| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am si eu o intrebare, am 23 de ani si vreau sa plec cu iubitul meu sa ne mutam impreuna, dar parintii nu sunt de acord. Eu vreau sa plec cu el fara ça parintii mei sa stie, vreau sa fug cu el. El ma iubeste, eu il iubesc, vreau sa il urmez, ce spuneti?

23 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti majoră desi gandesti ca un copil. Poti face ce vrei. Numai sa te gandesti de zece ori daca este bine ceea ce faci.
Prietenul se poate plictisi de tine dar familia niciodata.

| ania a răspuns:

Am avut niște prieteni asa dar s-au căsătorit în secret la starea civila înainte de fugi. Dacă fugi cu el fără căsătorie, vei regreta.

| Violleta2022 a răspuns:

Parintii lui?

Ca tu la 23 de ani NU ai de ce sa mai ceri voie la parinti, ca esti majora de 5 ani si LEGAL tot dreptul din lume sa-ti decizi singura viata si sa pleci unde vrei si sa te muti cu cine vrei.

Este bine sa pleci cu baiatul ala si sa traiti impreuna, facandu-va viata lor, dar ai obligatia sa-ti instiintezi parintii, ca risti sa te caute cu Politia, crezand ca ai fost rapita sau omorata.

| GabiDumitrescu a răspuns:

La nici o saptamana dupa ce ti-a spart supapa, gata? Cu ce te ocupi, el cu ce se ocupa, de ce nu il inghit parintii tai, cum te intelegi tu cu ai lui si ce parere au ai lui despre toata asta? Bine, ca o paranteza, nu aveti nevoie de parinti ca sa va aprobe relatia/mutatul impreuna/orice altceva, dar VA PUTETI DESCURCA ABSOLUT FARA NICI UN AJUTOR DE LA PARINTI? Daca da, go for it. Dar nu te astepta sa fie totul floricele si pasarele pentru o eternitate, caci nu va fi.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

E treaba ei Gabi. Acum ca si-a rupt himenul cu cel mai grozav fante e cazul sa se casatoreasca legal la starea civila si sa se mute cu el.

| anonim_4396 explică (pentru Sistemulxxl):

Asta o sa facem o sa ne casatorim peste 3 luni chiar de ziua noastra de nastere de aia si vrei sa plecam impreuna sa avem o familie

| Sistemulxxl a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi se pare absolut normal. Ai 23 de ani, iti castigi singura existenta, etc.

| relian a răspuns:

Intreaba pe cei care te intretin laughing pana una alta tu nu munc esti nicaeri, deci atit timp cit stai cu parintii si aia te tin, faci ce ti se spune, asta indiferent citi ani ai, poti sa ai si 50 de ani, daca stai pe spatele altora, faci ce ti se cinta.

Cam asa sta situatiunea.Asa ca faci ce vrei, este alegerea ta.La anii tai nu stii mai nimic, nici de relatii nici de munca, experienta de viata deloc, asa ca sigur bine nu o sa te vad, dar na te duci dupa ciocan, laughing acum esti minata de hormoni, indiferent care ce spune pe aici, tu o sa faci tot ce spun hormonii, adica ciocan laughing

| johnnny123 a răspuns:

La 23 de ani nu mai ai nevoie de permisiunea părinților. Poți să faci ce vrei și să pleci unde vrei cu cine vrei.

Ca să-l citez pe Moromete: "Dar de ce-ați fugit, mă? Încet nu puteați să mergeți?"

Deci nu trebuie "să fugi cu el", ci trebuie să le spui părinților că pleci și cu asta basta.

Dar evident, asta presupune să-ți asumi și consecințele. Adică să poți trăi pe cont propriu, nu să rămâi în continuare dependentă material de părinți. Vezi tu, viața de adult este cu două tăișuri.

| haileewatson a răspuns:

La 23 de ani nu ai nevoie de acordul parintilor sa mergi nicaieri. Esti adult. E atat de greu sa iesi pe usa cu bagajele?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai in primul rand ar fi oribil sa pleci fara sa stie parintii tai! Imagineaza-ti ce soc emotioanl o sa le provoci cand nu vor sti de tine. Esti majora, si daca vrei sa pleci cu iubitul tau este ok, dar spune-le parintilor, orice ai face tot fata lor ramai si ei te vor iubi neconditionat. In al doilea rand ce fel de baiat este iubitul tau?! Este baiatul ala bun si muncitor care isi doreste o familie?! Sau este gigel, sti tu, ala care nu are nici scoala si nu se duce nici la munca. El face " combinatii" pe anglea si jermania. Daca face parte din cea de a doua categorie ( specie foarte apreciata de femeile din ziua de azi), ar trebui sa te astepti la ce este mai rau, si dupa ce se duce luna de miere si fluturasii din stomac s-ar putea sa te intorci acasa singurica cu coada intre picioare si sa te vaiti ca alte mii de femei ca barbatii sunt toxisici, chiar daca voi ii alegeti pe astia. Cand dati de baieti buni ii luati de fraieri sau nici macar nu ii bagati in seama. Oricum decizia este numai a ta, Dumnezeu sa te binecuvanteze!

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Cel mai probabil o sa regreți după și tot la picioarele părinților tai ajungi.
Oricum îți vor doar binele, cazuri de genul sunt destule, poți cauta și pe internet.

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru Alexia999997777777777777):

( Acum vad ca ai specificat ca ai 23 de ani) în cazul asta evident ca poți, greseala mea

| Sistemulxxl a răspuns:

Mergi cu iubitul tau, ai 23 de ani si poti munci sa te intretii! Fa-ti o familie.

| Continchiscontsters a răspuns:

Nu. Nu fugi cu el ca o să-și bata joc de tine.

| darrio2007 a răspuns (pentru Continchiscontsters):

A vazut fata cat de placut este sa faci sex. Se va intoarce la parinti cât de curand. Si cu vreun bebe.
https://www.tpu.ro/......le-meu-am/

| Continchiscontsters a răspuns (pentru darrio2007):

Domnule darrio2007 face o enormă de mare greșeală nu asculta nu-și da seama nu înțelege este inconștienta ia o decizie enorm greșită când Ila își va bate joc de ia o să-și dea seama o sa conștientizeze abia atunci pană atunci o sa doarmă pe ia Mult vreme

| darrio2007 a răspuns (pentru Continchiscontsters):

Eu stiu asta. Dar, din pacate, ea nu vede decat prezentul si atat.

| Continchiscontsters a răspuns (pentru darrio2007):

FOARTE ADEVĂRATĂ. Respect domnule darrio2007.

| NicoletaAlexandrao23 a răspuns:

Urmeaza-l, părinții tăi sunt toxici că nu te lasă la 23 de ani sa iei propria decizie. Totuși dacă plecați să aveți un venit cu voi întotdeauna. Ei cândva vor murii și nu orice băiat stă după orice fată.

| Visinata2008 a răspuns:

Depinde dacă aveți o sursă de venit bună

| Visinata2008 a răspuns:

Depinde dacă aveți o sursă de venit bună, dacă da cred că-ți putea s-o faceți. :3

| anonim_4396 explică (pentru Visinata2008):

Da avem sursa de venit eu vreau sa fiu fericita cu El si el la fel nu avem alta solutie decat sa figim impreuna