daca el se simte bine asa nu poti sa-l schimbi.