| Delia92murc a întrebat:

Am o problema sentimentala. Eu si iubitul meu ne-am despartit dupa 6 ani. Mi-a spus ca nu mai stie ce simte si ne-am despartit. A renuntat foarte usor, asa mi se pare. La 2 saptamani dupa ce ne-am despartit, l-am vazut cu o alta fata in masina, o fata ce l-a sfatuit cat noi ne certam. Si acum nu mai suntem impreuna. Problema este ca mereu ma gandesc la el, inca plang desi ne-am despartit de o luna. Sunt foarte multe amintiri in toti astia 6 ani si nu am mai vorbit deloc. Nu stiu daca mai avem sanse sa ne impacam, cert este ca ma doare inca foarte tare. Nu fac altceva decat sa plang dupa el si de dorul lui. Cum pot sa imi revin mai repede? Cum pot sa ma vindec de el? Nu stiu daca o sa mai iubesc pe altcineva cum il iubesc pe el. Este omul langa care am fost tot timpul, desi nu imi arata mereu ce simte. sad

Răspuns Câştigător
| eMeR a răspuns:

Sunt foarte mari sanse, ca el deja a fost impreuna cu fata asta, si nu doar ca ea sa-l sfatuieasca. Chiar de asta a renuntat asa usor la tine, pentru ca a stiut ca deja are pe altcineva. Stiu ce simti, si nu vreau sa te mint, o vei mai simti mult timp, si te vei gandi inca mult la el, dar crede-ma, daca nu a luptat pentru tine, nu el este pe care-l astepti. Tu ai spus-o, "Nu imi arata mereu ce simte"
Cand doi oameni se iubesc cu adevarat nu prea sunt complicatii, ci totul merge ca pe roate. Ocupa-te de tine, evolueaza, invata, sparge-ti limitele, gaseste-ti visele cele mai frumoase si atunci vei "atrage" barbatul care este intr-adevar pentru tine. Trebuie sa te decizi ce vrei? O relatie plina cu drama? Sau o relatie armonioasa. Daca vrei o relatie armonioasa, nu-l astepta inapoi, lasa-l sa plece. Doreste-i sa fie fericit, ca si tu sa0ti gasesti fericireahappy. Se spune ca nu putem fi fericiti in cuplu pana nu suntem fericiti deja singuri. Iti doresc sa-ti gasesti fericirea ^_^

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Te gandesti ce persoana ingrozitoare e cand da cu piciorul unei relatii de 6 ani pentru o ametita din asta. Serios, meriti mai mult de atat. Zi mersi ca n-a facut faza asta dupa ce faceati si acte, aveati si copii si tot, asa macar n-ai niciun regret, stii de ce bou ai scapat.

| Freya1 a răspuns:

Am avut o relatie de 8 ani si crede-ma aia nu era o simpla confidenta.
Sentimentele lui s-au risipit in timp iar o data cu venirea acelei fete iau trecut de tot.Nu prea poti sa stai cu un om 6 ani in care totul a fost normal si sa te desparti brusc ca nu mai sti ce vrei.Nu stiu de ce iai permis acea apopiere cu fata respectiva inca de cand aveati voi o relatie si de ce nu ti sa confesat tie daca tot l-ai iubit atat de mult.Tot ce iti ramane de facut e ori sa vorbesti cu el si sa ramaneti prieteni (daca nu accepta clar e cu aia) si incet sa treceti peste ori iti gasesti pe cineva cu care sa mai pierzi timpul sa te distrezi sa iesi...

| NLS a răspuns:

E plin universul de oameni care se despart, care renunta prea usor. Orbiti de vanitate cred ca au gasit altceva mai bun, insa de cele mai multe ori, tot ei se dau cu capul de pereti in mai putin de 6 luni.
Cunosc personal cativa.
Desigur ca nu e usor sa uiti pe cineva, insa o persoana care iti intoarce spatele in felul asta miselesc, nu merita nici sa fie scuipat.
Din experienta iti spun ca timpul vindeca tot. Va fi greu primele 6-8 luni (in cazul meu a fost aproape un an, dar eu sunt f sentimental).
Am ajuns sa slabesc 15 kg, nu mai puteam sa mananc, m-am ales cu gastrita si am ajuns si la urgente... de 2 ori.
Dar pana la urma am inteles ca nu meritam sa plang dupa persoana ce mi-a dat cu piciorul.
Am ramas chiar si amici o vreme, si asta a indulcit oarecum despartirea, pentru ca imi faceam scenarii in care o voi recuceri, mai ales daca are norocul sa dea peste tampiti.
Iubirea e o notiune relativa si nu are sens daca nu e reciproca.
In loc sa plangi dupa cineva care nu te merita, mai bine cauti persoana care sa te faca sa zambesti din nou. Nu o vei gasi atunci cand o cauti cu indarjire, dar de obicei va aparea cand te astepti mai putin.

Si in plus, DACA fericirea noastra depinde de o anumita persoana, si pierzand-o, ne inecam in nepasare, melancolie si ne izolam de orice activitate ce ne-ar reda fericirea, ne meritam soarta.

