| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa aflu parerea vostra intr-o situatie sa stiu voi cum ati proceda si cum judecati ca e corect sau gresit.
Daca doi oameni se iubesc dar ca sa fie impreuna au nevoie sa faca sacrifici cum ar fi: ea sa renunte la anumite persoane dragi, la confortul pe care si l-a creat si sa o ia de la zero si el sa vina mai aproape de ea (distanta dintre ei fiind de 100 de km).Sa se inteleaga el sa promita ea sa faca pasi pe care ii avea de facut ca la o saptamana in care el a locuit acolo sa ii trimita intr-o dimineata ei mesaj ca el nu se poate obisnui cu locul si a plecat si cand va gasi o solutie se va intoarce (nu e vorba de amante si alte iubiri).Sa cada de acord ca vor rezolva iar el pana la urma sa spuna ca daca vor sa mai fie impreuna ea sa renunte si la ultimul lucru orasul ei, parintii si sa plece la el ca el nu se mai intoarce.
Cine a gresit? Ce ar trebui facut?

23 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Mamă! 100 Km, parcă trebuie să te muţi în Noua Zeelandă. Eu când am făcut 18 ani m-am dus la facultate 600 km în Cluj desi eram la 50 km de Bucureşti, acolo mi-a plăcut. A fost greu la început, dar m-am adaptat, am învăţat şi acum sunt acasă aici. Aia e, trebuie să faci sacrificii dacă chiar îţi doreşti ceva. 100 km îi faci într-o oră daca mergi mai tare, nu-s 10 000. Tu trebuie să-ţi pui următoarea întrebare: dacă totuşi nu eşti dispusă să renunţi momentan la un anumit confort pentru el, atunci chiar îl iubeşti? Eu nu cred. Viaţa implică sacrificii, mai ales în cuplu.

| Freya1 a răspuns (pentru Gizăz):

Bun da tie ti se pare normal sa lasi tu tot si tot tu sa te si muti? Nu e vorba doar de oras e vorba ca deja renunti la prieteni, persoane dragi un alt mediu de ce sa pleci tot tu cand el nu a facut nimic nu crezi ca macar atata poate face si el sa vina 100 de km si sa se adapteze cum te-ai adaptat si tu? Cred ca un semn de intrebare ar trebui sa si-l puna el daca iubeste ca ea e clar daca a facut atatea ca da

| Gizăz a răspuns (pentru Freya1):

Tu de fapt nu vrei un răspuns serios şi matur. Vrei un răspuns care doar să-ti valideze convingerile deja conturate. Îmi pierd vremea de pomană.

| T0T a răspuns:

În mod normal condițiile trebuie stabilite la început(alea strict necesare), deci greșeala aparține lui dar și tu ești naivă că ai așa ușor încredere în oameni. Încrederea ar trebui să se câștige greu iar compromisurile să vină din ambele părți.

| relian a răspuns:

Cel mai bine este ca dou oameni sa stea singuri, nici la parintii ei nici la ai lui.Ce persoane dragi ce povesti frate.Pai ce faci stai cu maicata, dormi cu ea in pat pana la adanci batraneti laughing
Normal doua persoane daca vor sa fie impreuna vor merge acolo unde le este cel mai bine, indiferent de persoane de povesti si alte basme de astea.

| danay72 a răspuns:

Cand iubesti pe cineva ii iubesti si familia. Iubirea nu isi cauta propriile interese, deci tine cont si de interesele tale, nu numai de a lui.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

"Cand iubesti pe cineva ii iubesti si familia"

Nicidecum, doar daca exista in familia respectiva persoane care consideri ca merita, in rest cel mult tolerezi anumite legaturi si le limitezi pe cat de mult posibil.

| Freya1 a răspuns (pentru Holiday):

Nu trebuie neaparat sa ii iubesti familia da ca si barbat esti constient ca tu ar fi cel mai indicat sa te dezlipesti de fundu maicati nu ea

| Holiday a răspuns (pentru Freya1):

Ideal e sa va desprindeti amandoi de fundul parintilor, dar daca nu se poate, varianta mai buna e sa mearga femeia la barbat.

| Freya1 a răspuns (pentru Holiday):

Da? Si daca ea merge acolo la el si nu poate avea independeta intelegere si etc ce face vorba lui NoPainNoLife ramane pe drumuri? Cat de proasta sa fie femeia aia ca dupa ce ii face ce am spus eu mai sus sa mai si plece dupa el sa o paraseasca si pe acolo.
Tu macar ai citit ce am scris adica ea sa faca toate sacrificile alea si el sa nu poata sa si miste curu cativa km ca plange dupa mami ala nu mai e barbat e copil

| Holiday a răspuns (pentru Freya1):

