| Sara2 a întrebat:

Au trecut 17 ani de la despărțire și totuși sunt momente în care încă ma gandesc la el. Oare voi putea trece vreodată peste?

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Accepti situatia asa cum e

| ania a răspuns:

Noi am fost creati cu un loc special on sufletul nostru, care e locul Creatorului. Daca in loc sa il iubim cel mai mult pe Creator noi punem pe locul Lui oameni, asta se cheama idolarrie si ne dezechilibreaza profund viata.El e gelos pe afectiunea noastra si nu avem pace sufleteasca cata vreme altcineva ocupa locul Lui.Si eu am patit asa cu un tip si cand am venit inaintea lui Dumnezeu i rugacuine El m-a constientizat ca trebuie sa il aleg pe El ca Stapan al vietii mele si sa cer ca sangele Mantuitorului Hristos sa imi curete mintea si inima de aceea idolatrie.Am cerit asta i rugaciune si obsesia pentru acel baiai pe care o aveam de ani de zile a disparut instantanei. Daca nu ii permitem lui Dumnezeu sa ne curete mintea si sufletul de idioli putem ramane sclavii lor pana la moarte.Am scris pe larg la intrebarile mele cum a avut loc vindecarea mea interioara.

| Sara2 explică:

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună, aveai 16 ani atunci si nu cred ca la varsta aceea este vorba de iubire adevarata, mai degraba este vorba de o pasiune, acum depinde pe tine in ce fel te a marcat despartirea, cîti ani ai stat cu el sau cît timp a durat relatia voastra de acum 17 ani? Ai incercat sa il mai cauti după aceea?

| Violleta2022 a răspuns:

Se cheama AMINTIRI!
Toti le avem, fiindca suntem inca lucizi si este nromal sa ne amintim ce s-a intamplat acum 10-20 sau chiar 50 de ani.

| relian a răspuns:

Cine pe cine a lasat? Din ce spui, se pare ca tu ai fost cea lasata.Cind lasi tu pe alantu, atunci uiti mai repede.

Daca o sa poti trece peste? Da o sa poti, dar cred ca esti putin cam obsedata.

| BoboBobo6717 a răspuns (pentru relian):

Nu e adevărat. L-am lăsat pe primul acum 8 ani și deși sunt intr-o relație, încă îl iubesc și doar la el imi stă capul, indiferent ce fac.

| relian a răspuns (pentru BoboBobo6717):

Atunci daca e asa de bun de ce l-ai lasat? Si de ce te-ai incurcat cu altul,pentru care nu simti nimic? Pt ca atunci cand esti cu cineva siti sta capu unde spui,e clar, cu asta stai sa fii si tu cu cineva, sa nu stai singura laughing deci il tii pe p[ost de papagl, tablou in casa.

Sincer nu pot intelege oamenii genul asta, ce fel gindesc, ce fel simt si cum de pot sa faca asemenea magarii.Stiu sunt destuyi ca si tine,dar eu personal nu pot sta l; imnga cineva care nu ma atrage fizic,deci sa ma atraga fizic,nu sa fie fata buna,fizicul conteaza in primul rind,deci te atrage fizic,te intelegi,te potrivesti la pat, atunci intri in relatie, altfel nu vad pentru ce stati cu cineva asa, doara sa fiti in rind cu lumea sau pentru ce anume?
Ori esti dusa cu capu, adica ai probleme, alta explicatie nu-i.

| BoboBobo6717 a răspuns (pentru relian):

Probabil esti prea "mic" ca să înțelegi. Actualul e frumos, bun, sufletist, bunoc, corpolent, educat, respectuos, calm și cum mai vrei tu. Foarte puține defecte. Mă atrage fizic, dar nu asta contează, nu am cum sa-ti explic sentimentele, că n-ai nici cum sa înțelegi. Fostul era posesiv și ne certam prea des, acesta a fost motivul pentru care ne-am despărțit. Si da, am intrat intr-o relație nouă fiindcă eram convinsă că nu îl mai iubesc decat cape un frate, dar inima mi-a jucat feste si anii au trecut, și uite așa... ai înțeles?

| relian a răspuns (pentru BoboBobo6717):

Da am inteles, esti cu capu, asta sigur.Inima nu-ti joaca nimic, capu e ala cu care simti ceva nu inima.Inima bate cum spune capu, de aia simti tu ceva la inima, dar ca idee n-are absolut nici o legatura cu prefectura.

Deci ai probleme psihice, asta clar.Sa fii convinsa ca nu il mai iubesti,asta presupune ceva gandire,care se realizeaza cu capu,zic eu,apoi inima tia jucat feste,zici tu laughing dar eu zic nu inima ci tot capu.

