| anonim_4396 a întrebat:

am o problema cu ai mei.De fapt ei doi au o problema. Duminica s-au certat... iar de atunci nu-si mai vorbesc. Duminica s-au cam jignit reciproc, iar acum vreo 10 minute au inceput iar sa se certe.
Ma rog,'miezul' certei a fost o prietena de-a mamei, pe care tata nu o suporta, iar tata a inceput sa faca scene, adica sa loveasca o pisica in fata prietenei mamei(da, ea e o ciudata mare iubitoare de pisici. ____.), apoi dupa ce a plecat acea prietena, au inceput sa se certe >>.. Si chiar nu-mi place sa-i vad ori jignindu-se ori sa nu-si vorbeasca... E aiurea sa-mi ceara mama sa schimb becul. _____.(avand in vedere ca sunt fata), in loc sa-i zica tatei...
Nu a mai fost demult o cearta din aceasta in familie.Acum mama ii spune tatei ca pentru ea, el nu mai exista crying(( Ma doare sa o aud vorbind asa, avand in vedere ca acum cateva luni au facut nunta de argint(adica au implinit 25 de ani de casatorie). Pana acum, am fost o familie destul de unita(exceptand partile in care mai imi faceau mie unele observatii.stiti voi, cum fac parintii de obicei), deci nu cred ca se va ajunge in cadrul divortului, dar totusi, ce sa fac? Eu nu cred ca-si dau seama ca eu sufar.

7 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Lasa-i dreaku ca e treaba lor. Daca intervii se vor folosi amindoi sa te atraga care mai de care de partea lui si sa te foloseasca.Bagati piciorul caci indiferent de rezultat au sa aiba exact aceeasi calitate si responsabilitati fata de tine.Din spusele tale cam intuiesc care-i adevarul dar nu ti-l pot spune pentru ca nu vreau sa te implici cu nimic.Ai scoala, ai viata ta si singurul meu sfat este sa te ocupi in mod special de ele.

| KyraW a răspuns:

Mama si tata sa-u certat toata copilaria, eram prea mica sa constientizez, dar daca s-ar mai repeta acum cu oricare din cele 2 familii ale mele as face o mare scena (aici depinde cui te aderezi:ei,lui,sau amandurora).As spune:"Voi nu realizati ca-mi faceti rau prin cearta voastra? Daca voi spuneti ca nu va iubiti,macar iubiti-ma pe mine,si impacati-va,caci e o mare prstie toata aceasta cearta"(Foloseste Mami, tati, nu mama/tata pentru ca practic "joci" rolul unui copil suferind)

| AlexutzaSiNimik a răspuns:

Ar trebui sa le spui acum ca tu suferi! Ca pentru tine e foarte greu! In aceste momente cred ca si plangi! Atunci cred ca isi vor da seama! Succes!

| fantastica a răspuns:

Ai o problema destul de serioasa. Poate ca ar fi mai bine sa incerci sa vorbesti cu ei, dar fii atenta la cuvintele pe care le spui. In cazul in care nu-ti reuseste nimic sau tie frica sa incerci sa discuti cu ei, inti propun sa incerci sa-i impaci. De exemplu : propunele sa mergeti toata familia intr-o excursie sau la un film, la teatru, ai putea sa incerci sa pregatesti pentru ei o cina romantica. O metoda ar mai fi sa cauti pe internet sau la biblioteca diferite articole desfre viata de familie, niste articole in care sa se vorbeasca despre cit de bine este ca fiecare dintre noi sa aiba o familie unita. Aceste articole le unesti si creezi un fel de gazeta de perete, le spui de exemlu : ca o prietena tea rugat sa faci asta, iar tu vrei sa vezi ce parere au parintii tai, sau inventezi altceva, dar ca sa-i faci sa citeasca impreuna. Eu iti propun aceste idei, deoarece parintii mei tot se cearta deseori si la fel nu vorbesc cu zilele, ba chiar cu saptaminine, odata au vrut sa si divorteze, dar eu mereu gasesc diferite modalitati de-ai impaca si apoi traim mai depar te de parca nu s-a intamplat nimic.

| Dเlє๓คTค a răspuns:

Stiu ca e foarte dureros pentru tine, dar sa stii ceva TOATE familiile se cearta si nu isi dau seama cat sufera copii. Eu ti-as sugera sa faceti un consiliu de familie unde sa le explici suferita ta si sigur se vor impaca gandindu-se la tine, deoarece sunt extrem de sigura ca ei te iubesc foarte mult!

| soraGrime a răspuns:

Dar e faza ca eu nu vreau sa se "impace" doar pentru mine...pentru ca stiu ca in adancul sufletului lor inca vor uri.

| Alessia21 a răspuns:

Normal ca ei nu isi dau seama ca tu suferi.trebuie sa le spui, altfel nu au de unde sa stie.toate familiile au probleme, si oamenii spun multe la nervi.sunt sigura ca totul se va rezolva