| anakittyy a întrebat:

Buna,anul viitor avem nunta si as vrea sa ii punem nasi pe fratele su cumnata mea ideea este ca noi le.am botezat copilul.Se poate sa ne fie nasi? Ca am auzit variante gen ca nu se intoarce nasitul

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In Biserica Crestina ei nu va pot fi nasi. Daca le-ati botezat copilul, ii sunteti parinti spirituali copilului lor, o legatura foarte puternica in Biserica. Nasii vostri va vor fi voua parinti spirituali, ii veti considera in viata ca pe un tata si o mama, ceea ce nu este posibil in situatia data.
Nu e vorba ca nu se intoarce nasitul, e vorba ca relatia nas-fin este una de mare importanta si nu poate fi tratata superficial. daca ii sunteti parinti fiului lor, inseamna ca sunteti pe picior de egalitate cu ei, nu le puteti deveni peste noapte fii.

| Caro34 a răspuns:

In mod normal pot fi nasi oricine, insa cel mai lamuritor raspuns ar fi de la un preot din religia ta. El stie randuielile bisericesti si te ajuta cel mai bine! Poti intreba la orice biserica; preotii sunt cam toti cumsecade! Numai bine!

| Kimberly2005 a răspuns:

E prima data cand aud ca nu se intoarce nasitul.
Nimeni de aici nu cred ca e in masura sa spuna ceva sigur, asa ca cel mai bine intreaba niste preoti. Ei vor stii cel mai bine in situatia asta.