| PrecioussGirl a întrebat:

Buna!
Am si eu o problema care ma tot macina.
De 2 ori l-am prins pe prietenul meu vorbind cu fete necunoscute.
Prima data nu s-a ferit de mine insa pe mine m-a afectat f mult. Am trecut peste cu gandul ca a inteles ca ma deranjeaza si speram ca nu va mai face.
A2a oara s-a intamplat fix cand eram amandoi, eu vazand ulterior mesajele fara ca el sa stie. De data asta s-a cam ascuns de mine.
Am discutat cu el. Nu flirta cu ele, doar dadea curs conversatiei. El sustine ca e o fire curioasa si ii place sa cunoasca persoane cu care are lucruri in comun, ii place sa primeasca atentie.
Pe mine in acest moment ma macina fel de fel de intrebari (oare va mai face vreodata asa? oare am facut bine ca iar l-am iertat? ), ma macina gandul ca a cautat ceva (atentie, dorinta de comunicare, nu stiu exact ce) la o alta fata, uneori chiar simt nevoia sa-l fac sa sufere, sa simta ce am simtit eu.

Nu stiu cum sa fac sa nu ma mai gandesc la toate cele de mai sus, nu stiu daca chiar mai merita sau nu a2a sansa.
Un sfat, va rog?
El stiiu ca ma iubeste, mi-a dovedit asta de n ori, a facut pentru mine multe. Nu stiu daca eu ma mai pot simti ca inainte.

11 răspunsuri:
| Lawliet14 a răspuns:

Eu sunt o fire libera si-mi place sa flirtez pentru ca sunt de gasca si caut iubire de la lume, dar cand vine vorba de o relatie si esti indragostit de cineva nu stiu daca te intereseaza sa procedezi asa. Ai motive de suspiciuni! Da' spune-i pur si simplu ce nu-ti place.

| FaraNume1245 a răspuns:

Tu nu socializezi cu nimeni, niciodata? El asta facea. Daca spui ca nu flirta cu ele sau se dadea la ele (ceea ce mi se pare normal sa faca, doar e barbat straight face), atunci nu ai de ce sa iti faci griji. Asa poate si el interpreta, gen daca tu mergi pe strada si esti abordata de un necunoscut, sau chiar un prieten vechi si iubitul tau poate trage concluzii aiurea.

| PrecioussGirl explică (pentru FaraNume1245):

Evident ca si eu socializez cu oameni. happy
Dar una e sa socizlizez in anumite conjucturi si alta e sa ii dau sms pe wpp unui tip ce-l stiu de cateva zile si sa ii arat o poza cu mancarea facuta de mama iubitului meu si sa il mint ca eu am gatit acea mancare. (cam asta a facut el ca sa impresioneze pe respectiva)
Si nu nu mi se pare normal sa flirtezi fiind intr-o relatie de peste 1 an.
Daca ar fi sa faca asta, puneam punct din secunda urmatoare. Ori e relatie serioasa ori e una deschisa. laughing

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Noi baieti ne place sa fim in atentia fetelor. sa vobim cu cat mai multe fete. sa cunoastem cat mai multe fete. Dar uite nu ar trebui sa te supere sau sa te ingrijoreze atata timp cat are relatie cu alte fete doar la nivelul "amici". pe mine nu ma supara asta la prietena mea. dar sa fie doar sub nivelul de amici. nu mai mult de atat. Dar ai trebui sa il urmaresti putin in conversatii. Daca e o fire curioasa nu prea ai ce ii face ca o fire curioasa poate sa fie si prietenoasa. Si de ce sa il faci sa sufere? pentru ca asta ai simtit tu. fiecare sentiment se imparte cu partenerul/partenera. Fiecare stare la fel, Si acolo nu e vina lui e vina ta caci nu ai impartit acea stare cu el. Si e bine sa nu faci schimb de stare. ca el sa sufere si tu sa te simti bine. El ar putea sa iti deie o parte din fericirea lui iar tu o parte din suferinta ta. Totul intr-o relatie se imparte si fericirea si durerea si lacrimile, dar iubirea nu. iubirea ramane impreuna.

| PrecioussGirl explică (pentru AntoniSoulesOne):

Curiozitatea aceasta poate duce usor spre alte directii (curios sa o intalneasca face 2 face etc). La fel si conversatiile pot foarte usor sa "alunece", mai ales cand fata vede ca primeste atentie de la un baiat. Si da, i-am urmarit conversatiile.

