| jhgkuyt6 a întrebat:

am 16 ani si de la varsta de 8 ani mama m-a parasit.Acum sunt mare si nu mai am nevoie de ea, pentru ca o am alaturi de mine de matusa mea cu care locuiesc aceeasi curte! cateodata o mai mint si o supar, dar ma iarta si de fiecare data imi pare rau! Imi este ca o mama! Dar am un prieten de 9 luni, il accepta vorbeste cu el, dar nici nu vrea sa auda de inceperea vietii mele sexuale! Mereu imi spune"ai grija ce faci, fii cuminte!" sunt constienta ca-mi spune asta pentru siguranta mea, sanatatea mea...Eu si prietenul meu ne iubim foarte mult si vrem sa o facem. Vreau cateva sfaturi pentru a ma comporta normal in fata matusii mele dupa acest eveniment. URGENT!

Răspuns Câştigător
| pedaladeacceleratie a răspuns:

Mai bine ascult-o pe matusa ta, ea stie mai bine.
Bine inteles ca tu faci ce vrei, e doar un sfat.

22 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Va trebui sa discuti cu matusa ta INAINTE de a-ti incepe viata sexuala si sa ii spui ce urmeaza sa se intample. Fiindca dupa aceea ea va merge cu tine la ginecolog, unde este obligatoriu sa te duci si fiind minora nu te primeste singura. Inceperea vietii sexuale la 16 ani (varsta mult prea frageda) determina un risc foarte mare de cancer de col uterin. Pentru a minimiza acest risc trebuie sa te duci la fiecare 6 luni la ginecolog toata viata ta. Fiind minora, pana la 18 ani n-o poti face decat insotita de un parinte sau tutore. Daca o sa o minti pe matusa si nu o sa te duci la ginecolog, asa cum e nevoie, n-o sa ajungi niciodata sa duci o viata normala, fiindca pe la 24-25 de ani vei incepe sa ai mari probleme care vor impune interventii chirurgicale, probabil n-o sa poti avea copii.

| Razvan a răspuns:

E clar ca matusa ta iti vrea binele si te iubeste.Si mai mult decat atat nu vrea sa suferi. O dezamagire de astea, atat de timpuriu te poate afecta mai mult decat crezi. Poti face o depresie puternica si sa faci un gest necugetat.Nu se merita. Daca te iubeste cum zice el, te va asteptawinking

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Eu atat iti spun : Ai grija ce faci!winking
Stiu ca il iubesti pe prietenul tau, ca sunteti impreuna de atata timp si ca v-ati dori sa faceti aces lucru dar eu consider ca la 16 ani nu este momentul potrivit big grin E mai bine sa mai astepti macar un anwinking
Daca prietenul tau te iubeste v-a avea rabdare cu tinewinking
Asculta-o pe matusa ta! Iti vrea binelebig grin

| elena a răspuns:

Draga mea, regret din suflet faptul ca mama ta, te-a parasit la asa o varsta de frageda si cred ca din acesta cauza, gandesti mult mai matur decat altii de varsta ta.
Matusa ta este un inger de femeie, te iarta pentru ca, in sinea ei, se gandeste ca nu este mama ta si nu vrea sa fie prea aspra cu tine si iti accepta si prietenul tot din acelasi motiv. Iti spune sa fii cuminte, gandindu-se, ca daca iti incepi viata sexuala si vei ramane insarcinata ce se va intampla cu voi, cu tine in mod special. Daca ea ti-a intins un deget, acceptand sa ai un prieten/si foarte frumos gestul din partea ei/tu de ce trebuie sa-i iei mana toata?
Dar de ce prietenul tau tine neaparat sa sa aveti o relatie sexuala, oare pentru ca nu ai mama? Sau scuza-ma, sunt rea acum, daca mama te-a parasit, trebuie sa-i demonstrezi prietenului tau ca nu-ti pasa de nimic si vrei neaparat sa te culci cu el?
16 ani nu inseamna maturitate sexuala, nu esti suficient de mare, cum spui tu, ca sa iti incepi viata sexuala. Ce crezi ca vei afla? Ce secrete crezi ca ascunde un fapt asa de banal, care multor tinere sau tineri l-i se pare ceva extraordinar.
Mai asteapta putin, vei avea de-atunci inainte/de cand incepi viata sexuala/numai parte de sex, de ai sa ajungi intr-o buna zi, sa nici nu mai suporti actul sexual.
Mi-am dat seama, iti iubesti prietenul, dar oare merita acest sacrificiu din partea ta, pentru ca sa stii, este un sacrificiu?
Dupa tot ce ti-am scris eu, daca vrei asa de mult, atunci FA-O, dar prietenul sa foloseasca prezervativ, iar tu ai grija de tine!

