| nooneishereboo a întrebat:

Ce părere aveți despre oamenii străini care se holbează la voi insistent sau șocați, de parcă nu au mai văzut un om sau parcă ai aterizat de pe o altă planetă?
Toată viața mea, de când mă știu, mereu mi s-a întâmplat acest lucru.
Nu pot să mă duc liniștită pe stradă ca orice om fără să văd cu coada ochiului cum alții stau și se holbează la mine fără motiv.
Nu e ca și cum ar fi ceva greșit cu mine și asta mă intrigă și mai mult.
Eu sunt genul de persoană care urăște atenția, mereu când mi-am dorit ca ceva care urăsc, să nu se întâmple, se întâmpla.
Când eram împreună cu alte persoane și vedeau privirile insistente la adresa mea și uneori și a lor, îmi spuneau că se uită de proști ce sunt, că atâta știu și ei, ori că sunt frumoasă.
Dar de cele mai multe ori mi-au spus că se uită la mine fiindcă nu sunt de-a lor.
Chestia e că m-am mutat de un an și ceva într-un nou oraș (foarte mic) și e enervant că de atunci încă nu s-au obișnuit cu prezența mea.
Chiar sunt curioasă care este opinia voastră față de acest comportament.

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate ai buci in conditii si craci, au fantezii sexuale femeile nu se uita la tine doar babele daca e

| Violleta2022 a răspuns:

Este perfect normal acnd mergi pe strada sa te uiti pe unde calci sau pe langa cine treci. dar asta nu inseaman ca se uita insistent la tine, ci fara importanta.
Ideea este ca tu ii creezi aceata importanta, crezand ca esti atat de diferita, incat sa obsedezi oamenii sa se uite la tine, ceea ce-i eronat, in realitate.
Inteeg ca-i posibil unul sau doi sa te priveasca mai insistent, dar toata lumea?
Asta ma duce cu gandul ca esti tu cea ciudata, care probabil merge furisat, sau intr-un anume fel, atragand atentia celorlalti, prin comportamentul ciudat.

| nooneishereboo explică (pentru Violleta2022):

Tocmai ce am spus mai sus că nu mi se pare mie, și au văzut și alți oameni aceste priviri la adresa mea (prieteni, cunoștințe etc.) Și în primul rând ce te face să crezi că mă cred eu diferită?! Am spus că detest acest comportament, n-am nevoie de atenția nimănui.
Eu cred că ești genul de persoană care judecă și când a-i o idee/opinie fixată în cap nu ți-o mai poate schimba nimeni.
Dragă, eu zic să îți rezolvi frustrările și problemele din viața ta și apoi să revii aici.
Să ai o zi frumoasă.

| Violleta2022 a răspuns (pentru nooneishereboo):

Fetita, eu nu am frustrari fiindca nu am de ce, tu le ai si nu realizezi asta si asta-i grav, fiindca acest topic este deschis de tine, tocmai din cauza unei frustrari care te macina.
Comportamnetul tau neadecvat atrage privirile altora. Cand tu te uiti insistent evident ca si altii se uita insistent.
Cand te imbraci ciudat sau iti pui make up strident sau vulgar, iarasi atargi atentia.
Ceva in comportamentul, atitudinea sau îmbrăcămintea ta, atrag atentia.
Vrei sa fii nebagata in seama, imbraca-te simplu, evita machiajul, nu mai purta haine strambte sau sexi si nu te va mai baga nimeni in seama.

| nooneishereboo explică (pentru Violleta2022):

Nu are rost să te m-ai bag în seamă, îmi scade Iq.
M-ai bine du-te la categoria dragoste și sex, unde ți-e locul. Dacă înțelegi ce vreau să zic happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru nooneishereboo):

Imi pare rau sa-ti comunic, dar nu are ce sa-ti scada, de acolo de unde nu ai happy

| Emma30555 a răspuns:

Ignora i pur și simplu.

| gemeni6226 a răspuns:

Eu de la varsta de 16 ani mereu patesc asa, dar m-am obisnuit si la varsta mea chiar imi pare bine ca mai atrag privirile happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă te holbezi și tu după la ei pentru că detești să se uite lumea la tine, după, lumea o să se uite și mai mult. happy
Foarte frumoasă nu cred că ești, nu cred că ăsta e motivul, că dacă nu, ai fi știut lucrul ăsta.
Dacă nu mai ai alte de adăugat, de aia se uită toți așa la tine, bine, mulți probabil sunt și retardați, dar, ăsta e răspunsul la întrebare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ai anxietate sau fata de proasta de la anxietate
Da sunt și ei prostii că fac așa că știi că îți displace că o intimidare. Poate vine ciuma bubonica și scapi de ei

| nooneishereboo explică (pentru anonim_4396):

Nu este anxietate. Cei care mă cunosc știu cine sunt și au observat și ei ca se uita la mine ciudat fără motiv

| anonim_4396 a răspuns (pentru nooneishereboo):

Exact asta o pățesc și eu laughing) nu știu ce s cu oamenii ăștia din ziua de azi. poate ești foarte frumoasă și de asta sau poate Teo bârfit cineva și de la alții au auzit și ei de regula din cauza bârfelor se întâmplă. ai hateri, lăsai sa se uite cu uitatul vor rămâne.așa s multi romani au iq format din 2 cifre.și eu m-am dus pe dincolo și nici unu nu se uită așa. primate neanderthaliene nu ai ce sa le faci

| nooneishereboo explică (pentru anonim_4396):

????

| anonim_4396 a răspuns (pentru nooneishereboo):

?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și mie mi se întâmplă. Dar mie mi se întâmpla când eram prea grasă sau când slăbeam iar lumea se uita pentru că mă știau grasă și erau surprinși de scăderea în greutate. Se mai întâmpla și așa pur și simplu, fără un motiv anume. Acest lucru este îndradevăr deranjat și denotă și lipsă de educație din partea celor care se uită așa, după cum scrie și în Codul Bunelor Maniere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Românii și codul bunelor maniere laughing

| helloitsme15 a răspuns:

Asa e firea românului. Crezi ca daca te duci in alta tara e la fel, nu! Acolo oamenii sunt mai deschisi la minte si isi vad de treaba lor. Spre ex in Italia eu cred ca oamenii sunt obișnuiți să vadă călători, vizitatori din toate colțurile lumii, cu comportamente mai diferite, aspect diferit. La noi cine sa vina? Stai linistită că cam asa e pe la noi. O sa stea sa te analizeze până în măduva oaselor. Suntem si o fire mai răutăcioasă, unii. Trebuie să nu le dai importanta si sa nu te simti jenată. Cu siguranta nu esti singura persoana care o analizeaza

| nooneishereboo explică (pentru helloitsme15):

Da, așa este ai dreptate.
Am fost și prin străinătate și absolut nimeni nu se holba în halul acesta la mine.
Și da, sunt conștientă ca nu sunt singura care sunt privită în felul acesta.
Eu am vrut doar să subliniez că detest acest comportament.