| anonim_4396 a întrebat:

am nevoie de un raspuns urgent si util! Sotul meu a avut o aventura de o noapte cu o fosta colega de-a mea de lucru. Ea a ramas gravida de atunci, asta s-a intamplat anul trecut in vara. Dupa putin timp am aflat de aventura lor, pentru ca mi-a marturisit sotul meu ceea ce a facut. Dupa aceea am sunat-o pe fosta mea colega sa o intreb de ce s-a culcat cu sotul meu? in fine... am mai discutat cu ea de cateva ori si mi-a zis ca este gravida dar nu cu sotul meu ca cu sotul ei! Eu de atunci nu mai am liniste. ma tot intreb daca o fi copilul sotului meu. Nu stiu cum as aputea afla? Cred ca a nascut deja ca a ramas gravida de anul trecut pe la sfarsitul lui iunie. ar fi trebuit sa nasca in martie dupa socotelile mele. Eu acum sunt in Italia din septembrie anul trecut sunt cu sotul meu si nu pot s-o intalnesc inca. Vin acasa in august in concediu si vreau s-o caut sa-i vad copilul sa vad la cine seamana, va rog sa ma credeti ca nu am liniste in fiecare zi ma gandesc la asta. Nu mai stiu ce sa ma fac? Eu am 31 de ani si avem si noi doi copii.Va rog sa-mi dati un sfat cum asa putea afla daca e copilul sotului meu? Exista vreo modalitate de a afla? sotul meu zice ca nu este copilul lui 100% la 100% ca cica a ferit-o, dar ei nu s-au protejat nici cu prezervativ nici cu nimic doar ca a ferit-o! multumesc.

25 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este sa lasi lucrurile asa cum sunt si sa-ti vezi de familia ta.
Trebuie sa pornesti de la un fapt obiectiv: vina apartine atat sotului tau cat si colegei tale in mod egal, asa ca nu vad de ce vrei sa te razbuni numai pe ea. Vezi ca se spune ca "razbunarea este arma prostului" si s-ar putea sa se intoarca impotriva ta.
Va mai spun ca in Codul familiei(art. 53 si 54) exista prezumtia de paternitate, conform careia copilul nascut in timpul casatoriei are ca tata pe sotul mamei iar paternitatea poate fi negata doar daca este cu neputinta ca sotul mamei sa fie tatal copilului si actiunea in tagaduirea paternitatii poate fi pornita numai de oricare din cei doi soti si de copil, asa ca tertele persoane nu pot introduce o astfel de actiune.
Inca o data, ocupa-te numai de familia ta. Numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Măi când înşeală el imediat toate săriţi ca gaiţele că "aşa ceva e de neiertat" şi, sincer sunt de acord. Dar când înşeală ea, de ce nu sare nimeni? Sau, mai rău, când înşeală ea este ok că trebuie să experimenteze şi are şi ea nevoie de mai multă afecţiune şi nu e nimic rău.
Exemplu: http://www.tpu.ro/......e-mine-si/

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Linisteste-te si nu iti mai face rau singura! vezi de copiii vostri cat mai bine! ai sa vezi eventual copilul respectiv cand vii!, dar retine ca, si daca cumva este facut cu el, tu nu ai nici o obligatie! chiar daca zice ca nu a folosit prezervativ, poate a folosit ea vreo metoda sa nu ramana cu el!

Si daca ea a facut asta pentru ca nu ramanea cu sotul ei?! s-au mai vazut multe cazuri, similare, in care se recurge la un "fertilizator" dovedit ok - voi aveti copii, deci el e mascul ok! chia daca pare imoral, dar tratamentele costa mult si mai si dureaza! - repet, este doar o ipoteza!
Si nu uita ca foarte multi barbati mai "gresesc", dar Essential este ca te iubeste si este cu voi!

Sper ca veniti "doar" in concediu acasa, pentru ca aici nu e bine deloc, iar asta va va costa ceva.

Success!

Stefan
| Stefan a răspuns:

În felul acesta iti complici viata si casnicia, chiar daca este adevarat sau nu te trebuie sa iti vezi de casa ta si de caminul tau. Nu creia situatii in care totul sa se duca la destramarea casniciei, iubeste-ti barbatul care este tatal copiilor tai si uita intamplarea care poate sa creieze multe momente de nefericire in viata ta. Daca sotul tau nu te-a parasit in urma acestei situatii inseamna ca te iubeste si trebuie sa uiti de acest nefericit incident.

| EUSIATIT a răspuns:

Daca ea nu vrea sa stie sotul ei care este pb ta. copilul e la ei sigur este declarat asa ca nu te mai impovara cu anumite ginduri fara rost. aveti 2 copii ok sa va traiasca. mewrgi inainte si nu te mai gindi. Daca ar fi asa ce ai face? te ai desparti? ce ai face cu copii tai ar creste fara tata? sau ce ai de gind. Mediteaza asupra situatiei si atunci vei vedea ca am dreptate

regis
| regis a răspuns:

Nu prea ai cum sa afli cu certitudine, deoarece nu ai niciun motiv pentru a solicita un test de paternitate. Dar chiar nu stiu care ar fi problema, cu ce s-ar schimba situatia in care te afli daca acel copil ar fi al sotului tau?

