| NikiNikisor a întrebat:

Buna, am tot căutat soluții pentru problema pe care o am, insa nu reușesc să-i dau de cap. Eu cu soțul meu suntem împreună de 3 ani, și avem 2 copii, problema este ca soțul meu mă distanțează de familia mea, pe mama nu o suporta, insa pe frații mei ii mai accepta in jur o perioada limitata, chestia e ca de când suntem împreună intre mama si el au existat mai multe divergente, ea l-a amenințat, l-a pus sa se angajeze mai ales ca eu eram însărcinată, apoi l-a constrâns sa le spună si alor lui despre relația noastră, in acel moment eram împreună de 7 luni, eu sunt de etnie rroma si el este român, familia lui a avut de la început o părere proastă despre mine, acum o ultimă divergență care a avut loc, a fost despre o conversație in care mama imi spunea ca de ce l-am luat pe el de soț, ca de mine inca întreabă un jandarm, eu cu ai mei nu am mai petrecut o sărbătoare de foarte mult timp si ma simt singură, cu mama ma văd foarte rar, si pe la mine are interdicție sa vina, noi stăm la el la țară, eu acum sunt prinsa intre ciocan si nicovală si ma simt neputincioasă, întrebarea este cum pot repara chestia asta?

Răspuns Câştigător
| carevaescu a răspuns:

In primul rand, casa de piatra.

In al doilea rand, prioritatea ta sunt copiii, apoi sotul, parintii, restul.

Incearca sa vorbesti cu toti sa-i faci sa inteleaga ca cel mai bine pentru tine este ca ei sa se respecte. Dacă nu o pot face natural atunci din iubire față de tine.

| NikiNikisor explică (pentru carevaescu):

Ei nici măcar nu isi vorbesc dar sa se respecte, soacră-mea nici nu vrea să audă sa se vadă cu mama, pentru ca vezi domne e româncă si mama țigancă, mama a căpătat o aversiune fata de ei, din cauza acestui rasism, socrii mei sunt rasiști!

18 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca tea mincat nicovala, ai gasit ciocanu care sa te rezolvelaughing Cum sa rezolvi problema asta? Cam greu sau deloc, odata ce ai copiii, nu prea vad ce ai mai putea face.
Daca nu aveai copiii, divortai, plecai de acolo, era mai simplu.
Asa bine nu o sa te vad, pe viitor o sa se faca mai rau, mai bine nu cred.
Stii cum se spune, fiecare trebuie sa se descurce, te-ai bagat simngura in situatia in care esti, nu are cine te scoate, tu singura trebuie sa cauti solutii.

| NikiNikisor explică (pentru relian):

Tu crezi că niște copii sunt o povara? Ii pot lua oricând si sa plec la mama

| relian a răspuns (pentru NikiNikisor):

Nus povara copiii, dar te afecteaza si pe tine, sa te desparti, sa ramai singura cu copiii, dupa sa cauti pe altul si tot asa.

Depinde si cum arati ca fizic, daca aratui f bine, mai esti si tinara, atunci nu-s probleme indiferent citi copiii ai avea.
Cuam am spus, doar tu poti rezolva situatia in care esti, tu stii ce-ti place, ce nu-ti place, ce accepti ce nu.

Am vazut spui de aerul de la tara car fi mai curat.Dar ce aerul sta ca intr-o punga, sau ce ai vrut sa spui cu chestia asta? Aerul circula soro, nu sta pe loc, iar la oras nu te gindi ca e aer mori daca respiri, mori cine stie ce patesti.
Tu spui ca ai stat la oras, ce esti deja terminata? Asa ca povestea cu aerul prt copii la tara este basm, e motiv, mai bine spui ca te-ai dus dupa ciocan laughing ca asa a vrut barbatutau nu ca ai facut-o pentru copii.

| NikiNikisor explică (pentru relian):

Da, sunt terminată, am făcut astm, la vârsta de 15 ani din cauza Uzinei de aluminiu, dar ce sa spun tu esti foarte deștepthappy Si in privința mutării la țară, eu am venit cu această propunere (;

| relian a răspuns (pentru NikiNikisor):