Ca urmare cred ca ori ai ceva la cap, ori nu stii ces alea sentimente, nu stii cei aia sa te atraga cineva.
Nu exista sa te atraga X dar tu sa ai capu tot la Y, tu te auzi ce spui?
In sf tu stii ce sentimente ai, cred ca ar fi bun daca ai merge la un psiholog ceva, poate ala de are ceva experienta poate sa iti puna un diagnostic ceva.

| BoboBobo6717 a răspuns (pentru relian):

Tu chiar crezi că cei care sunt intr-o relație, cuplurile din ziua de azi, nu se simt atrași de alte persoane doar fiindcă sunt intr-o relație? Nu știi cu ce se mănâncă asta. Nu știu care dintre noi doi are probleme, dar știu că cel mai deștept cedează, adă că las-o baltă până când, să sperăm, o să afli și tu ce e iubirea adevărată. Vorbim după ce o să prinzi și tu un pic de experiență, ceva.

| relian a răspuns (pentru BoboBobo6717):

Fetito esti slabuta rau, nu mai povesti si la altii ca te faci de ras.Ca idee cum ai spus cand iubesti pe cineva nu te simti atras de alta persoana,asta daca nu stiai,nu te atrage alte persoane.
Asta daca vorbim aici despre dragostea aia adevarata,nu despre gloata,despre cei multi.
Da este adevarat ca majoritatea merg sau sunt pe criteriul ochii care nu se vad se uita,ori cand trece pe linga tine cineva lasi pe al cu care esti te duci dupa alantu,apoi tot asa,adica ceva gen foc de paie,azi cu unu maine cu altul.

Deci dragostea e de mai multe categorii.
Cupluriile ce spui tu ca stau impreuna,chiar de vad pe careva si se simt atrasi stau in banca lor,daca te simti atras ce?
Dar ca idee eu iti spun,personal cand am fost intr-o relatie nu am mai fost interesat de alte femei.
Ce spui tu ar insemna haos laughing pai vezi femei,sau barbatii care arata f bine tot timpul,aia nu are a face,de atras te atrag doar anume persoane,de regula rar gasesti pe cineva sa te atraga,sa spui ca simti ceva.
In rest ce spui tu ca te uiti dupa una,unu altul aia nu-i atractie,este ceva gen rata prin apa,te uiti ca arata bine nu ca te atrage, esti deja in limba, esti deja indragostit lulea, nici pomeneala.

Deci inca odata iti spun, tu ai fost atrasa doar de un singur barbat, de ala ce spui ca l-ai lasat.Asta ce il ai acum nu te-a atras,este tip ok,dar nu te-a atras sa ramai dormind cu gindu la el.
Daca tu stai cu el si tie mintea la alantu laughing e clara care te atrage sau care te-a atras.

Poate teo fi atras si asta nitel pentru ca na nu erai legata la ochi cand l-ai luat,dar atractia aia adebvarat ce rar o intilnesti,e ala ce l-ai lasat.
Ei l-ai lasat f bine,nu a pierdut el,ai pierdut tu laughing
Era posesiv spui,dar poate era tinar,acu poate e mai cu mintea la cap,dar l-a luat alta,tu ai crezut ca nu-i bun.
Las ca asa va trebuie,sa va invatati minte,sa te roada pana nu mai poti dormi laughing asta p[t ca l-ai lasat.
Uite ca natura nu doarme,te pedepseste asa cum trebuie,asa cum meriti laughing
Sa prind si eu un pic de experienta laughing hai ca esti tare de tot.Tu habar nu ai cu cine vorbesti,deja si cataloghezi omu,esti subiectiva si slabuta rau.
Vad ca nu doara eu tia foast recomandat psihologu,deci eu zic sa nu te dai cocos cand de fapt esti gainusa laughing
Ce am spus ca nu esti in regula, multi o spun, pentru ca nu-i logic, nu-i nicicum, ia-o cum vrei, ce spui tu.Deci ai ceva problema, dupa 7 ani daca tot la ala te gindesti,e clara, pe asta nu-l iubesti, tii la el in alt mod decat ca si barbat, tii la el ca OM.
Daca tu tot sustii ca nu-i adevarat, atunci ai ceva probleme cu capu, asta am spus si asta o zic si altii.

| SilentRain a răspuns:

Doar daca îți dai resetare din fabricație ...sau îți pică un pian in cap supraviețuiești prin minune dar îți pierzi memoria
Da pai eu cred că toată lumea a întâlni sau va întâlni acel om pe care nu-l poți uita și te vei gândi la el cu drag toată viața
Recomand sa mergi la pisholog daca situația merge in extrema

| Hammurabi a răspuns:

De ce oare presimt că urmează să spui că de fapt el a murit și aia a fost despărțirea?

| sofisis a răspuns:

De la 16 ani esti inca prinsa? Wow...sincer mi se pare foarte, foarte ciudat si nesanatos ca in 17 ani sa nu fii fost capabila sa treci peste

| Sophieka a răspuns:

E o obsesie, un atasament, o parte din suflet pe care l-ai lasat acolo in iluzii.

Cauta un terapeut bun sau fa meditatii gratuite de pe Youtube. https://www.youtube.com/results?search_query=meditatie+detasare+partener
sau
https://www.youtube.com/results?search_query=meditatie+divort+energetic

| 1997onur a răspuns:

Nu niciodată.

Pentrucă când iubești cu adevărat și o viață de ar trece și ani de ar trece tot nu poți trece peste ce iubești cu adevărat când iubește cu adevărat nu poți uita când iubești cu adevărat nu poți trece peste când iubești cu adevărat nu poți înșela sau înlocuit niciodată dacă iubești cu adevărat iubești cu adevărat pentru tot deauna și oricine orice țiar spune sa renunți sa uiți nu există așa ceva nu poți nu ai cum pentrucă iubești cu adevărat orice ar fi și orice sar întâmpla.

dacă renunți la tot ce iubești cu adevărat ar însemna să renunți la tot ce iubești cu adevărat și tot ce poți sa iubești cu adevărat 1997onur

| danimocanu696969 a răspuns:

Cu masina cred