Eu am zis in general, nu neaparat in cazul asta. Ideea e mai simpla de fapt. Daca exista aspecte inacceptabile si ireconciliabile intre cei dintr-un cuplu e mai bine sa-si vada fiecare de viata lui. Uite, in cazul asta, ai tras concluzia ca e un fatalau si sta dupa fundul maica-si, lucru inacceptabil, lasa-l si vezi-ti de viata ta. Ce vrei de fapt, sa il schimbam noi, sa-ti aprobam deciziile, sa te compatimim?! Sau?

| Emma30555 a răspuns:

O dragoste care iti cere prea multe sacrificii nu e dragoste. Daca ar fi ori nu ai simtii ca sunt sacrificii ori nu ti le ar cere. Nu merita, sincer poate nu vei fi de acord dar barbati mai gasesti nu trebuie sa renunti la tot sa o iei de la 0 pentru niciunul decat daca simti tu ca merita si ca sa merite trebuie sa fie ceva aproape perfect. Eu le consider slabe pe femeile care pentru un barbat lasa tot. Munca, prieteni, familie, religie, oras etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e vorba de cine a gresit, ideea e ca ambii fac sacrificii, nu doar unul. Pentru o femeie e mai grea acomodarea decat pentru un barbat. Iar eu sunt de parere ca pentru persoana iubita te muti si in Alaska. Lucrurile dintre cele doua persoane nu trebuiesc fortate, sa decurga natural si cu intelegere, fiecare sa isi exprime dorinta si da sa fie da, iar nu sa fie nu. Femeile adorba barbatii hotarati de care se pot sprijini. Timpul arata adevarata dragoste dintre ei. Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nimeni nu a gresit dar chestia este ca ea trebuie neaparat sa iei o decizie, daca stie ca el este alesul nu doar o simplã iubire poate sa mearga la el, dar oricum 100km nu este asa mare distanta se Pot scomoda si asa, el nu se intoarce niciodatã? Probabil are ceva motive...
Eu zic ca daca sunt planuri mari ar trebui sa se ducã, daca nu mai bine ramane relatia la putina distantã. Se poate chiar sa reziste mai mult asa.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da nu se mai intoarce ca sunt niste vecini care fac scandal si nu poate sa doarma iar ca sa isi ia alta chirie ii e greu si nici nu stie sigur daca mai vrea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intrebarea nu e "cine a gresit", e daca tu ai gresit. Evident ca informatiile expuse de tine sunt doar rezumatul a ceva mult mai complex.E aiurea sa formulezi o parere pe baza a catorva franturi alese probabil convenabil de tine.Dar, oricum, cateva lucruri sunt clare. Faptul ca intrebi cine a gresit denota ca tu crezi ca exista posibilitatea ca tu sa fii gresit.Sau ca stii asta, dar nu vrei sa admiti.Ar trebui sa existe un echilibru intre sacrificiile facute de tine si cele facute de el.Si nu neaparat un echilibru strict numeric.Nu conteaza cine a renuntat la mai multe, ci cine a renuntat la lucruri mai importante pentru el. Daca tu crezi ca tu esti aceea, ca ai facut prea multe sacrificii fara sa primesti nicio urma de apreciere, probabil ar fi cazul sa discuti asta cu el.Pe primul loc esti tu si daca relatia cu el iti impune sa renunti la ceea ce te face fericita, ar trebui sa te desparti.

| BIoody a răspuns:

Uite iti zic sincer, exact asa am patit si eu, m-am mutat acum 3 luni intr-un oras strain pentru o fata, acum din pacate problema e alta...ea fiind la scoala, maicasa e ffffff grijulie(obsesiva) si o sufoca pe fata si nu o lasa sa iasa din casa straight face
Si mie imi e fff greu aici, adica orasul nu e cine stie e cam uratel infine, servici nu am gasit ca *** in orasu asta e si mic si *** la granita laughing) si nu este gaz in oras tot pe lemne in fine si am pe curent caldura etc dar bani...nu prea ma descurc cum pot am nororc cu parintii ca alfell. laughing si fata abia vine la mine inaninte sa vin mi-a promis ca o sa vina in fiecare zi pe la mine acum... si maicasa e disperata cu scoala vr sa ea doar note bune etc, si acum a fost de a luat note miicci desii a stat tot in casa si chiar nu prea ne-am intalnit si totusi a zis ca invata si etc si a luat note mici straight face acum eu ce vina am si maicasa ma zapacit pe mine ca ea e in strainatate m-a sunat si mi-a zis s-o las in pace ca nu stiu ce bablabla cica no o sa ife nimic si sa nu mai insist si ca ea trabasa -si vada de scoala si mai ma si ameninta lol frate happy ca ea lucreaza in strainatate maicasa si fata sta cu bunicasa si bunicasa i nebuna la cap si o sufoca pe fata o suna mereu pe maicasa sa-i dea raportu', hai frate chiar asa?laughing))
Ma dispera, si maicasa pune botu la ce zice baba fwto. si acum inainte sa plece in strainatate o luna m-a chemat in casa nu stiu ce am vb, chaar s-a mirat ce bajat de nota 1000 sunt si sunt mult mai mult decat a vazut si asa a zis ca sunt de admirat la cum gandesc nu stiu ce, am dato si pe religie nu stiu ce si marog fata nu zicea nimic, dar acum zici ca a auitat ce am vb maicasa si acum imi zice s-o las in pace straight face imi vine sa le dau glontz jur adica mna fata ma vrea ma iubeste desii e putin mai rece si ee oarte frica de maicasa ca mereu o sufoca si no lasa sa faca nimic doamne... femeile astea te manca si te gata, marog
Acm referitor la tine ce sa zic, ala nu e barbat, nu tine la tine daca face din astea, eu zici ca is total invers sunt cel mai bunn bajat iubesc ff mult si ui tot la astia cares prea buni li se intoarce roata sad straight face :@ laughing) frate crezi ca eu m-am obisnuit cu locu, crede-ma nu e frumos deloc, dar pentru fata, si sunt mereu singur crying, si eu chiar sunt mai inimos asa si nu prea-mi place singur, dar uite ca rezist nu mor, doamne ce rahat de viata infine big grin ce sa zic cauta-ti pe unu care sa tina la tine sau nu stiu, eu unul chiar am renuntat la tot pentru asa si *** nu stiu ma simt luat de fraierica laughing :/ dar vad ca, cine e luat de bun e cam luat si in ras infine acum eu sunt genul care imi place sa actionez nu sa dorm pe o ureche, acum ca am luat teapa asta e dar macar am incercat, eu chiar nu ma tem de nimic, de esec si *** asta e, experentzabig grin in january ma intorc acasa laughing) big grin :/

| Freya1 a răspuns (pentru BIoody):

In situatia pe care amnu scris-o eu nici nu se pune problema de asta...Sta in orasul ala poate sa isi gaseasca de munca si in afara de noaptea nu e niciodata singur

Răspuns utilizator avertizat
| BububucatorulBubycus a răspuns:

Nu se termina viata cu el sau cu ia e greu la inceput dar sunt o garmada de femei sau barbati in lumea asta. (exemlu)Chiar daca ati moare cineva drag e greu plangi, suferi, se trece peste mai greu dar incet, incet se uita mergi mai departe asa e in viata.Capul sus.

| Anonim9114562123 a răspuns:

Este foarte urat sa ceri asta unei femei dupa parerea mea. Macar atat ar trebui sa faca un barbat pentru o relatie, daca o iubeste cu adevarat, sa plece. Inteleg ca nu se poate acomoda, dar nu e de parca e la inchisoare acolo, se poate duce din cand in cand acasa. Fiecare trebuie sa faca sacrificii, sa nu-l faci doar pe unul sa sufere, asta cred eu. Barbatul ar fi trebuit cel putin sa vorbeasca cu femeia despre asta, nu sa plece pur si simplu, sa discute sa caute o solutie impreuna. Succes!

| Freya1 a răspuns (pentru Anonim9114562123):

Posibilitate de a se muta intr-o alta zona din oras acum este foarte mica ai nevoie de bani timp sa gasesti altceva dar el vrea sa lase tot sa renunte la chirie si poate in ceva timp dar mi se pare ca trage de timp ca sa stea departe sau sa convinga fata sa plece dupa el

| TheSeventhSin a răspuns:

Odata m-am intrebat daca as las toate in urma pentru fata pe care o iubesc.
Si aici ma refer ca am pleca amandoi fara sa stie nimeni de ce si unde ne-am dus.
Si nu dupa foarte mult de gandit as face-o chiar daca in urma las oameni pe care-i iubesc foarte mult.
Totusi, in cazul povestii pe care ne-ai zis-o tu, fata/femeia nu ar trebui dupa parerea mea sa faca asa.
Adica obiectiv vorbind, nu s-ar merita ca dintr-o data sa se trezeasca dimineata ca el a disparut pur si simplu.
Iar apoi ea ce face? Pentru ca a parasit pe toata lumea si totul, deci nu prea vad cum ar putea sa se intoarca inapoi.
Asta e parerea mea, dar acea fata/femeie daca are 100% incredere in el sa faca pasul asta.
Totusi, e ca la jocurile de noroc, nu stii daca pierzi sau castigi dar tot mizezi totul.