E bun, atunci nu te mai plinge. Pina la urma de ce ai pus pe aici intrebarea respectiva? Crezi ca viune cineva sa iti schimbe barbatu? Nu mai inveti tu cal batrin la plug laughing
Mutarea la tara nu te va face mai bine, odata ce ai o boala, aia nu se repatra prin aer curat sau mincare, se repara daca poti elimina cauza care a dus la acea boala.
In cazul tau daca ai astm, asta nu se poate vindeca, asa ca folosesti ce se foloseste toata viata, cred, nu-s doctor dar asa am vazut.
Dar astmul asta nu cred ca l-ai facut din cauza ca ai lucrat la fabrica ce spui.
Asa toti care ar lucra acolo ar avea stm, dar nu se intampla asa.Astmul asta mai mult ca siguyr l-ai mostenit de la cineva din familie, ori daca l-ai dobindit, a fost in timp ce erai la maicata in burta, ceva atunci s-a intamplat cea facut ca tu sa te nasti cu chestia asta.

Hai sa iti dau un sfat, daca tot spui ca astepti ceva idei, sfaturi.Asa cum discuti cu noi pe aici, cauta si discuta cu barbatul tau.Il iei asa mai pe deaprte, stati si voi la om discutie, spui hai ma omule, uite e sarbatoare, hai sa vorbim si noi despre noi.

Si asa usor ii spui c e nevoi ai avea, ce te doare etc.O sai amintesti ca cindva era si el altfel, cand v-ati cunoscut era altfel, se purta frumos bla bla, povesti nemuroitoare, bagi si tu din top ca te pricepi, stii cum este, stii c ei place sa auda, ori sa il faca sa se simta.

Cam asta ai putea sa faci. Dupa bagi si de fam ta, spui ca e bun sa se impace, timpul trece, ura, sau supararea nu face bine la ten laughing o sa faca riuduri mai devreme de timp si povesti de astea.

Alta propunere sau sfat nu am.Asa e normal sa faca oameni, pentru ca ei patesc ce patesc, pentru ca nu exista destula comunicare, sau de regula nu comunica deloc cand vine vorba de probleme de genul asta.

Doar comunicind cu partenerul vezi de se poate rezolva, impreuna rezolvati orice problema.

| Emma30555 a răspuns:

Dacă ea nu vine la voi mergi tu si vizitează ți mama, e dreptul tău iar el nu are motive sa se împotrivească, nu ii permite acest lucru. Un soț se mai și educa nu faci doar ce vrea el ca doar nu ești proprietatea lui. Fi mai impunătoare și tu atunci ca e nevoie, când asa este drept.

| NikiNikisor explică (pentru Emma30555):

Nu mă lasă sa merg la ea pe motiv ca imi bagă tâmpenii in cap, si ca nu il suporta pe soțul mamei! Si daca ies cu ea în oraș am timp limitat!

| Emma30555 a răspuns (pentru NikiNikisor):

Îți repet, soțul nu poate sa îți interzică ceva fiindcă nu este tatăl tău și nu este stăpânul tău. Dacă tu ii permiți asta și îl înveți asa tot tu vei trage. Și repet din nou, mama e numai una, soți mai poți găsi dar mama ta e unica, asa ca fa tot posibilul sa te vezi cu ea dar sa menții și liniștea în familie. Soțul tău trebuie doar sa aibă înțelepciunea necesara sa înțeleagă ca oricât ar crede el ca mama ta e o persoana negativa sau soțul ei, tu nu poți sa fi fericita dacă te îndepărtezi total de ea, iar el trebuie sa înțeleagă ca e mama ta cum și tu ai copii și vrei sa fie aproape asa și dansa te vrea aproape. Trebuie doar sa lămurești cu el sa îl faci sa înțeleagă cu vorba bună. Dacă nu merge asa ii spui f clar ca nu poate sa ți interzică nimic cu atât mai mult sa ți vezi propria mama. Interzice i și tu ceva absurd sa vedem dacă ii pica bine.

