| anonim_4396 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare parintii mei si fratele meu are parul negru dar eu am parul maro nu este negru de ce?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Deoarece este posibil mostenire de la bunici!
Sun situatii in care ambii parinti sunt au ochii negrii, iar copilul iese cu ochii albastrii, iarasi mostenire de la bunici.

| peperonies a răspuns:

Esti adoptat.

| AlexCristi97 a răspuns:

Cu siguranta nu este singurul lucru care difera intra voi. Pot aparea astfel de diferente si in cazul gemenilor. Prin clasa a 9-a, la biologie la genetica iti explica cum se transmit trasaturile. De multe ori anumite trasaturi "sar" peste o generatie si apar la alta (sa zicem ca bunicul din partea tatalui e brunet, tatal poate sa fie saten iar tu brunet, cu par foarte asemanator cu bunicul tau). Este vorba de genele transmise de parinti si "loteria" genetica. (loteria genetica ma refer la faptul ca din toate genele pe care le au parintii tai, tu poti sa le iei pe cele bune sau pe cele mai putin bune si noi ca oameni nu putem controla lucrul asta)

| AssoX a răspuns:

Au*

| eminescuhipiot a răspuns:

Fiindca nu exista o lege care sa spuna ca va iesi copilul leit cu parintii. Ai in gena tot arborele tau genealogic, de la careva ai mostenit alte trasaturi.