| zorialbi a răspuns:

Draga deedeedee, in privinta asta nu trebuie sa ai incredere in nici un baiat. Daca te iubeste cu adevarat, nu-ti cere sa te culci cu el, ci te asteapta. Daca vrea doar trupul tau si obtine ce vrea, o sa se plictiseasca la un moment dat si o sa-si caute alta. Vrei sa ramai marcata toata viata din cauza asta? Mai bine ascult-o pe matusa ta ca ti-a dat un sfat foarte bun si nu te lasa pacalita asa de usor de niste vorbe frumoase spuse de un baiat.

| psihox a răspuns:

Va mai exista iubire dupa casatorie daca o consumati toata in timpul prieteniei? Veti vedea, numai sa nu fie prea tarziu pentru certuri, etc.

| albastrel a răspuns:

La 16 ani cred ca totusi esti micuta. dar mai bine la 16 decat la 11, 12 ani. Chiar daca o vei face nu se va simti nici o diferenta, nu este ceva ce se va vede, se afla doar daca spui tu sau prietenul.Deci nu are de ce sa iti fie teama... daca ii spui matusei ca nu ai facut-o te crede numai sa nu se hotarasca sa te duca la doctor.

| Malvina24 a răspuns:

Nu ai nevoie de nu stiu ce sfaturi pentru a te comporta normal! Daca simti ca e momentul sa-ti incepi viata sexuala e alegerea ta insa te rog sa ai grija pentru ca inca esti micuta si nu esti total matura(informata) ca sa te descurci! e vorba de o responsabilitate, matusa ta ti-e ca si o mama, se gandeste la tine, nu vrea sa ti se intample ceva rau! te-ai gandit ce ai face daca ai ramane gravida? sau daca ai avea o infectie vaginala? sau mai grav...ai contacta un BTS! ai grija ceea ce iti doresti! Te inteleg stiu ca prietenul tau te iubeste si tu il iubesti si vreti sa ''o faceti''! sa-ti spun ceva-eu mi-am inceput viata sexuala la 17 ani!(prea devreme) dar la momentul respectiv nu mi-am dat seama! acum am 18 ani si cateva luni-ai mei nu stiu ca mi-am inceput viata sexuala! Eu imi iubesc prietenul si ma iubeste si el, nu regret dar au fost momente cand mi-am spus'' mai bine mai asteptam''!~ pana acum am luat de 2 ori pastila de a 2 a zi! lucru care nu e foarte bun! am avut 2 infectii vaginale (candida) cu care greu am scapat! si am suferit, am plans, imi doream sa fiu iarasi virgina! LUcrurile cu pr meu s-au schimbat dupa ce am facut dragoste intr-un sens mai bun, adica relatia a devenit mai serioasa si mi-a demonstrat ca el vrea doar sa ma faca fericita! si reuseste! ma simt minunat cu el! dar sunt fata! sunt tanara, am un viitor inainte abia sunt in clasa a 11a! cum ramane cu viitorul meu? am zis de atatea ori ca vizitez un ginecolog-si nu m-am mai dus! Rau fac! foarte rau! tu crezi ca esti pregatita>? te-ai gandit cum o sa te protejezi? ai vorbit cu iubitul despre asta? Daca esti fata desteapta nu isi va da nimeni seama ca ai facut-o cu el si daca te intreaba cineva asta poti foarte bine evita intrebarea in mod subtil diplomatic! Daca va afla matusa ta se va simti dezamagita(ea te creste, are grija de tine si tu nu o asculti- gandeste-te si la mami tau! Lucrurile se intampla in viata cu un scop anume! tu ai niste idealuri, niste visuri! lupta pentru ele! Nu lasa un obstacol sa stea in calea ta! si inca ceva foarte important! TU ai 16 ani...trebuie sa te gandesti ca desi il iubesti mult pe ''x''(prietenul tau) poate nu veti fi impreuna toata viata! poate nu el va fi sotul tau(nu vreau sa fiu rea dar trebuie sa fim realiste-viata e inselatoare) acum intrebarea e: ai fi dispusa sa faci dragoste cu el ca apoi dupa cateva luni(aprox.) sa te paraseasca! tu sa ramai singura iar el sa spuna:NEXT! Gandeste-te! discuta cu el! eu as spune sa-l cunosti mai bine, sa vezi ce fel de baiat este, daca tine la tine sau vrea doar sa se culce cu tine! NU toti baietii din ziua de azi sunt seriosi! Te rog sa ai grija ce faci! Daca vreodata vrei sa vorbesti cu cineva ma poti cauta pe mine(lasa-mi un mesaj in privat) si o sa vorbim ca si cum am fii cele mai bune prietene! te pup!

