| bebeska a întrebat:

Bebeska
acum 14 ore | bebeska a întrebat:
Buna.ma aflu intr o situatie foarte complicata. Sunt într-o relație de 2 ani jumate. Eu 20 el 23. A plecat cu familia în Germania și vrea foarte mult sa vin și eu cu el. Problema este ca părinții mei nu sunt de acord sa plec nefiind căsătorită (dacă apare copil, statut de soție etc). El trăiește cu familia și nici nu are de gând sa se mute deoarece e închiriat pe mult timp. tatal sau nu se descurca singur cu întreținerea casei, iar el nu vrea sa îl lase și sa se ducă în alta parte cu mine. Sunt foarte perfecționista ce tine de curățenie si vase curate, însă am observat ca mamei lui nu prea ii place sa aibă grija de asta. Dați-mi un sfat va rog cum as putea proceda? Menționez ca mi-a zis clar ca nu vrea sa aibă status de soț, maxim de logodnic iar eu nu vreau sa ma cert și sa ma contez cu părinții pentru ca de multe ori mi-am dat seama ca au avut dreptate.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este simplu, pui mana si freci tu vasele, faci curatenie, si tot ce este necesar acolo, ca doar nu te-or tine de printesa, nu?
Totusi, daca nu ai viitor cu el, de ce vrei sa-ti pierzi anii cei mai frumosi alaturi de un barbat care nu are nici o pasiune pentru tine, ca sa nu-i spun dragoste, evident ca nu, odata ce nu-si doreste casatorie si restul.
Eu spun sa nu ami pierzi timpul cu asta, indiferent cat de indragostita esti si sa-ti cauti unul care s ate iubeasca si sa vada un viitor alaturi de tine, ca sotia lui si ca mama a copiilor lui.
Cu asta, poti ajunge foarte iute in strada si daca mai esti si insarcinata, atunci chiar ai complicat lucuruile.
Personal, sunt total de acord cu parintii tai, care au mare dreptate!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cea mai proasta alegere pentru un cuplu tanar sa locuiasca cu parintii.

la tine se adauga faptul ca nu ii place pe parintii lui, ca el nu vrea sa plece de langa ei si ca ai tai nu sunt de accord = reteta pefecta pentru un chin

| GabiDumitrescu a răspuns:

E un pampalau caruia ii place sa stea pe spinarea parintilor. Daca in situatia data nu vrea sa te ia de nevasta si sa plece cu tine, ti-as recomanda sa te gindesti serios sa ii dai papucii. Nu de alta, dar la varsta asta tu ar trebui sa fii pe primul loc, nu parintii.

| Mayar a răspuns:

Daca nu vrea status de sot inseamna ca nu te ia in serios.
Tu cam ce crezi, cand vezi ca el nu vrea sa isi asume responsabilitatea?
Fac foarte bine parintii tai ca nu te lasa cu un iresponsabil si neserios.

| DeeaMarry a răspuns:

Te vrea langa el, dar nu te vrea de sotie. Tu cam ce intelegi din asta?
Eu inteleg ca nu ia in serios relatia voastra.
Parintii tai clar au dreptate. Daca te iubea cu adevarat isi dorea sa va casatoriti.
El e un baietel imatur care nu vrea sa plece de langa mami si tati, dar trebuie sa-si satisfaca si nevoile fiziologice.

| OMFGConrad a răspuns:

Nu fă prostia de a te muta cu el și cu părinții lui sau vice-versa pentru că vei regreta, dar va fi mult prea târziu. Unde mai pui că el fuge de responsabilități ca dracu de tămâie. Sfatul meu: lasă-l.

| D3I3 a răspuns:

Sunteți într-o relație nepotrivită. 2 ani jumate degeabawinking
Dacă ziceți că vă iubiți, ar trebui să acceptați statusul de soț și soție ( nu zic nimic de căsătorie ). Dacă, efectiv nu îți iamginezi viața ca soție alături de el sau invers, îți zic de pe acum ce ar trebui să-i zici "Du-te naibii".
În orice caz, cum crezi că ar fi viața ta numai ca logodnică? Dacă vă iubiți, la un moment dat ar trebui să vă mutați împreună! Bnaii părinților lui le puteți trimite, nu e așa de greu. Sau o vizită săptămânală la ei nu ar fi așa de greu.
Dacă mama lui nu te suportă, cum crezi că-ți va fi viața cu o soacră ce te urăște? Un chin!
Nu vera status de soț cu tine, nu te iubeștewinking

| moshulica a răspuns:

Cred ca si de data asta parintii tai au dreptate. Din nefericire, baiatul nu are de gand sa se insoare cu tine. Ar fi ceva sanse ca viata impreuna sa evolueze spre casatorie dar, din pacate, in conditiile descrise de tine, aceste sanse sunt mici.