Janina
| Janina a răspuns:

Omul tau cred ca a facut un pas important prin sinceritatea lui, lasa lucrurile asa cum sunt.
el stie mai bine cum si ce a fost, si daca zice ca acel copil nu e al lui, atunci asa sa fie.
nu iti distruge casnicia pentru asa ceva

| tyana a răspuns:

Exista testul de paternitate dar e mai complicat pentru ca ar trebui sa se puna de acord toti cei implicati:parintii copilului(inclusiv tatal care e trecut in certificat) si sotul tau.
Nu inteleg insa ce rost mai au aceste cercetari! De ce vrei neaparat sa iti faci rau? Asta este! S-a intamplat si gata. Daca tu ai decis sa ramai in continuare cu el treci peste problema si uita totul, altfel risti sa iti pierzi familia.

| tyana a răspuns:

Ramona daca ii spui sotului ei, cu siguranta pe moment ai sa te simti razbunata dar te-ai gandit la cealalta posibilitate? Adica:sotul ei sa o paraseasca, ea sa ramana cu un copil pe drumuri iar sotul tau sa te paraseasca pentru a-si reface viata cu ea!
Tot timpul pierzi atunci cand alegi calea razbunarii! Fii demna si mandra de tine ca sotul tau, chiar daca a avut o relatie cu ea s-a intors tot la tine, ceea ce inseamna ca te iubeste si te apreciaza mai mult decat pe ea. Daca insa nu poti trece peste incident si ii doresti raul celeilalte sunt convinsa ca el nu va aprecia acest lucru la tine si in scurt timp vei ramane fara el!"Cel ce sapa groapa altuia pica el in ea".

| ania a răspuns:

Indiferent daca copilul este sau nu al sotului tau, e normal sa te simti ranita pentru ca ti-a fost inselata increderea intr-un domeniu care conteaza imens pentru orice femeie. E normal sa te preocupe daca e sau nu copilul lui. Oricine ar fi ispitit de ganduri de razbunare.
Nu ai sanse reale sa afli din moment ce din ce scrii ea nu va fi de acord sa faca testul de paternitate.Peste ani daca-l intalnesti pe copil si daca nu samana fizic cu mama lui te poti eventual lamuri.
Acum ai mai multe optiuni:
-sau iti lasi mintea prizoniera acestor ganduri dureroase (cum a putut sa-mi faca asa ceva), il bati la cap pe sotul tau, ii faci reprosuri si eventual vorbesti si cu sotul fostei colege si poate ai satisfactia sa pui umarul la distrugerea casniciei lor
-sau te rogi, si-i povestesti lui Dumnezeu cat de ranita si fara valoare te-a facut sa te simti gestul sotului tau dar ii spui ca alegi sa-i ierti si pe sotul tau si pe fosta colega. El poate sa-ti dea puterea de a ierta si sa te elibereze de insomnii, ura, resentimente, fantasme de razbunare. Tu nu poti face alegeri in locul altora, doar in dreptul tau.Prin iertare poti indeparta iadul din sufletul tau.

| Munchkin a răspuns:

Of, scumpo...Chiar contează al cui e copilul, din moment ce el te-a înşelat? Mie aşa ceva mi se pare de neiertat. Nu vreau să te influenţez în deciziile pe care le vei lua, dar... dacă a făcut-o o dată, o va mai face din nou.
În legătură cu copilul...sunt şanse să fie copilul soţului tău. Pentru că, chiar dacă nu a terminat în ea, înainte de orgasm penisul elimină un lichid preejaculator, care conţine spermatozoizi. Depinde dacă ea era în perioada ovulaţiei.
În orice caz, dacă vrei să fii 100% sigură, fă-i un test ADN copilui, atunci nu o să mai ai nelămuriri.
P. S: Îmi pare rău...cred că e groaznic prin ce treci...

| madagascar a răspuns:

Trebuia sa-l trimiti la plimbare de mult, daca te-a inselat e bun plecat, sa se spele aia pe cap cu el, faci o mare greseala ca ai ramas cu el, parerea mea

| Aiicha a răspuns:

Uau...si inca mai esti cu el...

| maryangel a răspuns:

DA exista o metode 100% care iti spune al cui este copilul. Testul ADN. Te duci cu sotul si copilul colegei la o clinica si se face simplu. E bine sa-l faci pentru linistea ta sufleteasca.Trebuie sa fie prezenta mama copilului, copilul si sotul tau!

| iuli a răspuns:

Un test de paternitate ar fi cea mai sigura metoda. Dupaia vei sti cu siguranta cum sta treaba.

