| SassyAgel a întrebat:

Am o nevoie urgenta de un sfat.
Am o prietena pe care o cunosc de 3 ani, ultimele 2 veri petrecandu-le impreuna zi de zi, Eram nedespartite.Ne placeau acelesi lucruri, eram acelasi gen de persoana.
Faza e ca ea e mai mica cu 3 ani, ea are 11 si eu am 14, dar pentru mine nu conta daca eram 'gemene'. Era si putin mai plinuta.De cateva luni a inceput sa tina regim si a slabit foarte mult.
De cand a inceput scoala numai eu o sunam din 2 in 2 saptamani sa vad ce mai face.(daca am vazut ca ea nu m-a sunat nici o data, am zis sa nu ma mai complic)...am lasat-o.Cateodata pe langa acele intrebari 'obisnuite' de 'ce mai faci ' o mai intrebam daca poate sa iasa afara.( asta era vineri sau sambata) Intotdeauna raspunsul a fost : OK! Mai vorbim! Te sun eu maine. - Si nu ma mai suna.
Am mai patit faze ca veneam de la scoala si ea se ascundea (tocmai ce isi cauta cheia ca sa intre in bloc)-intorcandu-mi spatele.
Cand tatal meu si-a sarbatorit ziua de nastere, a venit si ea pentru ca perintii nostri sunt foarte buni prieteni. Dar prietena mea isi cam dadea ochii peste cap (-nu era asa).
Chestia importanta:
Acum cateva zile a fost ziua mea de nastere si nu am primit nici un semn de la ea. Prima data m-am gandit ca vroia sa imi faca o surpriza, sa cred ca ea a uitat si dupa sa ma sune.Dar chiar uitase de ziua mea... Dupa 2 zile m-a sunat si am avut convorbirea urmatoare:
-Da? (eu)
-Te-am sunat saimi cer scuze si sa iti spun la multi ani.
-Multumesc. (mi-am facut vocea suparata)
-Mai bine mai tarziu decat niciodata.
-Da, asa e. ( eu in gandul meu: da, dar era mai bine la timp)
si aici am stat vreo 5 secunde fara ca nimeni sa nu spuna nimic-pentru ca eu ma asteptam sa nu fie doar niste scuze banale- si din cate mi se pare, cred ca vorbea putin prefacut, parca a pus-o cineva sa ma sune si nu ii convenea..ma rog
-Ok atunci, pa! (a zis ea)
-Pa!
Acum va rog, ajutati-ma! Ce sa fac? Sa mai vorbesc cu ea? Pentru ca, intr-un fel, m-am saturat de fazele astea. Poate s-a 'domnisorit' si are si-a facut prieteni noi.
Oricum, va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi toata chestia asta. happy

16 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Prefăcută şi fiţoasă. Acestea sunt cuvintele mele care o descrie.
Las-o singură, o lună - două, nu o mai suna sau vorbi cu ea. Să vadă şi ea acea indiferență ucigătoare, să se simtă singură. Să-şi dea seama că are nevoie de tine.
Are 11 ani, la vârsta asta "copilașii" se schimbă. Se dau mari interesanți; fetele devin niște piţi, iar băieții niște șmecheri.
Dacă vezi că nu se schimbă, ai pierdut-o, şi nu mai are rost să-ţi pierzi timpul cu ea.

| SassyAgel explică (pentru positivity):

Da..asa am sa fac; faza e ca ea nu era asa-lucrul asta ma mira sad

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu-i mai face sila, las-o.

| dianaandra1467 a răspuns:

Ce frumos! Puține fete de vârsta de 14 ani mai acceptă prietene micuțe. Multe din ziua de azi nu mai bagă în seamă "copii„. sad Și eu sunt de vârsta ei, mă rog, cu un an mai mare dar știu prin ce trece. Sigur în ultimele vremuri a observat că n-o bagi în seamă! Mereu cel mic aetaptă ca cel mare să-i vorbească. Deoarece, multe fete/băieți de 11 ani nu spun nimic celor mari deoarece le este frică să nu pățească ceva. Deci tu s-o bagi în seamă! Te pup.
SUCCES

| SassyAgel explică (pentru dianaandra1467):

Multumesc de raspuns, dar vezi tu, noi doua eram ca 2 surori.Si eu am facut tot posibilul sa tinem legatura si in perioada scolii.Dar, de fiecare data cand o sunam, ma simteam de parca o plictiseam, pentru ca atitudinea ei de la telefon mi-a lasat intotdeauna impresia asta.Ai dreptate, dar din ce ai spus tu, nu e cazul meu.

| SassyAgel explică (pentru dianaandra1467):

Si nu e timida fata de mine la modul ca eu 'sunt mai mare'

| dianaandra1467 a răspuns (pentru SassyAgel):

Sincer, a pățit ceva. Trebuie să afli ce.

