| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am și eu o problemă. De obicei nu recurg la astfel de metode, dar nu mai știu ce să fac.Eu și soțul meu avem 1 an de căsnicie și el se comportă foarte rece cu mine. Voi incepe prin a spune că asta se intampla de ceva vreme si am crezut ca e totul pe baza stresului, deoarece dupa nunta ne-am deschis o afacere ca să faca si el ce ii palace si ca sa avem un venit in plus deoarece doar eu muncesc. Am inecrcat sa ii fiu alaturi si el chiar n-a vrut sa ma implice in nimic, ma inteba doar ce sa faca ii spuneam si apoi imi tot zicea sa tac sa nu ma bag. A dat-o in bara de cateva ori si l-am ajutat sa se redreseze desi am zis ca nu ma bag tot ca sa vada ca il iubesc mult, insă acum imi zice ca nu am facut nimic si ca il trag in jos. Face mici gesturi dar doar cand il rog eu adica ii dau de inteles si nu face si abia cand il rog o face in mod superficial. Eu nu vreau nimic de la el ci doar sa construim totul cu intelegere.O vreme am crezut ca e la mine problema si am slabit, ma ingrijesc, gatesc, tac cand ma jigneste si acum tot sune ca nu fac nimic, dar zice ca ma iubeste.Momentam stam la ai lui deoarece daca am sta la noi in oras nu ne-am permite si vrem sa economisim.Mie nu imi place si am inceput sa ne contruim amandoi ceva, dar el nu isi da silinta sa termine desi stie ca e important pentru mine si eu nu mai suport sa stau doar singura in casa.Plâng si striga la mine sa ma opresc ca nu ma suporta cand plang sau cand sunt suparata. Am vrut sa imi iau niste haine si nu imi ajungeau banii si el m-a certat ca m-am suparat si nu sunt genulsa stric banii pe nimicuri doar ca nu mi-am mai luat chiar de mult si nu evem.Vad totusi ca parca ma vrea, dar doar in anumite momente cand are el chef sau timp, il rog mereu sa stea si cu mine si nu are deloc timp ba chiar m-am imbolnavit si l-a deranjat daca am zis sa vina cu mine la doctor deoarece pentru mine e un subiect mai sensibil. Stiu ca nu ma inseala 100 la 100 dar vreau sa stiu ce mai pot sa fac chiar am incercat orice. Si cand are timp se joaca pe telefon doar simuleaza ca sta cu mine, iar dac stau el pe telfon ma certa. Mai are rost sa incerc sau poate chiar nu ma mai vrea, urata nu sunt chiar toata limea ma complimenteaza si lui ii spun ce sotie frumoasa are si el chiar stie asta, chiar arat bine pana si la fizic am facut sport si sunt țiplă, caracterul mi l-am schimbat asa cum a zis el si tot nu e ok, cred doar ca vrea sa imi ocupe timpul adica ma critica mereu si eu ma straduiesc sa ma schimb cum vrea el si mereu tot alerg sa ii fac pe plac.Mentionez ca am discutat cu el si mereu chiar ma face sa cred ca va fi ok, apoi face la fel...ce pot face, eu chiar il iubesc, nu as vrea sa accept atata nepasare doar ca sa stau intr-o relatie fortata, nici nu vreau sad au cu piciorul la un barbat asa chiar era exemplar pana acum cateva luni.a mai trecut cineva prin asa ceva?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Chiar dacă fosta mea relație a fost diferita de actuala ta, anumite asemănări le vad.Nici fostul meu nu ma prea baga in seama decat atunci cand vedea ca e groasă și ca e posibil sa ma piardă, ma descuraja mereu spunandu-mi ca nu pot sa fac aia si aia ca nu voi reuși, nu imi lua niciodata in seama ideile, aveam bani de cheltuială extrem de putini doar el făcea cumpărăturile si locuiam dor pe la neamurile lui, niciodata nu voia să stăm unde voiam si eu, sau sa facem si cum vreau eu sa facem.Nu ma apreciat si ma desconsidera chiar daca cu ajutorul meu este azi unde este, dar ce sa faci înafara de sa pui punct? Asa am facut si eu dupa 8 ani.
Problema la tine e ca el e o lichea, ii e dificil să muncească pentru ce vrea sa fie sau sa devina si vrea sa se trezească peste noapte patron pe truda si nervi altuia asta nu observi tu.El nu vrea sa plece de la ai lui pentru ca acolo are el siguranta si te poate tine pe tine sub control.El vrea sa se ridice pe el si de tine nu ii pasa.Si da, ai dreptate, iti pare ca il intereseaza pentru ca de bine de rau mai e un venit in plus ce il poate ajuta, are cu cine sa faca sex cand vrea, cine sa ii spele, calce si sa ii faca curătenie.De asta are el nevoie de tine nu ca te iubeste. Daca era după câțiva ani de relație mai intelegeai ca v-ati plafonat, ca se mai întâmplă sa va plictisiți, dar el chiar e posibil sa nu te mai iubească si vei ajunge ca si mine.Si eu la începutul fostei relații am tras de el sa nu ne despărțim, am incercat sa accept si sa fac tot posibilul sa fiu cum ii e lui bine si nu am facut altceva decat sa pierd ani, sa ma îmbolnăvesc de stres si de stomac ca de schimbat nu s-a schimbat nimic.
Ai o discuție cu el si spune-i tot ce te doare si deranjează in loc sa te schimbi cum vrea el si sa te faca preș.Ai un pic de demnitate si spune-i in fata tot si faptul ca daca nu va schimba ceva tu vei pleca de tot Si chiar nu ezita sa o faci daca e cazul.

| gdsjdpUAS a răspuns (pentru Freya1):

