| anonim_4396 a întrebat:

Am o nepoata (fetita fratelui meu) care traieste cu parintii mei deoarece tatal ei este plecat din tara si nu poate avea grija de ea (nu mai este cu mama ei) si in plus lucreaza mult.Conditiile in care traieste fetita nu sunt tocmai adecvate pentru cresterea ei(are doar 6 ani). Intrebarea mea este:Exista vreo cale legala prin care as putea lua eu fetita la mine fara ca tatal ei sa se poata opuna? Ms anticipat si astept raspunsurile voastre.

4 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Nu te lamureste nimeni pentru ca nici tu nu lamuresti si nu spui clar ce doresti pina la urma.Par exemple eu, cred ca nu urmaresti decit banii fratelui.Ai spus deja ce ma interesa in directia asta "lucreaza mult si mai e plecat si afara". Care nu poate patrunde nu-si da seama ca asta este singurul substrat al interesului tau si-ti inghite substratul interesului umanitar care ar fi fost valabil intr-adevar daca fratele nu se tinea de munca, era un vai de el.Asadar lasa fetita acolo pentru ca interesul tau nu o poate ajuta.Nu poate sa ajute decit propria-ti persoana.O noapte placuta.

| William a răspuns:

Vorbeste cu un avocat, de unde sa stim noi legile?

| mixxjim a răspuns:

Daca nu te lamureste nimeni aici, pentru ca majoritatea membrilor sunt foarte tineri, da cautare pe google "consultanta juridica gratuita online" si ai sa gasesti mai multe site-uri unde poti pune intrebarea si iti raspund gratuit chiar avocati. succes!

| NemNUZ a răspuns:

Du-te la cineva specializat nu intreba pe internet lucruri importante, o sa iti explice acolo dar iti spun de pe acum o sa fie greu doar cu argumentele astea pe cale le-ai scris