| Roselwa1417 a întrebat:

Am nevoie de un sfat! Nu vreau sa supar pe nimeni si de fiecare data cand sunt foarte sincera si imi dau interesul, trebuie sa existe un om care sa imi zica ca joc teatru sau sa imi bata obrazul! Ce inseamna asta?

Răspuns Câştigător
| pisoias a răspuns:

Inseamna ca nu prea mai exista sinceritate si oameni sinceri. Uneori adevarul doare mai mult decat o palma.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde ce le spui. Vorba Grettei, daca ai mintit in trecut, acum nu te mai crede nimeni. Ca baiatul care si-a batut joc de un sat intreg, strigand ca vine lupul. Si cand, intr-adevar a venit lupul, nu a mai sarit nimeni sa il ajute.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai mintit in trecut, acum oamenilor le este foarte greu sa iti mai dea crezare.
Ori, daca argumentele tale nu sunt reale sau credibile, nu poti sa-i convingi de sinceritate si atunci, ei nu te vor crede.

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

A premiat raspunsul care i-a convenit. Altii sunt de vină, nu ea. Penibil!

| Violleta2022 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu-i bai, va invata in viitor ca minciuna are picioare scurte si cand oamenii o vor ocolii, sau ii vor rade in fata, va intra in pamant de rusine.
Deja este afectata de faptul ca nu i se mai da atentie acum, sa vezi cum va fi cand va mai creste si o vor ocolii baietii...
Inca-i copil si probabil unul resfatat, care asculta doar ce-i convine, de parca nu ar fi vorba de ea, o alta caracteristica a mincinosilor.

| danay72 a răspuns:

Nu înseamnă nimic. Tu nu trebuie sa demonstrezi nimănui sinceritatea ta,ea se vede din acțiuni. Ești de apreciat ca ești sincera, puține persoane mai sunt asa. E bine sa spui ce ai în inima, de fapt, din plinătatea inimii vorbește gura. Poate ca totuși ar trebui sa fii mai reținută când vorbești cu anumite persoane, pentru ca nu la toți le place sa spui ce gândești. Dar continua sa fii sincera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna ca-ti pasa prea mult de parerile oamenilor care nu conteaza.

| AdelaElena88 a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa inveti sa fii asertiva.Din pacate oamneii nu suporta adevarul pentru ca toti stim ca adevarul doare.Insa daca stii cum sa vorbesti in asa fel incat sa nu arunci in el cu noroi si sa sa ii spui ce gandesti fara sa ranesti, atunci e minunat.http://www.armoniaconsult.ro/articole/Asertivitatea.pdf