| 1Stefania3 a întrebat:

Bună, aș dori o părere. Prietenul meu tocmai s-a împăcat cu fosta iubită. Au fost despărțiți 6 luni, din care 4 el a fost cu mine. Încă de la început i-am zis clar că nu vreau să pic între el și fosta, și în caz de ceva mai bine să îmi spună. Și m-a asigurat că nu vrea să se împace. Am fost ok până când fata respectivă a început să îl caute și să îi ceară să se împace. Ei bine nici măcar nu îi răspundea, sau dacă o făcea îi spunea că nu mai vrea nimic. Mereu mi-am făcut griji totuși legat de ea. Acum două săptămâni, eu fiind la facultate m-am supărat pe el deoarece în loc să înțeleagă că am examene și sunt stresată mereu îmi zicea că e obosit și evita să vorbească cu mine. Ca după câteva zile să îmi spună că va merge la o nuntă cu fosta prietenă. Efectiv nu înțeleg de ce după o bună perioadă în care a fost cu mine a preferat să facă faza asta. Da îmi dau seama că probabil încă mai avea sentimente pentru ea, însă știu că și pentru mine. E o persoană pe stilul "vechi" să zicem, în ideea că nu stă cu cineva decat dacă într-adevăr ține la acea persoana. Mai e de asemenea și faza că părinții lui și ai ei sunt enorm de buni prieteni, mereu călătoresc împreună mereu se ajută, așa că iau în calcul și ideea că părinții au avut un cuvânt de spus mai ales că ambele familii sunt destul de bogate. Dar la cei 24 de ani ai lui parcă e greu de crezut că te manipulează cineva așa ușor. Ce părere aveți?

21 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ai fost un rebound, obisnuieste-te cu ideea si aia e nu-ti mai pierde timpul si cauta-ti altul

| Freya1 a răspuns:

Să şti că este uşor ca un părinte să îşi manipuleze copilul chiar dacă acesta are 24 de ani. Dar asta nu este o scuză, dacă iubeşti cu adevărat renunţi la moşteniri, bani, confort pentru persoana iubită nu dai fugă la cine vrea mămica pentru că te ameninţa că nu îţi mai da bani de buzunar.
Dacă te şi iubea în astea 4 luni cred că indiferent de cine ce zicea nu te lăsa. Nu te mai gândi şi mergi mai departe, în fond el a pierdut lăsând probabil o relaţie de viitor pentru una deja trecută.

| Bondarel99 a răspuns:

O iubeste si ii e mai bine langa ea. Nici el nu stie ce vrea.
Singurul lucru pe care poti sa faci tu e sa il uiti. Si daca iti spune vreodata sa va impacati sa nu faci greseala asta. Cu prima ocazie te va lasa balta din nou.

| sofisis a răspuns:

Ai fost doar un "tampon". Treci peste si nu-ti mai pierde timpul cautand vreo logica sau sens. E inutil. S-a intamplat si gata. Ura si la gara.

| alina2k18 a răspuns:

Care buna perioada? 4luni si a fost deja relatie? laughing
Treci pestewinking
Nu l-a manipulat nimeniwinking garantat.

| Lioana a răspuns:

Asteapta putin sa vezi ce se mai intampla. Termina cu examenele, sa treaca si nunta aceea, apoi vezi tu daca ramane cu ea sau cu tine. Faptul ca merge cu ea la o nunta, avand in vedere ca familiile lor sunt prietene, nu duce neaparat la o reluare a relatiei. Poate sunt doar prieteni. Totusi nu te astepta la nimic. E posibil ca temerile tale sa fie intemeiate.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

" E o persoană pe stilul "vechi" să zicem".
u sunt convins ca este doar UN OPORTUNIST care nu rateaza ocaziile

| mastadont a răspuns:

Eu cred că ai fost rezerva, A stat cu tine doar ca să îi facă în ciudă celeilalte. Treci peste, nu are rost să-ți faci inimă rea.

| Dalmore a răspuns:

24 de ani si nu stie ca vorba cu ciorba reincalzita?
Data viitoare nu te mai combina cu persoane care abia au iesit din alte relatii. Pentru ca o persoana care sufera nu se indragoste brusc de alta, doar se minte ca te iubeste ca s-o uite pe fosta.

| Mircea08 a răspuns:

Multumeste lui Dumnezeu ca ai scapat de el. Un astfel de om te parasea oricum, si daca se intampla dupa casatorie eventual si un copil atunci nu era bine deloc. Uita de el pentru ca niciodata nu te-a iubit si nu aveai nici un viitor cu el
Sa nu faci greseala sa accepti vreo impacare cu cel care te-a parasit indiferent de motivul pentru care a facut asta. Casatoria e un lucru extrem de frumos dar persoana pa care vrei sa o faci fericita pana la moarte trebuie sa merite asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și-a bătut joc de tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine ți-a făcut. Ce-ai căutat, aia ai găsit. Caută în continuare tot așa, e inevitabil să nu mai găsești. Îți stă în natură.

| PumpkinDoll a răspuns:

A stat si el putin cu tine ca sa nu stea singur.Un fel de rezerva pana isi repara ''masina'' aia buna.Lasa-l dracu, iti gasesti tu altul.

| gabriielaaa a răspuns:

Tea folosit ca pasamet Am si eu o situație similara da poate te iubea dar nu cum a iubito pe ea iar tu trebuia sa nu fii de acord sa meargă cu fosta, normal că pariti lau rugat sa meargă cu ea si normal ca ea a fost cea care sa plâns ca vrea cu el si na ratat ocazia sa il facă sa se întoarcă la ea.
Păcat ca tu esti victima.

| Diana4you97 a răspuns:

Probabil nici tu nu te-ai comportat prea ok, să ai peste 18 ani și să postezi probleme de cuplu pe TPU, nu e chiar în regulă!

| Freya1 a răspuns (pentru Diana4you97):

Da ce site e asta de vânzare/cumpărare sau cu mai multe categorii pentru oameni ce au nevoie de ajutor în diferite cazuri?
Sunt foarte mulţi cei care nu au cu cine să vorbească şi se simt confortabil să scrie aici sub anonimat. Am văzut medici şi profesori ce frecventează site-ul nu doar o simplă fata cu probleme în dragoste.

| Diana4you97 a răspuns (pentru Freya1):

Anumite probleme nu au rezolvare pe TPU.

| Freya1 a răspuns (pentru Diana4you97):

Nici macar daca vorbesti cu un psiholog nu iti rezolvi problemele daca nu si faci ce trebuie, dar asta nu inseamna ca nu are voie sa vorbeasca cu cineva daca simte nevoia.
Tu crezi ca ea o sa faca 100% ce ii spunem noi? Iti spun eu nu, dar o sa se simta mai bine ca afla parerea altora, se descarca, socializeaza.

| Diana4you97 a răspuns (pentru Freya1):

Corect, doar că uneori este periculos să divulgăm detalii personale pe internet, nu știm cine citește. Vezi răspunsul lui Brian90 de mai sus.

| Freya1 a răspuns (pentru Diana4you97):

Inafara de faptul ca ala se crede pe un site de matrimoniale ce e rau? Daca nu vrea fata nu ii da.
Iar ce a divulgat ea aici nu sunt detalii atat de amanuntite incat sa isi dea cineva seama cine e, de unde e, cum o cheama decat daca vrea ea sa dea datele astea.
In fond tu ce faci aici daca e periculos?

| mastadont a răspuns (pentru Diana4you97):

Dacă ai peste 18 ani nu înseamnă că nu o să ai probleme în cuplu. Ba chiar, îndrăznesc să afirm, o să fie mult mai accentuate.