| Greudedecis a întrebat:

Am de luat o decizie importanta...si vreau sa cer sfatul cuiva in masura sa il dea. Eu si prietenul meu ne cunaostem de 8 ani suntem impreuna de 2 ani jumate...El este in strainatate la munca eu sunt la facultate aici in tara. Ne-am decis sa ne casatorim....Si vrem sa facem primul pas, starea civila, la vara problema e ca eu nu stiu daca e bine sa imi las facultatea si sa plec sau sa renunt la tot si sa raman in tara...Va rog care ati trecut prin asa ceva sau ceva asemanator sa imi da-ti un sfat! Multumesc!

11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

De ce sa te grabesti, si mai apoi sa regreti toata viata ta? Stiu, e dificil ca sunteti departe unul de celalalt, dar stiu care e situatia, asa am fost si eu cu sotia mea, eu din Timisoara, ea din Bucuresti, insa uneori regret ca nu am avut mai mult timp sa fim impreuna inainte de casatorie, chiar daca trebuia sa fac aproape saptaminal drumuri la Bucuresti, (si uneori cred ca era mai dificil decat daca era undeva prin Germania, cu avionul eram acolo in doua-trei ore, asa imi trebuiau 10-12 ore). Dar totusi e bine, avem 10 ani impreuna, dar putea sa nu fie chiar asa de bine.
Eu zic ca daca te iubeste, si a asteptat deja atita timp, pentru ca doi ani si jumatate nu e o nimic toata, va mai putea astepta pana ce termini facultatea. Asta daca ii pasa de viata ta, de viitorul tau. Si asta poate fi un test, pentru ca asa vei avea mai multa incredere in el, stiind ca te-a asteptat, ca s-a gindit si la viitorul tau. Si asta va insemna mult pentru relatia voastra.

| Greudedecis explică (pentru cristi202):

Si daca as merge sa stau acolo dar sa vin de doua trei ori pe semestru sa imi predau lucrarile si sa imi dau examenele in sesiune...ce credeti ar fi o optiune?

| cristi202 a răspuns (pentru Greudedecis):

Adica sa faci ca la "fara frecventa"? Nu e acelasi lucru, dar daca tu consideri ca poti face fata asa, nu am nimic de zis. Insa niciodata facultatea facuta la ff nu se compara cu cea la zi. Ideal ar fi sa o faci la zi, daca vrei sa o faci cum trebuie. Dar poti face compromisuri, sa ai perioade cand sa mergi sa stai acolo, ca sa nu fiti prea mult timp despartiti. Eu cred ca, odata ce ai ajuns la o facultate, ai suficienta minte incit sa te gindesti cum sa faci ca sa fie cel mai bine, sa impaci facultatea cu prietenul, ca sa fie cit mai bine. Usor nu va fi nicicum, dar e bine daca te gindesti sa ramii la facultate.

| mgtow a răspuns:

Ca termini facultatea viitorul nu va fi asigurat si faci foamea. Daca pleci stergi babe la cür sau te duci cu altul care te intoarce pe dos dupa el. relatiile duc la sfarsit nefericit ca e una ca e alta viata tot de **** e

| Georgiana05 a răspuns:

Trebuie să pui răul pe primul loc, să te gândești dacă nu va merge, și tot ești dispusă să renunți la tot.

| Violleta2022 a răspuns:

Sfatul meu este sa faceti pasul cel mare dupa ce-ti termini tu facultatea!
Intre timp, stai in tara si termina-ti facultatea, vazand cum decurge si relatia asta.

| Freya1 a răspuns:

Pai termina facultatea si apoi pleaca

| NLS a răspuns:

In Germania doar cu liceul nu o sa-ti gasesti de munca NIMIC, decat la negru, dar foarte putini angajatori o sa gasesti care sa te accepte, cat despre munci, nu mai vorbesc.
Acolo nu e ca in Romania, ai nevoie fie de facultate terminata, fie de o meserie. Iar o diploma de BAC nu arata ca ai terminat o meserie, ai nevoie eventual de diploma de scoala profesionala, asa ceva se recunoaste relativ usor.
Deci daca vrei sa mergi acolo sa te chinui, iti doresc mult succes.
Mai indicat e sa iti termini intai facultatea, dupa, pleaca unde vrei, ai toate usile deschise.

| siriusblack98 a răspuns:

Buna! Termina-ti studiile, dezvolta-ti o cariera si abia apoi fa pasul cel mare.Crezi ca iti intareste relatia cu ceva o hartie? Altii stau cate 10-15 impreuna fara sa se casatoreasca tocmai pentru a evita responsabilitatile in plus in caz de ceva.Nu un act o sa va tina impreuna. Daca nu este dispus sa astepte, adica nu e in stare sa faca pentru tine nici macar atata lucru, e clar ca de alte sacrificii pe viitor pe care le va avea de facut nu mai incape vorba.

| munteanuionvictor a răspuns:

Cred că e bine să termini facultatea. Așa ai mai multe șanse să te realizezi în viață.

| 2EXA a răspuns:

Parerea mea este in felul urmator.Ai inceput o facultate ceea ce inseamna ca iti doresti un viitor/o cariera care sa.ti ofere un job bine platit.Corect? Corect.N.o sa o lungesc insa iti spun punctul meu de vedere, te lasi de facultate, pe langa faptul ca probabil ai cheltuit ceva banuti din cauza asta, iar apoi tu vrei sa ti tai filmul si sa te duci in Germania probabil unde nu vei face nimic.Vei spala batrani la fund sau vei lucra intr-o fabrica de altfel ca toti ceilalti care nu au o facultate sau o scoala.
Mereu daca mergi in alta tara, fii sigura ca vei fi privita mult mai inferioara fata de cei de natia respectiva.Sa nu crezi ca te angajeaza la un salon de make up spre exemplu daca ai o diploma.Primii sunt ei, apoi tu.
In primul rand nu trebuie sa renunti la iubitul tau, nici el la tine, daca aveti o relatie serioasa si isi doreste ceva serios cu tine asteapta sa termini facultatea, doar nu te tine el din banii lui si tu stai si freci doar podelele? Sigur vrei sa fii mandra si multumita si tu la randul tau ca produci ceva.
Asta este sfatul meu, draga mea, si eu sunt la facultate, si eu si iubitul meu vrem sa ne mutam in strainatate, insa o facultate ajuta enorm de mult, nu prea se mai gasesc locuri de munca daca nu esti intr.un anumit domeniu.Iti doresc numai bine! :*