| MariaTeodora2k19 a întrebat:

Am o întrebare.
Cum pot să-mi conving părinții să-mi ia un nou telefon?
Nu că aș fi genul acela de copil răsfățat care vrea cel mai nou telefon,dar vreau unul nou fiindcă cel vechi, are bateria care consumă foarte rapid.În plus, bateria se consumă rapid iar camera fotografiază neclar.(Lenovo a 2010-a)
Problema este și că părinții îmi spun de 6 luni "Așteaptă.Mai vedem!"(mama) sau "Pe vremea mea..."(tata) iar tata are Huawei P 10.La fel și zic "Dar trebuie să-i luăm și surorii tale" care are 8 ani...(am 12 ani jumate).
Nu-mi doresc cine știe ce la telefon.Doar să aibă memoria,bateria, camera și o husă drăguță.
Sfaturi? Va rog, ajutorlaughing

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pe mine m-ai convins daca erai copilul meu ti-as fi luat.
Ca si copil ar trebui sa te gandesti in primul rand daca situatia financiara permite acest lucru si poate ca da nu este un lucru absolut necesar acum.

| Yuoia a răspuns:

Tu ai 12 ani si esti treaz la ora asta? Poate de aia nu vor sa-ti ia alt telefon, ca sa nu pierzi noptile pe internet. Treci la culcare!

| Hristos a răspuns (pentru Yuoia):

Oare ce impresie ar avea mama ta daca ar afla ca ai cont aici?

| Yuoia a răspuns (pentru Hristos):

Mai degraba nevasta laughing rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe langa faptul ca 2 parinti tin o casa, cu munca, si pe tine si pe sora ta, mancare, caldura, internet, cablu, apa, gaz, haine, drumu pana la munca, asigurari, gunoi, poate au si vreo rata, etc, trebuie sa si mai puna bani de-oparte sa faca si economii,
Ca nu se stie nici o data cand unul din ei e dat afara de la munca, si unu singur nu poate tine casa.
Daca s-ar arunca la telefoane, si calculatoare, si televizoare si mai stiu eu, ajungi in curu gol pe strada happy
Daca aveau bani asa, sa nu aibe ce face cu ei, sunt convins ca iti lua.
Probabil au luat in calcul si asta, dar nu e momentul acum.
cand or sa gaseasca vreo oferta sau ceva, probabil ca iti vor lua.
Dar ca parinte, sa-ti vezi copilu cu ochii in telefon toata ziua si sa nu te bage in seama, si sa se uite pe internet la toate prostiile, nu cred ca e o prioritate. happy

| Gabriel_Ianis_2000 a răspuns:

Hai sa iti spun cum a fost la mine.M-am rugat extrem de mult la un telefon pe care mi-l doream extrem de mult si i-am spus ce telefon nu vreau in niciun caz.Si ghici, pe acela pe care i-am spus ca nu il vreau de nici o culoare l-am primit.Iti dai seama ca m-au apucat toti piticii si i-am facut mare scandal.(tot eu am mancat bataia) laughing)
Daca doresti un telefon cam 800-900 de lei strange bani si cand ai o parte mai mare din suma telefonului roaga-i pe parinti sa puna cealalta parte de exemplu.Ai 500 si sa mai puna 200 sau 300.