Am impartit starile cu el in sensul ca stie absolut tot ce am simtit si gandit.

Mie imi este greu sa inteleg pentru ca eu atata timp cat am ceea ce-mi doresc langa mine, nu mai sunt curioasa sa caut si in alte parti. Da, socializez si eu, dar nu conversez cu diferiti tipi necunoscuti pe whatsapp, tinder etc. Faceam asta cand eram singura, cand esti intr-o relatie mie nu mi se pare ok. Poate sunt absurda nu stiu...

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru PrecioussGirl):

Asa mi se pare normal, cand esti intr-o relatie. te limitezi cu unii baieti/fete doar la statustul de amici. nu mai mult. nu mai sunt gesturi de dragalasenie. Dar uneori baietii vor sa aiba cat mai multe femei chiar daca iubeste pe una. Dar nu toti suntem la fel. la fel cum si nu toate fetele vor doar bani.

| florinflorescu a răspuns:

Buna sunt florin si crede-ma ca sunt extrem extrem de curios. dar cand esti curios, nu esti curios de ceva care stii sau cunosti, ci de lucruri noi diferite de ceea ce cunosti deja. mie imi mai place mult psihologia, iar cu ajutorul ei m-am schimbat enorm de mult in ultimii ani. daca chiar vrei sa stii adevarul poti apela la 2-3 sedinte la un psiholog, tin sa iti spun ce inseamna psihologul = doctorul sufletului, sa stii ca nebunii se duc la psihiatrie. parerea mea sincera e si dureroasa, dar cred ca aveti o relatie de mai multi ani, iar voi va iubiti, dar iubirea voastra cam sufera, in sensul ca el se plictiseste si mai cauta si altceva, iti sugerez ca fii un pic nebunatica, sa fii creativa, spontana, sa creezi ambiguitate si mister incat el sa creada ca nu te mai cunoaste, ca nu stie ce-i cu tine, astfel se va concentra la tine sa te redescopere si asa relatia voastra se poate imbunatati. tine mine o relatie e facuta din 2 persoane, ambele au vina lor cand exista o problema, asa ca amandoi trebuie sa gasiti rezolvare, pentru ca daca el nu vrea, ai sa ramai cu un gust amar toata viata, asa ca nu te ruga de el, fii hotarata, ca mai presus de el, este viata ta si fericirea ta. Daca vrei mai putem vorbi. Va doresc multa sanatate si fericire.

| Alexmihai4992 a răspuns:

E ceva normal, atata timp cat nu se dadea la ele, sau chestii de genul.Dar spune-i sa se potoleasca cu aceste gesturi, eu recomand sa ii dai o a doua sansa, pentru ca totusi 1 an de zile...

| Alexandru_Andrei_1988_RTCD a răspuns:

Buna! :3Da, te iubeste. Intreaba-le pe fete cum se inteleg cu iubitul tau. Fii vorbareata. Incearca sa "evoluezi" in relatie. Spune-i ca si tu il il iubesti. Astfel, vei fii sigura. Funda?

| bmbbibi a răspuns:

Parerea mea este ca trebuia sa te ti un pic mai tare pentru ca daca al ierti imedia prima oara si a 2 oara si a 3 oara el o sa continuie pentru ca stie ca tu al ierti mereu!

| Antonia1478 a răspuns:

Ai putea sa vorbesti si tu cu alti baietii,dar in asa fel incat sa vada si el, si se va simti si el la fel ca tine daca te iubeste.
Asa am facut si eu cu iubitul meu, am vazut ca da like-uri la diferite fete, nu i-am zis nimic doar am dat si eu o multime de like-uri la prieteni lui, care crezusera ca ma dau la ei, dupa a vorbit cu mine, i-am zis motivu si s-a rezolvat