Când văd mesajele astea mă doare sufletl, dar in sinea mea exact asta simt nu il sperie divortul deoarece nu ma crede in stare sa o fac, imi e frică de Dumnezeu...dar decât să pierd si vremea mea si pe a lui cred ca asa e mai bine...MULTUMESC!

| Freya1 a răspuns (pentru gdsjdpUAS):

Si eu cand ziceam ca plec, zicea "unde te duci tu?" Sau "daa, lasi tu o relație de atatia ani sa faci ce? sa o iei tu de la capăt? Cum o sa te descurci? Unde te duci?"
Atât de tare ma enerva chestiile astea de-a lungul timpului.Problema e ca eu nu am plecat prea repede din relație,ceia ce inseamna ca am incercat vreo câțiva ani sa il fac sa inteleaga anumite lucuri si din cauza asta am ajuns sa ma lovească. Bine, nu batai gen călcat în picioare si băgat în spital, dar un strâns de gât, un băgat în perete, un tarat dupa el si o dată chiar o lovitură de mi-a spart buza si mi-a lăsat semn pe obraz.
Nu cred ca vei vrea sa ajungi la lucrurile astea.

| gdsjdpUAS a răspuns (pentru Freya1):

Am trecut și prin asta, dar îmi asum pentru ca l-am provocat deși mi se părea normal pentru ca el se tine matur sa nu reacționeze așa, in general nu am acceptat de la nimeni așa ceva, nu l-am judecat pentru ca poate nu ma ranea dacă taceam...c-a trebui sa ma adun și sa iau o decizie, sa fiu sinceră cu mine fără sa ma gândesc la sentimente. Mulțumesc pentru timpul acordat.

| Freya1 a răspuns (pentru gdsjdpUAS):

Doamne ma femeie cum sa te gândesti ca ai meritat-o.Nu exista asa ceva.
Dacă nu ii convine de ce zici sau faci poate pleca, sau sa iti puna bagajul la usa dar nu sa te lovească. Treaba ta daca tu crezi ca e normal sa suporți asta, dar gândește-te ca vei avea copii, ca vei face casa si o vei trece pe el si vei ramane in strada cu copii mici după tine bătută.Sau chiar moartă, ca intr-o zi iti va face capătul.

11 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Din ce ai povestit tu aici, iartă-mă dar eu nu văd pic de respect din partea lui fata de tine. Dacă e așa din primul an de mariaj va fi mai rău in anii următori.
Iar dacă nu exista respect, nu exista înțelegere și nici iubire. Poarta o discuție finala cu el și cere-i sa îți ofere respect. Dacă vezi ca nu o va face, chiar dacă vei suferi ceva timp, desparte-te de el. Am înțeles ca muncești, deci independență financiară ai. Separa-te și fiecare pe drumul lui. O sa îți găsești pe cineva mai bun. Cineva care încearcă sa te schimbe după bunul plac și care te jignește când are chef nu e o persoana cu care merita sa îți petreci restul vieții. Mult succes!

| gdsjdpUAS a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Am purtat foarte multe discuții finale cu el, dar mi se pare ca ma priveste cu indiferenta si mereu gaseste o scuza si ma face sa ma simt vinovata imi e frica sa nu dau cu piciorul si sa sufar mai mult.Se simte deranjat cand ii vorbesc si nu participa cu interes, chiar ma simt extremde disperata si mi-e frica pentru ca daca spun de divorț imi rade in fata ca si cum nu as putea fara el si asa ma face sa ma simt.

| Nirvanaaa a răspuns (pentru gdsjdpUAS):

Face asta pentru ca știe ca te intimidează ușor și te face sa te simți vulnerabila. Nu văd unde este iubirea din partea lui dacă nu ii pasa de sentimentele tale. Divorțul nu se face așa de rapid însă încearcă sa găsești un loc unde sa stai sau sa mergi la părinții tai un timp.

| Madalina1837 a răspuns:

Mai bine pleci la ai tăi sa aiba timp de o gândire mai in detaliu, din ce ati povestit nu vad iubire sau respect. Lucruri care, mai ales în primul an de mariaj ar fi trebui să fie la ordinul zilei. Si mai ales daca ati vorbit si tot degeaba, mai bine puneti puțin piciorul in prag.

| gdsjdpUAS a răspuns (pentru Madalina1837):

Am scris lucrurile asa cum sunt ca sa vad dac nu cumva am eu o problemă, si stiu sin imi asum ce greseli fac chiar am recunoscut si sunt dispusa sa fac schimbari, daca sunt lucruri bune.Gresesc si eu dar de cele mai mute ori ma obliga el, adica daca zic un lucru frumos nu intelege pana nu strig sau ma supar si eu nu vreau sa fiu tiparul asta de om...doar pe el il am, nu pot decat sa merg sa stau singura la noi la apartament.ma face sa cred ca nu sunt capabila de nimic.

| gdsjdpUAS a răspuns (pentru Madalina1837):

Si am plecat asa, dar fie ma cauta si cateva zile ma face sa cred ca e ok si apoi iar o luam de la capat fie chiar foarte sec ma cauta aproape ca nu vb de loc...mentionez ca am 20 de ani...chiar nu stiu ce sa mai fac, toate mofturile le-am facut si ii comvine, iar daca incep sa il rog si eu sa fac ceva iar ma critica. As vrea sa faca ceva permanent pentru ca sufar enorm plang noaptea si nici nu ii pasa zice ca sunt dusă cu capul si eu chiar vreau sa repar relatia il iubesc enorm.

| Madalina1837 a răspuns (pentru gdsjdpUAS):

Sincer, cred ca face asta ca să te aibe la degetul mic si sa te poata "manipula" cum vrea. Dacă tot ai 20 de ani cred ca ai putea pleca definitiv si sa rupi orice legătură cu el, sa o luati de la capat.