| Sdaniela a întrebat:

Cum scapi de gelozie? Gen, in fiecare seara plang din cauza geloziei si nu atiu cum as putea scap de ea neavand incredere in mine...

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| BufnitaNocturna a răspuns:

Gelozia e o boala. Desigur, in mica masura este ok, tine focul aprins intr-o relatie, dar cand ajungi sa plangi in fiecare seara din cauza ei nu este bine.
Gandeste in primul rand daca partenerul sau prietenii iti dau motive sa fii geloasa sau pur si simplu complici tu prea mult lucrurile.
Daca esti intr-o relatie si gelozia e atat de mare cred ca ar trebui sa vorbesti cu partenerul, sa ii explici ca esti o persoana geloasa, iar el daca te iubeste, te va intelege si nu iti va da motive de gelozie si te va ajuta, de asemenea sa treci peste ea. Cu un partener iubitor si intelegator poti trece peste multe.
Cu increderea in tine e altceva. Cu totii avem suisuri si coborasuri in viata, dar trebuie sa inveti sa te iubesti pe tine si sa nu iti mai pese de ce spune lumea. De ce sa nu ai incredere in tine si sa te iubesti cand sunt atatia care nu vor sa o faci, de ce sa le dai satisfactie? Alunga-ti gandurile negative despre tine si incearca sa te bucuri de viata. E frumoasa :*
Ai grija de tine.

8 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Încercă să gândești rațional
Mergi la un pisholog

| Sdaniela explică (pentru SilentRain):

Am mers si nu m-a ajutat discutia cu psihologul

| J0B0MAT a răspuns:

Neîncrederea în tine nu poate decât să îţi facă rău. Încearcă să ai mai multă încredere în tine.
Gelozia e o prostie, nu îţi aduce nimic bun.Se poate datora şi neîncrederii, dar oricum ar fi, scapă de ea.Nu te mai gândi la ceilalţi. Gândeşte-te la tine, la ce e bine pentru tine. Dacă cineva nu te vrea, cu atât mai mult nu ar trebui să îl vrei nici tu.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Psiholog, nu e normal ce ți se întâmplă.

| Plato a răspuns:

Mergi la psiholog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu inteleg intrebarea.
Pai esti geloasa pe ce sau pe cine?
Faptul ca esti geloasa e ceva.
si ca nu ai incredere in tine, e altceva.
Neincrederea in sine si gelozia sunt 2 lucruri diferite.

| Sdaniela explică (pentru anonim_4396):

Am mers la psiholog si a spus ca gelozia se datoreaza faptului ca nu am incredere in mine.

| Sdaniela explică (pentru anonim_4396):

Am mers la psiholog si a spus ca gelozia se datoreaza faptului ca nu am incredere in mine..si sunt geloasa pe o fata cu care sta prietenul meu...