| Andreea_Ioana_1999_Q5nS a întrebat:

Am 15 ani jumatate si am un iubit de 18 ani! Am un tata exagerat de sever si i am spus de prietenul meu! Mama ma sustine dar tata imi interzice cu desavarsire! Din atat prostie ma trimite cu forta in alta tara pe timpul verii! Iubitul e aici si nu vreau sa plec de langa el! Am avion vineri si am nevoie de solutii sa raman in tara! Ce sa fac?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Prostie? ce prostie? ca isi protejeaza fata mica si naiva de smecheria unui baietas de 18 ani? Cati nu si ar dori sa isi petreaca vacanta in strainatate si tu faci mofturi pe motive de "iubire"?

| OldSoul a răspuns:

Mai bine du-te in alta tara, daca ramai aici ai sa regreti mai mult ca sigur in scurt timp.
Stie taicatu ce vorbeste.

| RainmakerX a răspuns:

Buna Andreea...Nu esti un pic cam mica pentru asa ceva? Stiu ca nu prea am de ce sa ma bag la aceasta intrebare doar ca mie mi-ar conveni sa plec din tara pe parcursul vacantei.
Ce este asa de rau? Pana la urma iubitul tau va fi tot aici atunci cand te vei intoarce.
Sentimentele de la varsta ta sunt incerte...azi iti place de unul, va despartiti si maine iti place de altul, cam asa stau lucrurile, este specific varstei.
Eu unul cred ca tatal tau tine la tine foarte mult si vrea doar sa te protejeze. Pana la urma daca privesti cu atentie iti face un bine foarte mare.
Are grija de tine si nici nu te pedepseste. Nu se numeste pedeapsa sa fii trimisa intr-o tara straina pe parcursul vacantei, doar asa ti se pare tie.
Nu ai ce sa faci ca sa-i schimbi decizia.
Pana la urma a actionat spre binele tau deci nu poti face absolut nimic asta pana cand implinesti 18 ani... dupa poti sa faci tot ce vrei.
Pentru moment incearca sa te bucuri de vacanta cu sau fara iubit.
Pana la urma...consider-o ca pe o excursie placuta. Sentimentele de la aceasta varsta nu sunt sigure! Te napadesc si te distrug din interior. Te fac sa actionezi impotriva celor dragi...
Ei tin la tine, incearca sa observi asta.
Bucura-te de excursia in strainatate! Nu ai ce sa faci! Iubitul te va astepta cand te vei intoarce (asta daca nu s-a dus deja la alta)
Distractie placuta! Tatal tau nu este prost LOL! Chiar este foarte inteligent. Se vede prin felul in care a actionat. Are un plan impecabil. Nu ai ce sa faci ca sa nu pleci, doar eventual sa incerci din rasputeri s-o convingi pe mama ta... cu toate ca eu cred ca nu o sa poti.

-Blytz-

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa asculti de tactu ca stie ce zice, in fond el este adultul si ma indoiesc ca iti vrea raul.

| doreal a răspuns:

Ce m-as duce in alta tara. Lasa iubitii ca ai vreme de ei laughing.

| noone33 a răspuns:

Nu prea e ok relatia voastra. Poate el in curand o sa vrea sa inceapa sa faca boom.si poate o sa ai un bebelusi. si tatal tau are un pic de dreptate.
(e doar un sfat )

| CatalinFTW a răspuns:

Fara suparare, dar tatal tau are dreptate. Tie doar ti se pare ca-i sever, dar de fapt este perfect normal. Eu sunt de varsta ta, dar daca voi ajunge tata si voi avea o fata nu-i voi interzice sa-si faca prieten, dar o voi lasa doar cu unul de 15 ani, de varsta ei. Acuma, totusi, nu te-ai gandit un pic? E clar ce vrea un baiat cu 2 ani jumatate mai mare ca tine... Tatal tau e perfect normal, alegerea ta e una gresita happy

| Allexandra179 a răspuns:

Poate incerci sa ii explici tatalui tau ca(stiu ca pare o nebunie avand in vedere ca ai zis ca e foarte sever, dar toti au inima) e doar un baiat, ca te face fericita si pana acum ti.a sus ca fericirea ta e cel mai important lucru(in caz ca ti.a zis) ca nu se intampla nimic mai mult, chiar daca aee 18 ani, ca, credeai ca are incredere in tine sau ca daca face asta, nu ii vei mai spune niciodata nimic, nu vei mai putea avea incredere sa vorbesti nimic cu el, ca o sa te piarda pe veci doar pentru o ''iubire de vara''.Sau poti sa ii spui sa se puna in locul tau.Succes!