Răspuns utilizator avertizat
| AwGenetix a răspuns:

De ce neaparat credeti ca cei care se despart, doar cred ca au gasit. si ca in realitate nu au gasit ceva mai bun, si ca vor regreta. poate cu adevarat a gasit ceva mai bun.

de ce se considera ca vi s-a dat cu piciorul? de ce intrati intr-o relatie cu capul inainte si nu dozati ceea ce credeti? de ce nu se accepta ideea ca fiecare cauta ce este mai bine pentru el? nici macar nu exista ca aia e mai buna sau aia e mai rea. important este ce simte EL/EA in prezenta LUI/EI.

asta e viata. te nasti, dar de ce ramai dezamagit cand mori? stiai ca vei muri din primii ani de viata. e adevarat ca Omul invata precum un animal retardat. are nevoie de vreo 12 ani sa inteleaga ce e viata, in timp ce un animal simplu se descurca singur in mai putin de 1 an. asta era o paranteza, dar chiar si faptul ca va doare ca va despartiti de o persoana, denota cat suntem noi ca specie de handicapati.

sunt comvins ca sunt privit ciudat, de catre majoritatea celor ce citesc. imi pare rau dar nu-mi pasa. nu am facut eu viata, asa este ea. si veti afla si voi asta.

| alin131 a răspuns:

Mai, nu e usor sa te desparti de cineva mai ales dupa atatia ani. Da, ai sentimente pentru el pentru ca pentru tine el reprezenta si inca mai reprezinta jumatatea ta. Exista si situatii mai urate cand oameni casatoriti si cu copii mici se despart si trebuie sa imparta custodia la copii. Acolo sunt alte persoane traumatizate in plus. Daca il iubesti mult sa stii ca ce face el acum poate fi o *aventura* de moment cu acea fata si poate se intoarce la tine.

Roaga-te pentru el sa fie sanatos si fericit si daca va este dat sa fiti impreuna si ai putea sa il ierti Dumnezeu il va aduce la tine. Dar daca alta este soarta ta de la Dumnezeu, nu ai ce sa faci, poate ca acum plangi si in viitor o sa ai un sot iubitor si care o sa te faca fericita si o sa ai copii frumosi si sanatosi. Nu sti niciodata, nici eu nu stiu ce sa iti spun, doar ca daca te rogi pentru el sa fie sanatos si sa il ocroteasca Dumnezeu de tot ce este rau ii faci un bine.

Fata asta cu care este el acum poate sa fie soarta lui sau nu, sa nu te apuci sa mergi la ghicitoare in cafea sau mai stiu eu ce ca sa vezi ce se intampla. Lasa lucrurile sa decurga asa cum este natura lor, asa cum este dat de la Dumnezeu.

Si te rog sa nu iti faci rau singura. Daca iti trece vreun gand rau prin minte care ar putea sa te faca sa iti faci rau lasa-l sa plece mai departe si tu ramai cu mintea limpede.

In afara de iubirea lui mai ai si activitatile zilnice pe care trebuie sa le faci fie ca esti cu el fie ca nu... Stiu ca poate fi mai greu dar capul sus si daca e dat de la Dumnezeu sa fie cu tine o sa vina sa iti ceara iertare si atunci o sa vezi daca il mai vrei si daca poti sa il ierti.

Iisus Hristos te iubeste.

| Strongerthanyou1 a răspuns:

Incearca sa faci ceea ce iti placea dinainte sa-l cunoeti, uita-te la filme, povesteste cuiva de incredere si descarca-te inainte de toate, plimba-te cu prietenii, uita-te la filme foarte interesante care iti iau gandul de la orice, asculta muzica foarte vesela, si lasa timpul sa treaca, dar nu astepta nimic, doar incearca sa-l uiti, in plus, cand isi va da seama ce a pierdut, poate se va intoarce, dar nu cred ca ii vei mai acorda a doua sansa, depinde! Deci, capul sus, va trece si asta!

| VICTORTPURO a răspuns:

Uite in situatia de fata este vinovat prietenul tau, a ajuns la un moment in care a aparut o alta femeie pe care o simpatizeaza, la oricine se poate intampla asa ceva, totusi tu la randul tau nu ar trebui sa iti strici nervii si sanatatea si sa plangi in sir dupa el, inteleg ca a fost o relatie de atata timp si ca ai multe momente pe care ti le amintesti si te ranesc, insa o sa poti trece peste asta numai daca vei lupta, in primul rand sa te reintorci la el nu face deloc, te-a tradat, nu mai poti avea incredere in el, incearca sa uiti trecutul si sa traiesti ziua de astazi, ca si cum nu ar exista acel trecut, o sa fie greu, in schimb o sa te inveti sa iti controlezi emotiile si cand vei nimeri in astfel de situatii pe viitor o sa fii mai puternica si nu vei mai pune asa mult suflet, sper ca te-am ajutat un pic cu o idee scurta dar cuprinzatoare despre situatia ta.

| Mandreiv a răspuns:

Nu pot decat sa iti impartasesc putin din povestea mea... Dupa aproape 7 ani de relatie am patit exact ca si tine dar timpul are un asa efect ciudat incat o sa te ajute si o sa iti arate ca pkti sa treci peste si o sa uiti. Gândește-te in primul rand la tine, el a facut alegerea si o sa ii para rau peste ceva timp iar tu o sa iti dai seama ca mai bine acum decat poate mai tarziu cand lucrurile ar fi fost mai complicate sau ar fi avut de suferit vreun copil...

| Marian9978 a răspuns:

Mă gândesc cat de greu iti este, ..practic tu ti-ai pierdut perechea cu care credeai ca vei sfarsi la bătrânețe.Nu stiu, dacă el nu mai simte nimic nu mai ai ce sa-i faci omului doar cu forta sa-l ti.Tu stai si plângi după el iar el deja umbla si se tine de mana cu altcineva ar trebui sa te gândești si la asta. oricum sunt slabe sanse sa nu regrete ca te-a lăsat pentru alta.
6 ani nu -s putini dar cu timpul...Fi puternică!♡

| inftball a răspuns:

Trist,încercă să fii mai vesele, să pretreci timp cu prietenii, Dragostea e ca iarba, doi o seamănă și vine o vacă și o mănâncă!

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru inftball):

rolling on the floor)) hahhaaha, ce-a fost asta? rolling on the floor) laughing