| Anonimă88888 a întrebat:

Bună.
Am o relatie de un an de zile, iubitul meu lucreaza in Anglia si in septembrie vreau sa ma duc la el sa ne mutăm acolo definitiv. Dar tin sa mentionez ca nu stiu ce reacție vor avea parintii mei mai ales tatal imi cam controlează viata si sunt sătulă pana peste cap de acest lucru. Nu as vrea nici sa ma cert foarte urat cu el si sa nu ne mai vorbim, doar sa il fac sa inteleaga ca am si eu dreptul sa fac ce ma face fericita. Imi doresc o familie cu iubitul meu si chiar lucram la lucrul asta... Eu am 20 de ani si el 25. Deci nu sunt minora doar ca tata e dificil si nu știu CUM as putea sa il fac sa inteleaga... un sfat?

Răspuns Câştigător
| qwertpro a răspuns:

Salut,nu e nimic grav in situatia data. Tatal tau,din cate se vede,incearca sa iti controlezi viata crezand astfel ca are grija de tine si ca iti va creea o viata perfecta.E doar un tata prea grijuliu care inca nu a constientizat ca fata lui e deja matura.Da,evident ca nu vor fi foarte bucurosi cand vor afla ca te muti, iti vor duce si ei dorul, le va fi greu fara tine, deci nu te uimi daca vor reactiona la inceput negativ, dar fiecare parinte vrea binele copilului sau.La un moment dat cu totii plecam de la casa parinteasca in lume, devenim individuali, ne creeam propria viata si familie.Incearca sa-i explici si lui asta, spune-i ca deja esti mare si simti ca poti avea grija de tine si ca momentul in care trebuie sa te desparti de ei a venit.Atunci cand cineva iti controleaza viata nu reusesti sa inveti nimic din ea,chiar de gresesti nu e nimic rau, e ceva normal, dar e important tu sa o faci, nu ei pentru ca doar din propriile greseli invatam.El va intelege cu timpul asta si singur, dar incearca sa le arati ca tii la ei si vei tine mereu legatura cu ei ca sa nu iti simta atat de mult lipsa.

| Anonimă88888 explică (pentru qwertpro):

Multumesc! Dar nu locuiesc cu ei in casa si parintii mei sunt plecați în străinătate... Si totusi legatura o ținem zilnic... o sa am o discutie cu el. Si in cel mai rau caz am sa ma duc cu iubitul meu in vizita la ei sa le explicăm împreună.

| qwertpro a răspuns (pentru Anonimă88888):

Atunci nu trebuie sa iti faci atatea griji.Sunt sigur ca vor intelege.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

N-are de ales sa inteleaga situatia ai trecut de copilarie.

| Andreeush a răspuns:

Spune-i că a venit timpul să fii și tu pe picioarele tale, nu mai ești un copil să depinzi de părinți.

| Emma30555 a răspuns:

Poți sa faci ce vrei dar încearcă pe cât posibil sa nu ți superi părinții, ei țin cel mai mult la tine și e bine sa ai o relație buna cu ei nu se știe cu dragostea cum e dar părinții mereu sunt lângă noi

| GirlOnline81 a răspuns:

"... cum as putea sa îl fac sa înțeleagă?"

Pentru a-l face sa înțeleagă, trebuie sa fii tu sigura pe decizia ta in primul rând. Ești sigura, nu-i așa? Atunci explica-i ca ești suficient de matura ca sa știi ce vrei și capabilă sa iei propriile decizii. Pe scurt, ii ceri pur și simplu sa aibă încredere in tine.

| Foame a răspuns:

Cred ca ar trebuie sa ii zici in fata ca ai de gand sa pleci, deoarece asta te face pe tine fericita(cel mai important lucru este sa fi tu fericita) si daca se "supara" consider ca este vina lui deoarece are asteptari nerealiste, in loc sa aprecieze curajul de care dai dovada si ca chiar incerci sa iti faci o familie.
PS: sa nu pleci fara sa ii zici deoarece atunci sigur se supara
In opinia mea.