| picea a răspuns:

"nu cauta ce nu vrei sa afli" zice o vorba, depinde poate el inca o place sau poate ea si atunci l a mintit doar asa sa vada el cate face pentru el, dar tu ti cunosti sotul cat de sincer este si cata incredere poti sa ai in el, totusi el a fost cel care ti a marturisit dar... daca s a culcat cu o colega de a ta! nu stiu ce sa ti zic este cu semnul intrebarii. da poti sa ceri sa faca testul de paternitate dar acolo sunt multe chestii la mijloc.sotul ei stie? bafta!

| madalinaaa89 a răspuns:

Hey, poate are dreptate sotul tau. O casnicie ar trebui sa se bazeze in primul rand pe incredere, nu cred ca sotul tau te-ar minti...adica probabil si-ar da seama ca daca te minte te vei desparti de el, si nu cred ca vrea sa-si piarda copii.
Acum, ca sa-ti raspund la intrebare concret: poti cere sa se faca un test de paternitate sau un test ADN.Costa in jur de 3000 RON.
Acum, partea nasoala e alta:legea spune ca pana la varsta de 2 ani a copilului nu ai voie sa contesti paternitate, deoarece se presupune ca acel copil este al familiei in care s-a nascut sad
Nu-ti ramane decat sa astepti sa faca acel copil 2 ani, deoarece pana atunci nu stiu daca poti rezolva ceva.
Imi pare sincer rau de situatia ta, si sper ca ti-am fost de ajutor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gindesti ca o femeie. Daca n-ai probleme sa-ti vina pe cap la ce le cauti singura?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ramona, tu nu suferi, ci te autosugestionezi ca poate/daca.

Iti faci singura rau, si mai uiti pe deasupra ca esti mama de 2 copii facuti din dragoste, cred, nu?! si atunci, de ce umbli dupa razbunare?! - inca nu ai nici o dovada ca ala mic e copilul lui! si apoi, uiti ca raul facut dinadins, se intoarce cu dobanda marita?! Daca faci ceva, si se afla ca e copil natural al alora, risti sa ai de-a face cu legea! - merita?!

Ei au facut-o pentru o placere de moment, nu ca "sa iti faca tie rau!", si nici ca sa faca un copil! - de ce ignori asta?! chiar te complaci in "a suferi", in loc sa te dedici cu toate resursele cresterii si educarii copiilor vostri?!

Nu iti dai seama ca risti sa periclitezi chiar relatia si casnicia ta?!

Crede-ma, putini barbati ar suporta faze de genul asta! - nu te juca cu focul! - du-te mai bine la biserica si roga-te pentru linistea sufletului si sa ti se dea gandul bun si salvator!

Mai e o vorba: capul face, capul trage!

PsihoSex

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga Ramona, crede-ma ca un barbat casatorit care mai merge si cu altele e un om slab; intrebarea este daca vrei sa ramai cu el si sa ai o relatie mincinoasa; sa nu-ti imaginezi ca daca te-a inselat o data un te vai mai insela inca o data doar daca se va pocai in fata lui Dumnezeu! asa ca ai grija! sau vrei sa ai o casnicie numai de fatada? nu este pacat? poate ca meriti un barbat serios care sa nu-ti distruga nervii!

| nadyuca a răspuns:

Testul de paternitate costa;] daca ea nu ridica pretentii de la sotul tau nu are rost sa-ti faci griji

| ramona_8487 a răspuns:

Am inteles si stiu ca testul ADN ar rezolva problema, dar fata asta sigur nu vrea sa-l facem pentru ca sotul ei nu stie nimic, si ea nici nu mai sta de vorba cu mine. Dar in cel mai rau caz ma razbun pe ea! stiti cum? i voi spune sotului ei sa stie si el ca asa o femeie aia merita!

| ramona_8487 a răspuns:

Eu nu concep ideea de a avea sotul meu un copil cu alta in timp ce a fost cu mine! ma intelegeti? asta ma framanta pe mine mult, si daca ei mi-au facut rau, eu de ce nu le pot face? O femeie ca aia asa merita, sa afle sotul ei ce panarama este! De ce sa sufar numai eu din cauza lor? poate gresesc dar voi nu stiti ce simt eu inca dupa un an!

| uByisss a răspuns:

Nu cauta ceea ce nu vrei sa afli, incearca sa uiti totul e de domeniul trecutului, traieste prezentul, ce mai conteaza acum, daca u esti cu el si sunteti o fam fericita.Presupun ca aveti 2 copii minunati, BUCURATE DE EI.Nu poti trai prezentul daca nu dai uitare trecutului. bucurate pentru ceea ce ai in momentu asta chiar daca cateodata ti se apare ca nu ai nmk...viata merge inainte...MULTA BAFTA

| nelu_1339 a răspuns:

Testul ADN al copilului colegei tale si al sotului tau rezolva tot misterul.