| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu nevoie de un sfat... Deci povestea sta cam asa: acum o luna si jumatate am mers in excursie cu o clasa de a 8-a de la noi din scoala. Dupa excursie, mai exact la o saptamana, unul din baietii cu care am facut cunostinta mi-a cerut sa fiu cu el si am acceptat. Au iesit destul de multe discutii despre asta, dar trecem usor peste. La inceput totul era numai lapte si miere, mereu cand vorbeam pe Messenger ma dragalea, la scoala imi tot arunca priviri fugare in pauze. Dar acum, dupa o luna si ceva, simt ca toata iubirea de la inceput s-a dus, a ramas in picioare relatia noastra doar ca sa nu aratam ca doi fraieri in fata colegilor pentru ca nu mai suntem "combinati". In aceasta luna mi-a furat primul sarut, am varsat in doua seri lacrimi doar pentru el, nu am putut sa ma gandesc decat la clipele magice din seara in care s-a intamplat sa ma conduca acasa si, dupa cum am mentionat mai sus, sa ma sarute. In aceasta luna totusi nu s-a intamplat sa ma invite la nici o intalnire, doar eu l-am intrebat daca vrea sa iesim, si spunea ca trebuie sa mearga cu parintii la tara. L-am inteles, si am incercat sa trec peste. In seara asta l-am asteptat de la ore si l-am intrebat: "Tu nu crezi ca in afara de parinti, mai are si altcineva nevoie de tine?" la care el a aprobat, asa ca i-am zis: "Deci cine consideri tu ca mai are nevoie de tine?" iar el a spus: "Prietenii... *facu o mica pauza* tu". M-a deranjat totusi faptul ca i-a pus pe prietenii sai inaintea mea. Nici nu imi mai spune vorbe frumoase, nici un "Te iubesc." amarat, pe care chiar si in batjocura daca mi l-ar arunca eu i-as multumi. Nimic. Cand ne-am despartit [adica atunci cand eu am plecat, nu ca i-am dar papucii] in seara asta, eu am fost cea care a vrut sa il imbratiseze, nu el. Practic, incep sa ii dau dreptate mamei, care a spus ca el nu a vazut in mine decat o fraiera care i-ar da atentine [asta pentru ca nu arata el genial de bine] desi cu greu, ajung la vorbele ei. Voi ce ziceti? Mai tine mult relatia asta sau mai bine sa ii pun punct? Sunt putin cam disperata sa zic asa, nu stiu ce sa fac, mi-a furat primul meu sarut, nu o sa uit asta niciodata, il iubesc prea mult si sa ajung la toate aceste cocluzii chiar doare. Va multumesc ca v-ati obosit sa cititi.

Răspuns Câştigător
| KirigayaKirito a răspuns:

Hmm, tipica poveste de dragoste! Tot ce ai de facut este foarte simplu, sti tu! Solutia cea mai buna este cea mai simpla! Intreaba-l pur si simplu in fata daca te mai iubeste! Si daca da intreaba-l la ce este in stare sa renunte pentru tine! Faza e ca tu ii acorzi multa atentie lui iar el te evita si te ia de fraiera doar ca sa fie el mare si tare angry, nu suport asta! Cel putin asa reiese din povestea ta, in plus nu il cunosc asa ca ai mai putea sa ii acorzi o ''juma de sansa''. Tiam zis e simplu, intreaba-l daca te mai iubeste! Nu o lua pe ocolite, pur si simplu asa! Crede-ma nu o sa poata sa minta, si chiar daca va veti desparti nu trebuie sa simti durerea! Alung-o! Pentru ca asta inseamna ca cineva a pregatit ceva mai bun pentru tine!winking te pup si ai grija!

14 răspunsuri:
| Guogle a răspuns:

La varsta asta nu prea e normal cu dragostea baietii nu sunt dezvoltati"mintal" prea mult, ti-o spun eu si altii. Nu merita deloc sa versi lacrimi, treci peste si mai asteapta ceva ani in care sa iti formezio relatie buna si frumoasa, care sa dureze pina la moarte, ca cu baietii din ziua de azi doar inimi frinte vezi. si stiu ca iubirea la o virsta de 12-15 ani e doar o perioada care nu e nimic decat un serial care nu are nici un sfirsit fericit.
Sfatul meu, cauta-ti de treaba, si lasa dragostea ca exista timp pentru toate.

| LostHappiness a răspuns (pentru Guogle):

E usor de spus. El, la 14 ani jumate, a reusit de doua ori sa imi salveze viata. Dar acum el ma face sa cred ca viata nu are nici un sens. straight face

| Guogle a răspuns (pentru LostHappiness):

Daca imi spui si de la ce te-a salvat, te mai ajut cu ceva, dar asa nu pot trage nici o concluzie.

| LostHappiness a răspuns (pentru Guogle):

E simplu, eu voiam sa ma sinucid, iar el a inceput sa discute cu mine mult mai calm si mai frumos decat o fac parintii mei. happy Sunt necesare si alte detalii?

| Guogle a răspuns (pentru LostHappiness):

