| Didi1234567890 a întrebat:

Hei, am 14 ani și am 2 probleme, nu pot să mă epilez deoarece nu am voie și nu pot să ies cu prietenii deoarece părinții mei consideră că încă am 5 ani! Vine vara, deci vreau și eu să port fuste și pantaloni scurți, dar mama nu mă lasă să mă epilez că sunt prea mică (am părul negru și des, și nu îl mai suport și mi s-a întâmplat ca o fată să râdă de mine la școală), dar dacă aș vorbi cu ea m-ar înțelege. Problema este că tata nu mă lasă să fac nimic, pentru că eu aș vrea să ies cu prieteni dar nu mă lasă și uite așa stau toată vara închisă în casă. Cum aș putea să fac să o conving pe mama să mă lase să mă epilez și să ies pe drum cu prietenii?(pentru că dacă m-ar lăsa ea poate ar vb cu tata și m-ar lăsa)
Țin sa menționez că nu pot să comunic cu tata, deci fără rasp. că să încerc să vb cu el pentru că nu pot!
Și eu învăț și am note foarte bune lăsa școală!(am fost premianată mereu)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Acesti patinti sunt extrem de posesiv. In mintea lor cred ca sunt doar parinti buni si te protejeaza dar, in realitate, fac chiar opusul. Nu isi dau seama ce urmati grave psihologice vor avea actiunile lor asupra bietului copil cand va creste. Consecinte precum:
-cunsumul de droguri sau incercarea de noi,, experiente" si imaturitatea, in incercarea de a-si recupera copilaria pierduta
-anxietate / drpresie / frustrari
-lipsa increderii in sine si nesiguranta in ceea ce fac (nevoia constanta de confirmare)
-vor fi si ei parinti rai la randul lor. Ba prea posesiv, ba prea nepasatori.

Da, este grea situatia prin care treci. Si pot sa spun ca am trecut prin acelasi lucru.
Nici mama nu ma lăsa sa ma epilez. Aveam 13 ani.
Asa ca stii ce am facut? M-am epilat fara sa stie. Bineinteles ca a facut un scandal monstru si m-a batut. Dar dupa ce a vazut ca m-am documentat si ca stiam mai multe lucruri despre epilat decat ea, nu a mai avut ce sa zica si m-a lasat in pace.
De multe ori trebuie pur si simplu sa o faci. Da, sună rău s-o zici asa. Dar e si mai rau sa iti tii copilul astfel ingradit.

Asa ca poti fura un aparat epilator de la mama ta (daca are) si te poti epila cu el. Dar nu este deloc igienic, eventual doar pe picioare sa te dai. Si o portiune mica de piele, ca sa nu cumba sa aiba reactii adeverse, cum ar fi ititatii severe. Dar doare tare de tot. Ceară am incercat si eu la 13 sni si nu prea mi-a iesit, ca nu stiam cum s-o folosesc. Si nici n-am mai incercat cu ceara. Am ramas pe epilator.
Poti incerca si cu lama, dar parul va creste rapid, intrucat doar il scurtezi, nu il smulgi din radacina.

Dar daca nu te lasa, sa stii ca nu e o rusine sa ai păr pe corp.
Indiferent ce spun altii, sa nu uiti ce iti zic eu:
,, CORPUL UMAM NU E O RUSINE"
E normal sa ai par. Asa ca daca vrei sa te epilezi, fa-o strict pentru tine, NU pentru altii.
Sa nu crezi nicio secunda ca epilatul tine de,, igiena". Nu e asa. Asta ar inseamna ca suntem neigienici doar pentru ca avem par in cap.
Asa ca sa nu iti fie rusine ca ai par pe corp! Indiferent cat râd altii, o fac doar din frustrari.

Succes in orice alegere faci! Numai bine!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Parintii ati sunt parinti normali si iubitori, care au grija de tine si te supravegheaza, asa cum ar trebui sa faca toti parintii.
Esti foarte micuta la 14 ani si de aceea ti-au impus aceste reguli stricte sa stii ca nu ai voie.
Chiar nu ti se intampla nimic daca nu te epilezi, si nici sa iesi cu prietenii, pe strada.
Cheama o fetita in casa si petreceti timp imperuna!