| andreeapostolache a întrebat:

Am 19 ani iar tatal meu nu este de acord sa ma mut cu prietenul meu.
Avem multe planuri impreuna, vrem sa construim o familie impreuna dar tata zice ca este prea devreme. Tin sa mentionez ca am 1 an cu el si ne iubim foarte mult. Va rog ajutati-ma cu niste sfaturi ce pot face?

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu văd de unde graba. ai 19 ani și o viață înainte să te muți cu el, nu e ca și cum 1 an de relație e cine știe ce durată

| romeo78 a răspuns:

Dacă iubirea este iubire reciprocă, pleci și gata!
Dar una este a pleca, alta este a locui împreună!
Casa, va fi în mâinile tale! Spălat, gătit, cumpărături, servici!
Ești pregătită pentru așa ceva?

| andreeapostolache explică (pentru romeo78):

Da sunt pregatita, eu nu am mama de 11 ani si acasa fac aceleasi lucruri ca si cum as fi maritata sa zic asa doar ca nu am anumite obligatii

| romeo78 a răspuns (pentru andreeapostolache):

Condoleanțe pentru pierderea mamei!
Astfel, se explică comportamentul tatălui dumneavoastră!
De fapt, îi pleacă, "servitoarea".
Iartă-mă, ia-ți viața în mâinile tale și pleacă, fără a te uita înapoi și a regreta!
Succes!

| andreeapostolache explică (pentru romeo78):

Multumesc frumos pentru sfat

| Violleta2022 a răspuns:

Esti majora si ai putere de decizie, deci poti sa te muti cand doresti, cu iubitul tau.
De la 18 ani, parintii nu mai au dreptul sa intervina in deciiziile copiilor si nici sa-i impiedice.
Probabil ca tatal iti va pune conditii, ca de pleci si vei ajunge rau, sa nu te intorci la el, ceea ce s-ar putea sa te afecteze, intr-adevar, daca ceva merge rau intre voi si vrei sa te intorci acasa.
Dar trebuie sa fii apta sa decizi singura si sa-ti iei responabilitatea completa, a faptelor tale.

| andreeapostolache explică (pentru Violleta2022):

Asa este, dar ne dorim amandoi sa facem pasul asta el a venit de nu stiu cate ori la tata sa discute cu el treaba asta

| AliGab a răspuns:

Singurul lucru bun pe care il poti face este sa iti asculti tatal, ca este un parinte care iti vrea doar binele. Daca va iubiti atat de mult de ce nu va casatoriti mai intai si apoi sa va mutati? Pe vreme de pandemie nici nu iti trebuie cine stie ce bani sa faci nunta.

| Felissa13Eden a răspuns:

Am fost in aceeasi situatie, dar i-am zis tatei ca ne-am logodit si a inceput sa se obisnuiasca cu situatia.Cand il pui in fata faptului implinit nu prea are ce sa mai faca.