| aLex22andra a răspuns:

Deși nu este o diferența mare de varsta intre voi este totuși o diferența care ar trebui sa nu conteaze in cadrul unei relații de prietenie, dar poate ca aceasta diferența de varsta plus alte lucruri si-au spus cuvântul in sensul ca ea s-a cam distantat de tine, poate ca ea își dorește prieteni mai de varsta ei cam la 11ani așa deodată cu ea poate si-a găsit un anturaj care a schimbat-o, nu putem ști cu exactitate care este cauza pentru care ea se poarta așa!
Dar un lucru este sigur după cum spui ca se poarta nu-ți mai este prietena sau nu mai vrea sa-ți fie.
Dar este complicat sa ne dam seama ce are de fapt, o soluție ar putea fi sa încerci sa vorbești cu ea despre problema asta, poate vei afla mai multe si vei ști o treaba asta daca dorești, încearcă comunicarea in primul rând asta si daca este disponibilă, daca o sa ajungi la concluzia ca ea nu mai dorește sa fiti prietene din diverse motive atunci asta este, privirea înainte si mergi mai departe!winking
Discutand cu ea despre asta vei putea afla si daca nu cumva ea este suparata pe tine, deci concluzia după cum se poarta este clar ca nu prea te mai vrea prin preajma ei, iar pentru asta ai putea la fel de bine sa nu mai vorbești cu ea.
Mult succes!
Sper sa fie bine.
Daca nu asta e capul sus si atât!happy
Te-am pupat!

| danielcoman32 a răspuns:

Prietena ta este timida,tu ar trebui sa detii controlul,intelegi? nu astepta sa vina de la ea,ei ii e frica sa nu te supere, sau sa te deranjeze, asta e tot! invat-o, nu o certa! cei mari te cearta, sau te invata?

| rock231girl a răspuns:

Eu cred ca cel mai bine ar fi sa te duci direct la ea si sa o intrebi ce se intampla cu ea.Nu o lasa sa ocoleasca raspunsul si reamintestei de toat momentele frumoase pe care le-ati petrecut impreuna si de faptul ca tie poate sa iti spuna orice.

| IngericaLuv a răspuns:

Hello! Draga mea, ea nu iti este prietena adevarata, se poarta de parca ar obliga-o cineva sa vorbeasca cu tine.Cred ca este invidioasa pe tine, cam asa ceva.Eu zic sa nu-i mai acorzi atentie prea mare daca se poarta chiar atat de urat, vorbesti cu ea doar daca te baga ea prima in seama.

Eu sunt sigura ca tu i-ai fost prietena adevarata, dar nu ai avut cu cine, deci las-o pe ea sa te bage prima in seama, arata-i ca nu-ti pasa!

Mult succes! Pupic:*

| Ancutsa17 a răspuns:

Hey!`.happy
Paaithinking e destul de urat ceea ce face ea.Ar trebui sa vorbesti cu ea deschis, indiferent ca ii convine sau nu si sa o intrebi ce s-a intamplat cu ea.
Probabil ai dreptate, a crescut si crede ca nu mai are nevoie de tine.Ar fi bine sa nu o mai suni, va avea impresia ca esti o pacoste.Asteapta sa vezi cum reactioneaza la ignoranta ta si asa o sa iti dai seama daca mai merita sau nu efortul. Daca dupa cateva LUNI se hotaraste sa iti vorbeasca..eu cred ca nu mai are rost sa ii fi aproape.

Cum am zis, cel mai bine e sa o faci sa vorbeasca cu tinesad.

Bafta multa si sper ca te.am ajutat, sa ne anunti si pe noi cum ai rezolvat>big grin

| SassyAgel explică (pentru Ancutsa17):

Am incercat sa vorbesc mai demult cu ea, poate am suparat-o cu ceva sau..nu stiu- iar raspunsul a fost :' Doamne, tu? NUU.da' cu ce sa ma superi? '. Pai si atunci ce sa ii mai spun? daca o iau direct si ii spun in fata ce ma deranjeaza sigur o sa se supere pe mine sau o sa fuga plangand sad

| Ancutsa17 a răspuns (pentru SassyAgel):

Incearca sa porti o discutie serioasa cu ea, altfel nu vei reusi sa faci nimic!sad

| ciulama a răspuns:

Nu o mai intereseaza persoana ta! sfatul meu e sa o lasi in pace si sa-ti continui vita fara ea! Fite in capul ei. Las-o ca isi revine ea.

| Denydenydenydenydenypapusapapusapapusapapusapapusa a răspuns:

Buna! Am citit toata povestea.....si te sfatuiesc sa o intrebi pe prietena ta ce se intampla? Sa va gasiti o zi in care sa vorbiti. Poate prienena ta are o problema.Am avut si eu o intamplare de genu.