| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema foarte mare. Cineva mi-a spart contul de Facebook. Stiu ca trèbuie sa ma duc la poliție, dar există câteva probleme. 1. Eu le-am barfit cu prietena mea, 2. Nu am dovezi clare ca ele au fost. Deci intrebarile mele sunt: 1. Pot sa ma duc la poliție și sa zic ca mi-a spart cineva contul si ca am o suspiciune in privinta faptasilor? 2.In caz ca vom ajunge la politie pot fi acuzată si eu de ceva? De ex. hărțuire sau jignire? Va rog sa ma ajutati! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Cineva ti-a facut-o, cunoscand ca, daca il reclami, atunci te auto-invinovatesti.
Daca il poti inca accesa c, atunci schimba-ti parola + sterge dispozitivele nedorite din lista celor admisi la cont, dupa care iesi din cont pe TOATE dispozitivele tale! Dupa iesire poti intra si poti sterge tot ce nu mai doresti sa fie vizibil.

Daca nu mai poti accesa contul, atunci abandoneaza-ti acel cont si deschide-ti altul.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Schimba parola, daca folosesti de pe telefon Facebook care ti-a fosts part instaleaza un antivirus si fa o scanare pe telefon.
daca de pe laptop/pc ti-a fost spart contul foloseste un antivirus bun + un antimalware sau apeleaza la cineva care se pricepe sa dezinfecteze, deviruseze sau poti deschide un topic aici pe TPU la o sectiune dedicata si te ajutam noi! este mult de scris ca sa faci o devirusare ca la carte, dar te pot ajuta.

| Ineys a răspuns:

Nu cred ca politia se ocupa de conturi sparte. Contul ti-a fost "ghicit" nu spart.

| Simpatic a răspuns (pentru Ineys):

Sustras mai bine zis, adica i-a fost plantat un malware prin intermediul careia i-a vazut parolawinking

| AnatoliyMikhailov a răspuns:

1. Nu ai dovezi, nu poti fi crezuta ca, contul ti-a fost spart.
2. Da-le ticket la cei de pe Facebook si spune-le despre chestia asta