| nyoentox2002 a întrebat:

Aveti niste motive ca urâți să stați la casă? Eu stau la casă cu parinții mei si urăsc să stau la casă, vreau să mă mut la bloc!

66 răspunsuri:
| Pasiunepentrumasini a răspuns:

Cred ca glumeștilaughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ai vrea asta?

| Nemessys a răspuns:

Eu as urî sa stau la casa. Distanta prea mare fata orice.

| Werrich a răspuns:

Vrei sa stai la bloc ca sa te certi cu vecinii sau de ce? Sa nu poti face gratar, sa te urmeasca vecinii pe vizorul de la usa sa vada ce ti-ai mai cumparat, cu cine vii in apartament?

| Pasiunepentrumasini a răspuns (pentru Nemessys):

Dar e mai bine sa te cerți cu vecinii de sus sau jos ca faci zgomot, ca curge apa prea mult chestii de astea?
Nu mai bine e să stai la casa si sa faci ce vrei?

| Adry05 a răspuns (pentru Nemessys):

Dacă ai casă în zonă centrală ești mai aproape decât blocurile de la periferie, despre ce vorbim laughing) că stai la casă nu înseamnă automat că ești în afara orașului cum nici că stai la bloc nu înseamnă că ești în centru

| Adry05 a răspuns:

Să te fi prins starea de urgență într-un apartament mic de 2 camere să vedem dacă mai făceai fițele astea de prințesă acum

| Nemessys a răspuns (pentru Adry05):

Eu în Cluj nu prea am văzut case în zona centrala, pe aproape da însă sunt al naibii de vechi.
Zona asta cu case este abia în sudul orașului în Europa, adică la mama dracu laughing. De alte orașe nu știu.

Corect, dar MC-ul tot departe este sad

| nyoentox2002 explică (pentru Pasiunepentrumasini):

Ai mai mult de munca la casă, trebuie sa sapi, sa smulgi buruiana, la bloc nu ai griji ca trebuie sa ai grijă de grădină!

| nyoentox2002 explică (pentru suntserios):

Ai mai mult de munca la casă, trebuie sa sapi, sa smulgi buruiana, la bloc nu ai griji ca trebuie sa ai grijă de grădină si dr asta

| nyoentox2002 explică (pentru Werrich):

Ai mai mult de munca la casă, trebuie sa sapi, sa smulgi buruiana, la bloc nu ai griji ca trebuie sa ai grijă de grădină! nu sunt facut sa stau la casă

| nyoentox2002 explică (pentru Adry05):

Ai mai mult de munca la casă, trebuie sa sapi, sa smulgi buruiana, la bloc nu ai griji ca trebuie sa ai grijă de grădină! Eu sunt facut sa stau la bloc nu la casă

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru nyoentox2002):

Aaa, de lene. Oribil sa renunt la confortul casei sa stai intre 4 pereti sa asculti besinile vecilinor ca ti e lene sa dai cu matura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E naspa rau la bloc, vecina aude tot ce fac eu si viceversa. plus ca, cateodata ii curge la vecinul apa in tavan, deja ne o amenintat ca ne da la politie. muzica prea tare nu pot sa dau fiindca imi vin vecinii la usa, si 9 besina daca o dau o aude vecina laughing
e aiurea de tot. si gratar daca vreau sa fac ma reclama administratorul

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Eu cred că e mai bine la casă.

| nyoentox2002 explică (pentru suntserios):

Cu matura dai si la bloc dar e nasol la casa ca trebuie sa smulgi buruiana, sa tai iarba si alte treburi!

| Nemessys a răspuns (pentru Pasiunepentrumasini):

Nu toată lumea trăiește în orașe și cartiere rău famate, sau fiecare bloc și fiecare etaj sa aibă câte un vecin scandalagiu. Mai exista și civilizație.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru nyoentox2002):

Sa imi dai o casa acum ti as sapa toata curtea in fiecare zi numa sa nu mai stau la bloc

| Anonimulantisocial17 a răspuns:

Urasti sa stai la casa fiind ca poate aveti gaini gradina adica treaba si fiind ca locuesti cu parinti care te pun sa sapi in gradina etc, si fiind ca casa este prea departe de oras eu stau la casa la tara si ca sa ajung la oras la liceu si trebuie sa dau bani pe autobuz sau sa platesc trenul plus ca daca ma angajez imi trebuie masina ca sa pot face naveta. daca e casa in oras nu ai nici un dezavantaj insa daca e casa la tara numa dezavantaje un avantaj ar fi ca poti planta legume insa daca plantezi gradina si mai ti si gaini iti ocupi din timpul tau si ai si treaba

| Anonimulantisocial17 a răspuns:

O casa e mai buna daca nu e tare departe de oras eu stau la casa la tara si maicamea nu isi poate schimba locul de munca fiind ca este prea departe de alte locuri de munca daca aveam apartament in Timisoara sau cluj sau Bucuresti putea lucra oriunde dar asa avem o casa la 60 de km de Timisoara si 10 km de un oras mai mic si nu prea ai multe optiuni daca eram mai aprioape de Timisoara ma puteam angaja undeva pe timp de vara, dar in oraselu ista mic care este 10 km distanta de comuna in care locuiesc nu am gasit nimic de munca mai ales acum cu covidu nici la profi nici la fabrica unde lucreaza mama nici la restaurant asa ca am ramas la sapa daca eram din Timisoara gaseam ceva de lucru pe timp de vara si nici mama nu era nevoita sa ramana la fabrica aia pe care o uraste, plus ca platesti autobuzu sa te duca 10 km pana la lucru nici macar in oraselu ila nu stam ce economisesti din plantat legume dai pe trsansport

| nyoentox2002 explică (pentru Anonimulantisocial17):

Sa stii ca eu nu am gaini, sau vreuna animal dar e naspa ca trebuie mereu sa ai grija de gradină

| nyoentox2002 explică (pentru Anonimulantisocial17):

Eu fac 15 min pana in oras pe jos

| Drimmero a răspuns (pentru Nemessys):

La bloc e comunism total, practic n-ai voie nici sa respiri, la bloc cred ca exista toate steriotipurile posibile de vecini nebuni precum 'baba nebuna de la 3, Costica de la 5 (puscariasul), familia de evrei de la 7, psihopatul de la 4 si tot asa, la curte lucrurile sunt mai simple, si eu stau cumva destul de departe de oras,, dar drumul ala pana in oras iti da adrenalina, dar sunt si case in oras in centrul lui, eu ca sa ajung in oras dau de zonele alea misto cu cladiri vechi sau in diferite stiluri arhitecturale si nu numai, e o placere s-o iei pe jos, o iei si pe stradute laturalnice si dai in alte zone, prea misto asa. Avantajul la casa e ca mai ai vecini intelegatori si poti sa dai o petrecere cu muzica, bautura si o galagie maricica chit ca e trecut de 10, la bloc esti bagat in duba pentru lucrul asta daca da o baba telefon + ca vecinii sunt foarte ciudati la bloc, eu unul am amici care stau la bloc si mai mergeam pe la ei, ne strangeam sa mai vedem un meci, sa mai bem cate ceva si chiar avem 'altercatii' cu anumite persoane acolo, galagia nu era atat de mare si ora de liniste nu era depasita, lumea prea ciudata, nu generalizez...zic din ce am intalnit.

| Adry05 a răspuns (pentru Nemessys):

Serios? eu cam în toate orașele în care am fost am văzut măcar o stradă cu (,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,) case

| Adry05 a răspuns (pentru Adry05):

în zona centrală bien sur, am uitat să scriu

| Adry05 a răspuns (pentru nyoentox2002):

și ce? tot merită, faci pentru confortul tău, tot fițe mi se par, sincer. să știu că am o grădină frumoasă unde să stau să mă relaxez nu m-ar durea că smulg niște buruieni o dată la nu știu câte zile

| nyoentox2002 explică (pentru Adry05):

Tu poate esti facut sa stai la casa dar eu nu, la bloc cheltuielile sunt mai ieftine

| Pasiunepentrumasini a răspuns (pentru nyoentox2002):

Si?
Ti se va rupe mâna de putina munca?
Tare v-ati modernizat
Ati uitat de unde ati plecat
Uite, eu stau la casa la tara, nu trebuie sa mulg ca vaci nu am, la grădina îi putina munca, daca dau cu motocoasa odata in 2-3 săptămâni nu mi se rupe mâna, si omule, la tara is oamenii aia faini cu care daca te întâlnești pe drum stai si vorbești si juma' de oră
Uite ca eu am 16 ani si fac toate astea
Stai ca acum ca vine sezonul de iarna iau si drujbă
Muncesc ce pot
Ajut pe ai mei nu is răsfață ca ohh doamne, sa nu te ridici de pe scaun ca faci febra musculara cum is unii
Putina munca trebuie si te mai si tine sănătos
Iarna crap lemne, acum ca am crescut si am 16 ani iau si drujbă si le tau cu drujbă sa nu deie ai mei bani la altii ca sa vina si le taie
Deci eu deja le am cu motocasa si drujba de la 16 ani, altii din bloc la vârsta mea nici o sapa nu ar stii sa tina in mâna apoi drujbă sau norocoasă
Sau daca as pune sa amestece si mie 2L de benzina cu 50ml de ulei roșu ar sta si s-ar uita chiar daca as zice din benzina si din ulei cat sa puna
Eu atata va zic, de putina munca nu o sa patiti nimic

| Pasiunepentrumasini a răspuns:

*răsfățat

| Pasiunepentrumasini a răspuns:

*motocoasa