| Furnicuta000 a răspuns:

E complicata situatia. Daca el e atasat de familia lui nu o sa accepte sa va mutati. Dar totusi daca accepta sa nu cumva sa va faceti casa aproape de familia lui ca asa nu o sa scapati niciodata de ei.

| NikiNikisor explică (pentru Furnicuta000):

Nu este atașat de familia lui, ne-am mutat la țară la bunica lui, pentru copii, este mai curat aerul de țară! Problema este alta, el nu vrea sa petrecem sărbătorile cu familia mea, sa mergem si la ai lui, si la ai mei, pe mama o vad foarte rar, daca o sun imi spune sa nu vorbesc mult si chestii de genul

| Robert2526 a răspuns:

Simplu, iti iei copiii si te muti acasa. Te chinui o perioada, muncesti din greu si te pui pe picioare si ii cresti singura si poate cine stie, apare si un barbat apoi in viata ta. Cum sa te oblige soacra sa te angajezi?laughing doamne. unde l-ai gasit, nu inteleg. In plus, esti tanara, incearca sa evoluezi. Copiii tai cresc si au nevoie sa le oferi altfel de perspective in viata

| Dragobeta a răspuns:

Ai ales acel barbat in defavoarea familiei tale. Desi, stiai ca familia ta nu il vrea. Acum n mai poti repara nimic. Traiesti cu el si ai grija de familia ta, de copiii tai.
Pana una alta, din ce spui, mama ta procedeaza corect: l-a obligat sa se angajeze ca sa aiba din ce sa va intretina. Si sa le spuna parintilor sai de tine. Ca doar cu tine a facut 2 copii.

| Ilovedinero a răspuns:

Sa te pui frumos cu sotul la masa si sa discuti. Daca vrei un viitor cu el, ii dai pace mamei tale si construiti ceva impreuna. Vorbeste cu sotul tau, spuneica simti ca te distanteaza, spune-i ca tii la el si etc.Trebuie sa luotati aman2 pentru copii vostrii si pentru relatia voastra.Nu mama ta iti va creste copii, nu ea iti va aduce linistea de azi pe maine ci sotul tau.Incearca totusi sa ii tii departe unul de celalat si sa vorbesti sincer si deschis cu sotul tau

| NikiNikisor explică (pentru Ilovedinero):

Chestia este ca eu imi doresc sa petrecem sărbătorile împreună, asa cum fac alte familii, eu provin dintr-o familie numeroasa, eram obișnuită ca de sărbători sa ne strângem toți la mama acasă, acum dintr-o data mă văd singura, într-o familie foarte complicată, cu soțul am vorbit de numărate ori, el spune in continuare ca ce a făcut mama e de neiertat si ca e dușmanul lui!

| Ilovedinero a răspuns (pentru NikiNikisor):

Stiu, si stiu ca ai pitea oricand sa iti iei copii sa te duci la mama ta dar nu mai bine mananci ceva bun cu copii, iesi in parc, la o plibare cu ei si cu sotul tau si sa fiti ca o familie? Stiu ca este greu si ca nu este la fel ca in casa parinteasca dar trebuie ca tu si sotul tau sa construiti ceva frumos pentru copii.Ce amintire crezi ca vor avea daca coperta amintirilor lor va fi " mami cu tati nu comunica si nu se impaca din cauza lu bunica". Spune-i si sotului ca macar sa coopereze cu tine sa le faceti sarbatori frumoase copiilor

| NikiNikisor explică (pentru Ilovedinero):

Chestia este că eu nu pot continua știind faptul ca, copii atunci cand o vede pe soacră-mea sar pe ea, si pe mama nici nu o recunoaște, e dureros, mama e bunică de aproape doi ani, dar nu a simțit ca e

| Ilovedinero a răspuns (pentru NikiNikisor):

Poti sa mergi tu cu copii in vizita la mama ta insa doar voi, fara sot, copii se pot bucura si cu mama ta, explica-i sotului ca nu te deranjeaza faptul ca el s-a certat cu mama ta ci iti doresti doar ca mama sa sa petreaca timp cu copii