| albert101 a întrebat:

As vrea sa va cer sfatul in legatura cu o situatie care a aparut de curand si m-ati ajuta in mod deosebit daca imi veti da un sfat sper obiectiv.

Pe scurt, sotia mea si cu parintii ei sunt hotarati sa faca ceva ilegal, dupa ce contabilul ne-a asigurat ca e putin probabil sa apara probleme. Eu nu sunt de acord cu asta si nu stiu ce e mai bine sa fac pentru ca ma gandesc ca asta sa nu destabilizeze relatia mea cu sotia si cu parintii ei.

Mai in detaliu:

Sotia mea si cu mine lucram la firme diferite ca si contractori, si avem un contabil care ne-a propus ca putem sa scapam
de niste taxe daca subcontractam niste servicii catre altcineva, dar care de fapt nu face nimic pentru banii respectivi. Ne-a asigurat ca totul va fi bine, pentru ca si altii fac acelasi lucru si nu au avut niciodata probleme.
In fine, nu stiu daca el ar fi tras la raspundere in caz de ceva, dar sotia si familia ei sunt convinsi sa mearga pe varianta asta. Eu in schimb am vorbit cu niste colegi, am cautat pe forumuri, am mai intrebat si mi s-a zis ca in caz de control, pot aparea amenzi destul de mari si nu numai.

Am incercat sa o conving pe sotia mea sa nu faca asta, dar ea este foarte hotarata sa mearga mai departe pentru ca ea crede
ca se poate descurca in cazul unui control ca sa inventeze ceva care sa fie destul de convingator. Eu nu stiu sincer
daca ma tine sa fac asa ceva, pentru ca ma gandesc ca emotiile m-ar putea da de gol in timpul unui control. Dar pe de
alta parte ma gandesc ca daca nu fac si eu asta, nu o sa pot sa contribui la venitul familiei mele la fel de bine va face sotia mea. Si ma gandesc ca sa nu apara discutii din cauza banilor mai tarziu, ma gandesc la ce parere va avea familia ei despre mine, ca nu am fost alaturi de sotia mea si ca ea a avut curajul sa faca asta si eu nu, etc.

Sincer nu stiu cum sa fac pentru ca ma tot gandesc ca ea risca pentru familia noastra si eu stau la adapost. Ma
gandesc la parerile si la discutiile ce pot aparea in timp din cauza asta, si nu stiu ce as putea face ca sa fie moral,
iubitor si responsabil din partea mea.

Va multumesc pentru orice sfat!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa comiti o ilegalitate, mai devreme sau mai tarziu vei fi descoperit. Si nu este contraventie ci infractiunea de evaziune fiscala, conform L.241/2005, care se pedepseste cu inchisoare de la 2 ani la 8 ani. Mai mult, risca aceeasi pedeapsa si cel cu care ai incheia contractul, ca si complice.
De asemenea va trebui sa platesti tot ce ai sustras de la plata, pe ultimii 10 ani, suma la care se vor adauga penalitati de intarziere.
Explica-i la sotie toate acestea si insista ca nu este bine sa faca asa ceva. Subscriu la cele spuse de kongeriket. Numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Eu nu m-aș băga să fiu în locul tău.
E drept că eu-s omul care ține la propria integritate morală și la propria libertate (adică evitarea pușcăriei și a problemelor cu legea) mai mult decât la gura nevestii sau la gura neamurilor.

Pe de altă parte, statul român (ne) fură în mod constant și în cantități uriașe ce într-un final contribuie decisiv la scăderea nivelului de trai.

Pentru mine chiar ar fi o dilemă pentru că pe de-o parte eu în prezent refuz categoric să plătesc bani la stat dacă pot evita asta și pe de altă parte îmi pun propria libertate individuală mai presus de absolut orice și oricine.

Însă, dacă știi că nu te poți controla și nu-ți poți controla emoțiile în caz de un control și nu ai o acoperire bine pusă la punct - mai bine nu te băga.
„Sincer nu stiu cum sa fac pentru ca ma tot gandesc ca ea risca pentru familia noastra si eu stau la adapost." - Așa,... și dacă iese prost?! Dacă iese prost, o să fie foarte bine că tu te vei putea ocupa să cureți mizeria.
„Ma gandesc la parerile si la discutiile ce pot aparea in timp din cauza asta" - Dacă nevastă-ta e dispusă să te părăsească pentru că ai refuzat să-i fii complice la o infracțiune economică, atunci poate-i mai bine să se și întâmple asta.

Căsniciile bazate pe valorile corecte și juste rezistă peste astfel de episoade. Căsniciile bazate pe disponibilitatea ta de a fi carne dispensabilă de tun pentru beneficiul altora mai puțin tu - sunt oricum sortite eșecului.

Așadar, mai bine nu te băga!

O zi faină.

| mona a răspuns:

In tara asta multe ilegalitati se comit si respectivii nu sunt prinsi, eu as risca...

| ania a răspuns:

Nu cred că e bine să treci peste conștiința ta în nici o situație.Nu e nici iubitor nici responsabil să -ti expui familia riscurilor unor amenzi.

| Wooo a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=1_Uzb1h1l3g

LINK MAGIC >>> http://www.vivasms.ro/h/5f48a30a95

Alatura-te celei mai cool comunitati si primesti promotii targetate si personalizate, discounturi, oferte last minute, invitatii pentru evenimente direct pe telefonul tau mobil!
In plus, castigi bani. Pentru fiecare SMS pe care il primesti de la vivaSMS esti platit. Vrei mai mult? Recomanzi prietenilor tai si esti platit pentru fiecare SMS primit de ei si membrii recomandati de ei.
In acelasi timp si companiile sunt incantate sa trimita oferte care ti se potrivesc perfect si sunt pe gustul tau.
Sa nu uiti totusi de investitii profitabile >>>
https://uinvest.com.ua/? amigosid=32587