| deia a răspuns:

Buna.
Ai spus ca prietenul tau are 20 de ani, sincer eu m`as mai gandi, la varsta asta sti bine ce vor majoritatea baietilor... dar tu il cunosti mai bine, tu sti cum e el. insa ai grija totusi baietii au f multe fete, nu ma refer la pr tau ci la majoritatea baietilor.
Colega mea a facut`o cu prietenul ei, dupa ziua aceea el a parasito si a povestit tot prietenilor luioh go on, nu vreau sa te sperii, dar cateodata asa procedeaza baietii.
Sunt sigura ca matusa ta stie dc iti spune sa ai grija de tine... vrea doar binele pentru tine...
Gandeste`te, iar daca vrei sa o faci protejeaza`te!

Sper ca te-am ajutat!:*:*

| FemeiaPaiangan a răspuns:

Stai putin ca nu inteleg... Tu vrei sa o faci cu baiatu` de 9 ani?! Si tu ai 16?

| Voicu_Vladut_1995 a răspuns (pentru FemeiaPaiangan):

Nu vre sa spuna ca relatia e de acum 9ani

| sergiu76 a răspuns:

Iti dau un sfat ca de la tata la fiica:daca tu crezi ca baiatul asta merita, atunci e bine dar 9 luni de prietenie e cam putin.matusa se va resemna dar tu mai tarziu sa nu ai de suferit, pentru. ca odata ce ai prima relatie sexuala, el o sa devina pentru. tine totul, ai sa-l iubesti mai mult, ai sa te certi cu toti din cauza lui, ai sa vrei sa te mariti cu el, el e totul pentru. tine, totul se va invarti in jurul lui.asa ca ai grija, si nu uita cine ti-a fost alaturi[matusa]si ea daca iti spune ceva de rau sa stii ca nu e adevarat, pentru.ca ea te iubeste si iti vrea binele.sa fii iubita

| paramore a răspuns:

Pai dk chiar vrei sa o faci nu te poate retine nimeni! dupa ce o sa o faci o sa te deranjeze cand stai jos, o sa te km usture, asa ca evita sa stai jos cand e ea p acolo.si ai mare grija, sa nu faci neprotejat nici prima zi, nici a doua, niciodata! asculta ce iti spun ca stiu ce vb

| puiuc a răspuns:

Eu zic sa te mai gandesti multi cand aud ca o faci pentru prima data vor sa profite si se dau deadura-n cap sa iasa invingator ai grija sa nu faci ceva ce o sa regreti si esti cam mica pentru sex dar daca u decizi ca esti ok fa-o bafta

| doarreuu a răspuns:

Vorbesti si tu cu ea si ii spui ca nu mai ai 12 ani...
daca nu merge dupa eveniment te comporti tu normal oricum prea multe schimbari in comportamentul tau nu cred ca o sa apara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai fara draga, o sa mai iubesti si alti baieti, pe unii chiar mai mult si pentru toata viata, decat pe cel de acum.Lasa copilariile, asta e tot ce iti lipseste? Sunt atat de sigura ca nu stii nimic despre corpul tau si nici el despre al lui, ca daca ai fi stiut ceva ti-ai fi dat seama ca nu este o varsta propice pentru sex.Stii ca poti ramane gravida din prima cu toate precautiile luate de amicul tau? Da, da, stim, stim, are experienta, are grija de tine, doamne fereste sa te lase gravida, doamne fereste sa te imbolnaveasca de vreao boala, cum sa nu! Avem o fata pe site care a ramas gravida la 15 ani, si tot asa, el era mai mare, experimentat,"matur", doar nu isi batea joc de ea, ...ca o iubea! Daca prietenul tau are minte si te iubeste, sa-i spui sa mai astepte, daca nu te asteapta inseamna ca nu da doi bani pe tine, cu toate declaratiile lui de amor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Casatoreste-te cu el.bai ce urat suna; vrem sa o facem.mai bine zici, vreau sa ma f...t.sau vreau sa ma pocneasca-n freza.casatoriti-va si faceti dragoste in toata regula. ce parere sa am eu despre tine in special ca est fata? el este golan cum sunt toti. o baga isi pune palma-n cur si pleaca la alta. ce crezi ca la 16 ani, te ia drept vreo vedeta? nu draguta, esti o gasculita la fel ca toate.

| Gabriela1989 a răspuns:

Poate ca tu esti mai matura decat majoritatea fetelor de 16 ani dat fiind situatia prin care ai trecut, dar, parerea mea e ca ar mai trebui sa astepti, cei care ti-au raspuns mai jos au dreptate, gandeste-te de 2 ori inainte sa faci pasul asta pentru ca nu mai poti da inapoi.Si fiind prima ta relatie mai serioasa crezi ca il iubesti si n-o sa mai fie altul in viata ta, dar nu e asa.Ai totusi o varsta frageda si abia acum vei incepe sa traiesti cu adevarat. O sa cunosti alte persoane, si sentimentele tale de acum nu vor mai fi aceleasi.Asa ca iti zic sa mai astepti si in felul asta il pui si pe el la incercare, o sa-ti dai seama daca te iubeste sau nu dupa reactia care o s-o aiba cand ii spui ca nu vrei sa faci pasul asta(daca o sa urmezi sfatul meu). Si totusi ar trebui sa o asculti pe matusa ta, pentru ca in fond, nu e mama ta si nu avea nici o obligatie sa te creasca...asa o rasplatesti? neascultand-o? ar trebui sa tii seama de sfaturile ei fiindca are o varsta, e trecuta prin viata si stie mult mai bine decat tine ce e in interesul tau si ce nu. Poate ca ea l-a citit pe prietenul tau mai bine decat ai facut-o tu, fiindca sa stii ca e adevarata vorba aia "dragostea e oarba"

| jhgkuyt6 explică:

Heeei TPU, cand intru la intrebarile mele si la prima intrebare imi scrie "1 raspuns" si dau pe intrebare nu exista niciun raspuns! de ce?!

| jhgkuyt6 explică:

Nu alexa2010, sunt de 9 luni impreuna cu el. el are 20 de ani

| alllyy088 a răspuns:

Cear fi sa ii spui matusii tale cal iubesti foarte mult si mai roaga-te de ea sa inteleaga ca va iubiti mult si daca nu intelege fa ..........cu el

| Lumenoua a răspuns:

)))))Mai bine asculta ce spune matusa ta esti pre mica, crezi ca daca ai 16 ai iti permiti tot.