1)Imi pare bine ca nu te-ai sinucis, dar sa stii ca nu prea erai in stare sa faci asta, era subinconstientul tau care credea ca poti face orice cu viata ta, si eu aveam astfel de momente si le-am trecut cu brio, ceva nu ma lasa sa fac asta, cu toate ca imi doream sa mor, sunt sigura ca si la tine situatia statea la fel, doar a aparut cavalerul si a intrat in actiune.
2) Daca tu crezi ca chiar te-a salvat, acum chiar ai nevoie de cineva care sa te aline ca te-a adus in cel mai rau hal, ala de a plinge pentru el, un nimic, un prefacator si un profitor de ocazii, sau mai bine slabiciunea ta.
lasa-l nu inseamna nimic, e doar un baiat fantoma care te manevreaza ca pe o papusa, daca vrea sa crezi in el, tu crezi, daca vrea sa plingi, tu plingi, daca vrea sa mori tu mori, sau orice altceva.
E alegerea ta, doar ca la varsta asta, totul ti se pare ca "marea si prima ta dragoste " este viata ta, si fara ea/el nu mai poti trai. El acum doarme si se amuza cu colegii, iar tu plingi, in loc sa zimbesti ca totul e bie si mai ai timp de copilarii. pentru sarutul ala imi pare foarte rau, el te-a adus in aceasta depresie, de ai fi fost un pic mai mare...

| ElAlbertina a răspuns (pentru LostHappiness):

Atunci incearca sa iti salvezi relatia pana nu va fi prea tarziu, Crede-ma stiu ce zic. Nu merita sa te sinucizi din nici un motiv.

| KaleidoscopEmyLara99 a răspuns:

Fi tare! Nu te lasa calcata in picioare. Poate ca relatia viastra are nevoie de o pauza.Nu te gandi ca ti-a dat primul sarut o sa ai parte si de altele in momente poate chiar mai romantice.Ia o pauza si incearca sa-ti pui gandurile in ordine.Nu te lasa influentata de cei din jur si mediteaza singura.Nu te obosi prea tare.Totul va fi bine.Trebuie doar sa crezi in tine, iar daca el nu te mai iubeste nu te obosi vei gasi pe altul mai bunwinking.

| Spartanul07 a răspuns:

Auz niciodata primul sarut nu se uita indiferent daca e din dragoste sau din interes. eu zic sa puo capat din ce ai spus nu mai poate rezulta nimic bun doar certuri si alte din astea
PS cauta unul ca sa te merite

| CezarAjutorul a răspuns:

Deci,nu-i nimic daca ne-ai pus sa citim, deoarece noi ne ajutam.Sa trecem la subiect.Eu (parerea mea), as spune sa nu mai fi cu el intr-o relatie, deoarece cand veti fi de varsta 30 -40 de ani, el va incepea sa te injure si sa te faca in tot felul(uneori poate sa te si bata).La parintii mei asa s-a intamplat...Primul sarut nu conteaza, poti trece peste asta. Daca esti o fata puternica poti sa-i spui ca relatia nu merge bine si ca il vei parasi.Iti spun asta deoarece au fost foarte foarte multe cazuri de genu'.Nu cred ca a vazut ceva iubire pentru tine.El te-a vazut in excursie, si cred ca se gandisera ca nu are prietena...Asa ca el a spus ca vrea sa-si faca una si te-a ales pe tine.Tot ce vreau sa spun din ce am scris, e sa pui punct pe relatia ta. Sper sa ai o viata buna, nu ca alte persoane chinuite!

| Rihhana a răspuns:

POveste imi suna cunoscut! Am trecut prin asta! Dar nu iti face griji! Nu-l lasa sa creada ca ai nevoie de el.fii putin indiferenta.asta il va face sa vie la tine.

| WTFAAA a răspuns:

Pai. sa o luam de la inceput. Deci v-ati combinat, iar primul sarut a fost cu el. Nu merita sa se termine asa de repede, mai acorda-i o sansa, daca te iubeste, daca nu. pa. Poate ti-am fost de folos. Bafta!

| lolicaa a răspuns:

Trista povestea, sper sa se termine cu binee! cine stie ce s-o fi intamplat, mai asteapta putin, nu pune punct asa de repede sad tine-ma la curent laughing bafta multa

| LittleButterfly a răspuns:

Parerea mea e ca trebuie sa inchei relatia. Inteleg cum e cu primul sarut, poate pentru ca si eu am patit ceva asemanator la inceput, dar am realizat ca nu trebuie sa sufar pentru cineva care se poarta asa. Vei vedea ca vei gasi un baiat mult mai de treaba, care sa te iubeasca si sa nu fie indiferent cu tine, pe care sa il iubesti mult mai mult decat pe acesta, chiar daca nu a fost primul. Eu zic ca nu are rost sa suferi pentru cineva care se comporta asa cu tine. Te cred ca este greu, dar ar fi bine sa il parasesti.

| ElAlbertina a răspuns:

Buna! Dupa parerea mea ar trebui sa pui punct relatiei dupa ce vorbesti cu el,sa afli parerea lui si ce simte pentru tine. Daca e ceva serios continua daca nu,lasa-l, nu merita,,, am trecut si eu printr-o experienta asemanatoare.ai grija te poti indragosti foarte tare si apoi sa nu mai poti renunta...eu si in momentul de fata mai tin la aceea persoana. Sper ca ti-am fost de ajutor, O seara buna!