| Iutzu a întrebat:

Unde v-ar place sa stati mai mult la casa sau la bloc si de ce?

20 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

La casa. Nu am treaba cu nimeni, nu deranjez pe nimeni, nu ma deranjeaza nimeni, nu trebuie sa ma supun unor reguli stupide stabilite de vecini, nu trebuie sa contribui la cheltuieli inutile doar pentru ca asa au hotarat vecinii, nu trebuie sa imi caut seara loc de parcare, nu trebuie sa platesc caldura primavara si toamna doar pentru ca unora li se pare frig, nu trebuie sa stau iarna in frig pentru ca altora li se pare cald samd. Asta pe langa faptul ca mi-am construit singur casa si am compartimentat-o dupa bunul meu plac. In plus am si o curte in care ma pot relaxa, pot incinge oricand un gratar si pot sta seara de povesti cu prietenii in aer liber, copiii au propriul loc de joaca, unde pot ramane ore intregi nesupravegheati.
In privinta cheltuielilor, in cazul meu cel putin acestea sunt semnificativ mai mici decat cele de la bloc. Pentru cele doua camere la bloc plateam acum cativa ani peste 25. 000. 000 pe an, cu toate frustrarile de care am vorbit si fara a pune la socoteala cheltuielile cu reparatiile. Acum platesc ceva mai putin, dar am o suprafata de 5-6 ori mai mare, iar din cate aud la bloc cheltuielile au mai crescut intre timp, singurele cheltuieli fiind de fapt factura de gaz si de apa rece. La bloc plateam caldura, apa calda, apa rece, gaz, iluminat pe casa scarilor, curentul la lift, abonamentul de intretinere la lift, salarii (administrator, femeie de serviciu, intretinere ghena de gunoi, intretinere spatiu verde), plus altele ocazionale (verificare contoare, instalare interfon, schimbare usa la intrare, reparatii lift, zugravit pe casa scarilor samd). Toate acestea se incasau intr-un program fix de trei ore, in doua zile din luna, fara sa te intrebe nimeni daca ai bani si timp exact in momentul respectiv. Acum platesc totul pe internet, atunci cand consider eu ca pot.

| cristi202 a răspuns:

La casa. Mai poti avea o curte, o gradina, ai cel putin ceva mai mult spatiu. Si nu prea poti sa deranjezi vecinii cum o faci la bloc.

| anad a răspuns:

La casa nu esti stresat ca te deranjeaza sau deranjezi vecinii, ai posibilitatea sa stai afara tot timpul cand ai chef, si doar pentru un minut, ai liniste, libertate, spatiu, poti creste animale de companie in conditii civilizate. Cei ce iubesc florile, iarba copacii pot sa-si faca o adevarata oaza de verdeata si culori!

| Vizitiul a răspuns:

Stau la casa si-mi prieste. Nu as schimba niciodata casa cu blocul, eventual, fortat fiind de imprejurari.

| lays a răspuns:

Eu stau la bloc. dar mi-as dori sa stau la casa.vara incing un gratarelbig grinpot sa tin animalute.ma pot bronza in voie, etcbig grine ideal:X:X:X

| Bacemi a răspuns:

Imi place la casa. Dar mi-ar placea sa am prieteni care stau la bloc. Sa ne facem vizite unii altora. Am stat la bloc si acum stau la casa. Mi se pare mai frumos la casa. E mai multa libertate. Plus ca la casa e mai usor cu animalele.

lolita
| lolita a răspuns:

Mi-as dori sa locuisc la casa si nu intr-un apartament, ma deranjeaza foarte mult vecinii si zgomotele de pe strada. singurul avantaj este ca locuiesc in centru si am totul aproape.

| AvalohAlyn a răspuns:

Mi-as dori sa stau la casa dar in conditii mai bune, mai curat si mai frumos.Ador linistea si animalele.Momentan stau la bloc si sunt victima zgomotelor urbane.laughing

| FataCuOchiiCaprui a răspuns:

Am stat la bloc si acum stau la casa.Cred ca e mai frumos la casa adica ai o gradina a ta, poti avea animale etc.Cateodata insa mi-as fi dorit sa mai stau la bloc ca e o alta atmosfera acolo(ma refer la serile pierdute pe bancutele din fata blocului etc)

Răspuns utilizator avertizat
| curios_3782 a răspuns:

Mi-as dori foarte mult sa stau la bloc.Pt ca sunt mai multi copiii si ai de unde sa iti faci prieteni laughing acum stau la casa si nu prea am cu cine sa stau crying

| vivi_5803 a răspuns:

La casa deoarece e mai mult spatiu, pot asculta muzica tare, imi pot lua mai multe animalute si pot avea o gradinita de flori asa cum mi-am dorit.

| oargamarina a răspuns:

La casa de ce pentru ca la bloc sunt anumite reguli care trebuie respectate si ma inerviaza ca si sa nu alergi sa nu sari in apartament sa nu ti petrecere de ziua ta neaparat numai la altii nu poti tine animale si cand e ora de liniste trebuie sa faci liniste si chiar daca nu mai e ora de liniste si faci galagie vin vecini la tine e mai bine la casa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana imi creez familia si ma mut la casa mea(mai dureaza ceva ani), doresc sa calatoresc mult, sa profit din plin de varsta pe care o am big grin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De 13 ani stau la casa si sint fericit ca am scapat de stat la " cazarma ".
"Statul" la casa este mult mai "scump" decit statul la bloc dar satisfactiile sint imense.
Un singur exemplu : aseara cind am ajuns acasa si am intrat pe poarta am dat cu ochii de zecii de trandafiri infloriti, gazonul verde, fintina arteziana care susura ...mai conta ca sint obosit sau stresat?
Pentru cine poate si are posibilitatea, la curte este adevarata viata!

| pauladrian a răspuns:

Pentru tineret e mai convenabil la bloc si nu trebuie sa dati aroganta celorlalti de la casa. La batranete e mai bine la casa...mai multa liniste.

| NikolasXD a răspuns:

Prefer la casa, petru că am stat toata viata la bloc

| Un NiMeNi CeLeBrU a răspuns:

La casa da nu intr-o casa darapanata sau mai stiu eu ce.nici vila. o casa normala chiar mi-ar placea

| Euu12 a răspuns:

Buna

am stat la bloc, a fost super, acum stau la casa si ma simt destul de bine in curtea mea e totul perfect... daca mai pune sa aleg, as alege blocul dar o casa mica la tara pe undeva nu strica sa ai sa iesi in timpul liber

| Andra_2100 a răspuns:

Sincer, eu stau la bloc si uneori mi-as doarmi sa stau la casa. Daca citesti povestea mea, poate o sa-ti dai seama ca am o casa la tara, dar nu pot sa merg din mai multe motive. te astept cu un raspuns.