| anonymous16162 a întrebat:

Buna. Am nevoie de sfaturi va rog. Mi as dori un telefon nou de Craciun. Initial as fi vrut sa astept pana in mai de ziua mea dar recent am descoperit cateva lucruri care m-au dus spre dorirea unui telefon nou de Craciun:
1. mi s-a stricat bateria telefonului adica eram cu lanterna aprinsa (pe tel) si cand am aprins-o eram la 67% baterie si peste 12 min de cand am aprins lanterna am vazut ca e la 4%!
2. nu mai am spatiu de nimic! incerc sa fac update-uri la aplicatii si nu mi se fac! nu ma lasa sa instalez orice aplicatie (jocuri, etc) si asta chiar ma supara
3. camera proasta! nu face bine poza de loc!
(ETC)
Eu am Samsung A10 si ma cam rusinez pentru ca colegii mei au aproape toti iphone. Imi tot ascund telefonul pe sub banca ca sa nu vada nimwni un telefon Samsung a10 naspa si crapat. de asta as vrea un iph. 11 dar si pentru spatiu mai mult, poze mai bune, si sa nu aibe lagg (etc) pur si simplu mi se pare mai performant iphone ul si mai frumos. Am felefonuk de aproape 3 ani si face fite intruna si are lagg si mi se blocheaza intruna...Deci as vrea un iph. 11 cu 128 gb dar nu stiu cum sa le spun. Mi e pur ai simplu frica ca nu vor accepta prounerea. (As fi vrut sa astept pana la ziua mea ca sa mai primesc bani si sa platesc iphone-ul cu banii mei ca daca nu poate nu imi iau. DAR ORICUM PLATESC CU BANII MEI. NU AM TOTI BANII PE CARE IMI TREBUIE DAR LE ZIC CA MAI TREBE SA ADAUGE SI EI PUTINI BANI DE LA EI.) deci inca nu le-am zis si ma tot intreaba ca vreau de Craciun. Prima data am vrut un joc de ps4 dar mi am schimbat parerea. Acm vreau iphone. Ma gandesc sa le fac o scrisoare pentru 'mos craciun' si sa citeasa acolo ce imi doresc (doar un iph) am emotii. SE APROPIE CRACIUNUL SI NU AM 'LISTA' SCRISA! VA ROG DA TI MI SFATURI DACA MACAR SA INCERC SA LE SCRIU SAU NU. DACA SA ASTEPT PANA LA ZIUA MEA SAU NU. SAU ORICE SFAT VA ROG FRUMOS! MULTUMESC.????❤️

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. Nu mai folosii telefonul ca lanterna si nu se va mai consuma bateria
2. Elimina pozele si aplicatiile de pe telefon care-ti mananca toata memoria si-ti ingreuneaza folosirea lui, ca nu ai nevoei de joculete pe telefon. Joaca se poate face pe computerul de acasa, nu pe telefon
3. Samsung are cele mai performante camere foto, mai bune decat cele de la Iphone, fiind Leica, care-s numarul 1 in lume
4. Nu exista rusine ca ai un anume brand de telefon, dar exista prostie, egoism si nerusinare sa ceri altul nou, in situatia in care ai deja un telefon de nici 3 ani, de care nu prea ai grija odata ce este plin cu toate porcariile si-l folosesti pe post de lanterna, ca sa te joci cu el si sa-i consumi bateria.

Rusine este atunci cand ceri cu nerusinare un telefon nou parintilor, care abia au bani de mancare si platit facturile de intretinere dar tie nu-ti pasa de nimic si vrei ceva cu care sa te lauzi la alti copii.
Craciunul asta si la vara faci banii de telefon nou si-ti cumperi atunci cand ai toti bani, fara sa ceri cu nerusinare, bani parintilor.

| AliGab a răspuns:

Altii mamica scriu in scrisoarea mosului ca raman fara casa si ca vrea niste haine groase pentru el si mama lui si tu te rusinezi ca ai telefon de 3 ani? Egoist mai trebuie sa fi!

| blackann a răspuns:

4. Nu exista rusine ca ai un anume brand de telefon, dar exista prostie, egoism si nerusinare sa ceri altul nou, in situatia in care ai deja un telefon de nici 3 ani, de care nu prea ai grija odata ce este plin cu toate porcariile si-l folosesti pe post de lanterna, ca sa te joci cu el si sa-i consumi bateria.

Violettei de ce nu ii stergeti comentariile in care jigneste oamenii si injura?
Si mie imi stergeti orice o pune pe ea intr-o lumina negativa desi nu o jignesc sau injur?
As vrea sa stiu, TPU.

| nukeyly a răspuns (pentru blackann):

Voleta23 violeaza toate intrebarile, tu nu.

| blackann a răspuns:

rolling on the floor cati ani ai? 10?

| anonymous16162 explică (pentru blackann):

Vai draga chiar nu vreau cearta
am 15
pacat ca tu ai doar 11

| blackann a răspuns (pentru anonymous16162):

Of, ce generatii de c*cat vin.

| Dandinelle a răspuns:

1.telefonul nu e de inlocuit o lanterna deci e cam de asteptat sa te usuce. e ca si cum ai tine un joc deschis mult.
2. legat de spatiu- trebuie sa ai grija ca poate telefonul tau e legat de vreun cont de google care oricum are spatiu limitat pe drive. daca cumva iti faci backup la aplicatii si nu mai stergi dupa ce le dezinstalezi.
3. Apple stuff nu merita decat daca ai toata suita de dispozitive. - vezi ca si Xiaomi, Huawei si chiar Samsung are telefoane mai performante si preturi mai decente decat Apple stuff.
imi pare rau ca te lasi asa condus de consumarimul asta prost si cam doar la varsta asta te doare de ce telefoane au colegii tai si de fapt nu-ti dai seama de cata hipocrizie este vorba aici. E adevarat ca Samsung A10 nu e cel mai perfomant dar nici iphone-ul nu cel mai performant, esti prea naiv daca tu crezi asta. Daca te hotarasti totusi la iphone iti spun din vasta experienta: nu merita sa-ti iei un model mai vechi deoarece incetul cu incetul ajungi sa nu-l poti folosi pentru ca nu se va mai face support pe acele versiuni de OS adica developarii usor usor nu vor mai face update-uri la aplicatiile de pe versiunile mai vechi de OS.

| nukeyly a răspuns:

Draga @anonymous16162 poti cere orice telefon doresti din univers, atata timp cat parintiii tai te incurajeaza sa ti-l iei doar din alocatia ta ca sa-l pretuiesi mai mult si nu-ti mai lua ieftinituri cicioase.

Vrei sa tina bateria uite 18.000 mah
This Smartphone lasts 50 DAYS without Charging
https://www.youtube.com/watch?v=Yz8VcDWgpIM

| cristi202 a răspuns (pentru nukeyly):

O sa iti zica ca e caramida happy Si ca sta prea mult la incarcat...