| aLeks_4722 a întrebat:

acum trec in clasa a 8-a, nici nu vreau sa ma gandesc sa mai stau inca un an in scoala asta sad Poate va intrebati de ce. pai in primul rand, am colegi ratati. Nu imi vine sa cred, un copil de 5 ani are mai multa minte ca ei. Nu ma inteleg deloc cu ei, au niste glume de copii mici, nu se pot maturiza, poate mai trebuie sa creasca, dar nu stiu, nici chiar atat de imaturi, si eu fac glume, dar ei sunt prea de tot. Rad, glumesc, nu sunt tocilar, dar nu ma inteleg cu ei, rad de mine, ca mi-au pus o porecla ciudata, si de cand ii stiu rad de porecla mea, nu mai suport, am si profesori ratati, care dau note proaste ca asa vor. Din cauza colegilor nici nu mai pot invata, ma influenteaza spre mai rau, si eu care invatam bine, desi nu eram tocilar. Cum sa fac sa rezolv problemele cu ei si sa fac in asa fel incat sa treaca anul mai repede? dau funda pentru cel mai bun raspuns sad

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crede-ma, stiu exact prin ce treci cu colegii tai. Si eu am trecut tot clasa a 8 a si innebunesc la scoala din cauza colegilor.
Sfatul meu este sa nu le dai atentie. Probabil te invidieaza si de aceea rad de tine ca tu sa nu iti dai seama ca lor le e ciuda. Normal, cand un copil e mai bun la invatatura, ceilalti mai ``slabi`` vor sa il ``traga in jos`` pentru a fi la aceeasi treapta cu ei.
Eu zic sa te apuci serios de carte si sa devii cel mai bun din clasa ca sa moara de invidie ceilalti devil. Nu ii mai baga in seama, lasa sa faca glume proaste zicandu-le ``Macar la asta va pricepeti si voi cat de cat``. Si ce daca rad de tine? Lasa-i sa rada thinking ca ei isi dau seama ca nu vor ajunge ca tine si, de invidie, fac glume proaste ca sa se afle in treaba si sa capteze atentia. Iar cu profesorii, e simplu sa ajungi la inima lorhee hee. Fii un elev model: invata bine, fii activ la ore, nu vorbi urat cu ceilalti... Crede-ma! Eu in clasa a 7 a am fost noua si aproape toti faceau glume proaste pe seama mea dar am devenit cea mai buna din clasa, toti profesorii sunt de partea mea iar ceilalti se dau cap in cap de invidie laughing. Lasa-i sa vorbeasca, lasa-i sa rada...problemele cu ei nu se vor rezolva pana nu se vor maturiza. Arata tu ca esti mai matur decat ceilalti si nu asculti la vorbele lor de 2 bani. Cand ai colegi groaznici, o zi ti se pare o luna cu eistraight face. Dar daca nu ii bagi in seama, uiti de ei.happy
Vorba lui Einstein: 2 lucuri sunt infinite pe lume: Universul si Prostia omeneasca dar de Univers nu sunt sigur ca e infinit big grin. Adica prostia omeneasca e fara limite.big grin

Sper ca te-am ajutat! happy

Bye! big grin wave

4 răspunsuri:
| ladygaga a răspuns:

La fel sunt si eu la scoala.

Eu sunt o fata cuminte, invat bine, n fac probleme, nu injur, nu zic prostii,
pe cand fetele mai "populare" din clasa se cred superioare celoralti, cand ele nu sunt nimic.
Si mereu isi bat joc de mine, mi-au zis ca sunt cea mai proasta fiinta.,
Eu pur si simplu nu le suport. Dar nu le zic nimic sa le jignesc sau asa.Probabil din invidie fac asta.Pt ca sunt mai buna la invatatura.

Asa cred ca e si la tine.Eu zic sa-i igonori, ca asa fac si eu. Pur si simplu nu imi pasa ce cred ceilalti despre mine.Prea putin ma intereseaza. Sa zica ce`or vrea ca eu imi vad de treaba mea.

Sper ca te-am ajutat in vre`un fel. big grin

| TąNyą a răspuns:

Nu-i mai băga în seamă. Prin asta am trecut şi eu erau de groază şi în ultimu an pur şi simplu nu i-am băgat în seamă la ore eram atentă în ciuda glumelor lor, dar am reuşit şi acasă învăţam ce n-am reţinut în clasă.

FantaSZy.

| aqswdefrgthyjukilo a răspuns:

Pe mine ma fac emo chiar daca asc rock, deci...ma simt ca voi : astia de la mine din clasa se bat, nu invata, isi bat joc de profesori si se mai intreaba de ce nu stau cu ei si nu vb pe mess cu ei...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine este sa ii icnori este cel mai bine sa lasi prosti sa vb.